BonAir
بن ایر

، جاذبه های گردشگری جهان،

جاذبه ای به نام ارواح محبوس در آلكاتراز

جاذبه ای به نام ارواح محبوس در آلكاتراز

بن ایر: زندان های زیادی در مناطق مختلف جهان برای مجرمان ایجاد می شود اما تعداد كمی از آنها به موزه و جاذبه توریستی برای توریستهای خارجی و داخلی تبدیل خواهد شده است؛ « زندان آلكاتراز» همچون زندان هایی است كه به مخوف ترین و ترسناك ترین مكان برای مجرمان شهرت یافته است و امروزه به یكی از مقاصد ترسناك گردشگری جهان تبدیل شده است چراكه به قول شاهدان هنوز هم ارواح زندانیان كشته شده در آن زندان نظاره گر بازدیدكنندگان هستند!


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا- منطقه خراسان، زندان آلكاتراز در جزیره ای كوچكِ خلیج سانفرانسیسكو كه آغازین بار توسط فردی به نام«خوان دی آیالا» كشف شد؛ بنا شده است. جزیره آلكاتراز در مركز خلیج سانفرانسیسكو در كالیفرنیا واقع شده است و تا سال ها پیش بعنوان یك محدوده نظامی شناخته شده بود و سپس آن باز جزو امن ترین زندان ها در جهان به شمار می رفت.

این جزیره با نظارت آژانس پارك های ملی آمریكا، به مكانی تاریخی تبدیل گشته و بعنوان بخشی از جاذبه های توریستی این ایالت در معرض دید همگان قرار گرفته است.

تاریخ از« زندان آلكاتراز» چه می داند؟

آلكاتراز در سال ۱۸۵۰ بعنوان تاسیسات نظامی بنا شد و سپس آن تا سال ۱۹۳۳ بعنوان یك زندان نظامی كاربری داشت. در ماه اوت سال ۱۹۳۴ به زندان فدرال تبدیل شد و ۲۹ سال مقر جنایتكاران حرفه ای بود.

این جزیره علاوه بر زندانی برای مجرمان، محل سكونت كاركنان زندان و خانواده های آنها باز به شمار می رفت و امروزه همه ساله با حضور ساكنان جزیره در دومین هفته ماه اوت جشن سالگرد افتتاح زندان آلكاتراز برگزار می گردد.

در ۲۱ ماه مارس سال ۱۹۶۳، به دستور رابرت اف كندی، این تبعیدگاه كه حدود ۲۵۰ زندانی در آن اقامت داشتند را برای همیشه تعطیل كرد. این اقدام او دلایل مختلفی داشت كه ازجمله آن می توان به موارد زیر اشاره كرد: سنگین بودن هزینه اداره آن نسبت به دیگر زندان ها، آلوده كردن آب خلیج سانفرانسیسكو بر اثر فاضلاب آن واضافه بر آن مشخص بود كه بنا كردن یك زندان معمولی ِجدید كه در خشكی قرار داشته باشد، آسان تر از پرداخت هزینه های بسیار زیاد زندان آلكاتراز بود.

از سال ۱۹۳۷ تابحال آلكاتراز سوژه خیلی از فیلم های سینمایی بوده. فرار از آلكاتراز یا فرار از زندان آلكاتراز (فیلمی جنایی - درام، محصول سال ۱۹۷۹ آمریكا است كه كارگردانی فیلم را دان سیگل بر عهده دارد و كلینت ایستوود نقش اصلی را در این فیلم بازی می كند.

فرار از زندان...

در طول ۲۹ سال فعالیت این زندان، هیچ فرار موفقیت آمیزی در این تبعیدگاه ثبت نشده است. تمام تلاش هایی كه انجام شد، زندانیان هدف شلیك گلوله قرار گرفتند یا در آب های خلیج غرق شدند. از بین ۳۶ نفر زندانی كه مبادرت به فرار كردند، ۷ نفر از آنها با شلیك گلوله به قتل رسیدند، ۲ نفر غرق شده اند، ۵ نفر مفقودالاثر شدند و بقیه توسط مأموران دوباره به زندان باز گردانده شده اند.

از دیگر فرارهای معروف می توان به سه زندانی یكی به نام فرانك موریس و دو برادر به نام های ناهای جان و كلارنس انگلین، اشاره نمود. آنها در تاریخ ۱۱ ژوئن سال ۱۹۶۲ از سلول هایشان ناپدید شدند، داستان این فرار در فیلمی به نام« فرار از آلكاتراز» به تصویر كشیده شده است. با وجود شواهد اندكی این سه تن را غرق شده فرض كرده اند و در فهرست گمشدگان قرار دادند اما به قول شبكه سی.ان.ان سه زندانی معروف آمریكایی كه سال ها پیش به صورت ماهرانه ای از زندان مخوف آلكاتراز در سانفرانسیسكو فرار كرده و ناپدید شدند، به طور باور نكردنی زنده هستند و هم اكنون جای نامعلومی از جهان سن ۸۰ سالگی خودرا سپری می كنند!


سیاه و سفید، تاریك و روشن، بهشت و جهنم

داخل زندان آلكاتراز و بیرون آن تفاوت از زمین تا آسمان است سیاه، تاریك و جهنم از خاصیت های دنیای داخل زندان است و تمام متضادهای آن، بیان كننده جهان بیرون آلكاتراز است، به صورتی كه برمبنای طراحی قلعه نظامی(ساختمان زندان آلكاتراز) زندانیان نمی توانستد از هیچ مكانی در زندان، مناطق بیرونی را مشاهده كنند كه بنا بر این این اجازه به تمامی خانواده ای ساكن در جزیره داده شده بود تا با خیالی آسوده به زندگی و احداث فضاهای سبز پیرامون خانه های خود برای بازی كودكانشان بپردازند.

فضاهای سبز و باغ های به وجود آمده توسط ساكنان جزیره تا سال متوالی سپس تعطیلی آلكاتراز باز وجود داشتند تا آن كه در سال 2003 میلادی، تمام جزیره بعنوان یك جاذبه توریستی شناخته شد و این زندان مخوف به یكی از جاذبه های توریستی جهان تبدیل شد تا داستان های افراد محبوس شده از یاد نرود و ارواح زندانی در آن برای بازدیدكنندگان دست تكان دهند!

منوی شاهانه برای محبوس شده!

بیف به همراه سس قارچ، پیراشكی گوشت، سوپ مكزیكی، آب پرتقال تازه و... همچون غذاها و میان وعده هایی است كه در این زندان سرو می شده است؛ اگر زندانی با عنایت به شرایط موجود در آن مانند سلول هایی كه از یك كمد هم كوچك تر بودند و... می توانست از این منوی شاهانه بهره ببرد، كه شایان ذكر است سیاستی در این ضیافت شكم پنهان بود؛ رییس زندان معتقد بود كیفیت بد غذای زندان ها علت اصلی بیشتر شورش هاست و بدین سبب اگر زندانی ها خوراك خوبی داشته باشند، درگیری ها باز كمتر می شد.

محبوس شدگان با خوش رفتاری می توانستند از امتیازاتی مانند تماشای فیلم، استفاده از كتابخانه یا اشتراك مجله و... باز استفاده كنند، علاوه بر آن زندانی ها برای خود لیگ سافتبال باز راه انداخته بودند.

ارواحی كه هنوز زندان را تخلیه نكرده اند!

پاره ای از جریانات عجیب و نامعلوم، شایعاتی در خصوص این كه در این زندان ارواح وجود دارند، دامن می زند برای مثال ماموران موزه آلكاتراز همگی از درب بخشی در زندان سخن می گویند كه هر روز ساعت مشخصی بسته میگردد كه این قسمت اتفاقا همان جایی است كه در سال ۱۹۴۶ سه نفر از زندانی ها در حال فرار كشته شدند.

شنیدن صدای جیغ و فریاد و راه رفتن و دویدن در طبقات بالا باز برای ماموران كاملا طبیعی شده است، آنها می گویند هر بار كه این صداها را می شنوند، گمان می كنند كه شاید یكی از بازدیدكننده ها جایی پنهان شده و صدا درمی آورد اما پس از گشتن همه سلول ها هیچ آدم زنده ای پیدا نمی كنند. كه البته این ادعاها خود می تواند از دلایل مهم حفظ جذابیت این مجموعه بعنوان یك جاذبه توریستی باشد.

منبع:
گذر از آلكاتراز
تاریخ زندان های جهان
1397/09/01
20:38:36
5.0 / 5
5025
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳