BonAir
بن ایر

كاخی كه نیمی از آن ایرانی و نیمی خارجی است بعلاوه تصاویر

كاخی كه نیمی از آن ایرانی و نیمی خارجی است بعلاوه تصاویر

بن ایر: در جوار روستای ˮباغچه جوقˮ در دو كیلومتری جاده ماكو- سوداگر بر دامنه كوه مرتفعی در داخل باغ نسبتاً بزرگی، ساختمان مجلل و تاریخی قصر سردار ماكو- از آثار با ارزش و منحصر به فرد شمال غرب كشور- قرار دارد.


این قصر سردار ماكو توسط "اقبال السلطنه ماكویی" از حكام مقتدر اواخر دوره قاجاریه و یكی از سرداران مظفرالدین شاه قاجار راه اندازی شد.
ساختمان قصر باغچه جوق به سبب خاصیت های ممتاز هنری و معماری، در سال 1353 ش توسط دولت از وراث سردار خریداری شد و پس از انجام تعمیرات ضروری در آن، از سال 1364 برای بازدید عموم آماده شد و بعنوان كاخ – موزه از آن استفاه میگردد. بنا به جاذبه های قوی هنری و فرهنگی، این مجموعه مورد علاقه و توجه مردم منطقه و مسافرین داخلی و خارجی كشور است.

خانواده سردار ماكویی تا سال ۱۳۵۳ در این كاخ زندگی می كردند و سپس مرمت و بازسازی محوطه و ساختمان آن از سال ۱۳۵۸ به منظور بازدید عموم افتتاح شد، این كاخ موزه در سال ۱۳۶۶ در اختیار میراث فرهنگی كشور قرار گرفت و در سال ۹۵ به همت میراث فرهنگی و گردشگری استان و همكاری سازمان منطقه آزاد مبادرت به مرمت و بازسازی آن شد.
به گفته مسئولین میراث فرهنگی استان پروژه مرمت و استواری بخشی كاخ موزه باغچه جوق (سردارماكو) تا آخر سال ۹۸ به بهره برداری می رسد.
این ساختمان بنایی است كه به صورت قرینه تولید شده است. معماری نیمی از آن ایرانی و نیمی از آن خارجی است و در حقیقت معماری تلفیقی دارد. قسمت ایرانی با ظرافت و به وسیله نقوش گل و بوته و مردان دوره قاجار و قسمت فرنگی باز با كاغذ دیواری خانه های روسی متعلق به قرن نوزدهم و البته نقش و نگارهای اروپایی به زیبایی هر چه تمام تر تزیین شده است و كاملا چشمان بیننده را به خود جلب می كند. در نمایی خارجی بنا، مجسمه های گچی وجود دارند كه سردرها و نرده های گچی لبه بام را تزیین كرده اند.
بخشی از باغ در پیرامون كاخ دارای یك طرح منظم و محصور بوده و با نرده های چدنی از سایر قسمت های باغ جدا میگردد. در قسمت غربی كاخ باغچه جوق، حوض بیضی شكلی دیده میگردد و در بخش هایی از باغ باز نشانه هایی از كف سازی سنگی به چشم می خورد. همین طور استخر بزرگی در باغ وجود دارد كه جوی آبی از آن سرچشمه می گیرد و به سمت بخش های مختلف باغ جریان می یابد و منظره دل انگیزی باز دارد.
وارد این بنای زیبا می شویم. در طبقه اول آن سالن ناهارخوری را می بینیم كه اتاق سبز باز نامیده میگردد. نكته جالب، سقف این سالن است كه در نیمی از آن می توانید نقاشی های مربوط به سفره ایرانی و مردان ایرانی را تماشا كنید و در نیمه دیگر، غذاهای اروپایی و مردان و زنان فرنگی به زیبایی تصویر شده اند.
بخش دیگری از بنا كه به سالن ناهارخوری باز متصل است، سالن انتظار و محل پذیرش ملاقات های رسمی است. بدون شك یكی از زیباترین بخش های داخلی این كاخ، حوضخانه یا تالار آینه آن است كه در واقع محل برگزاری مراسم ها و جشن های مختلف بوده است. این بخش با آیینه كاری های موجود در دیوارها كه تصویر شما را انعكاس خواهد داد و فواره آب واقع در وسط آن كه صدای دلنشین آب آن گوش ها را نوازش می دهد، طراحی بسیار چشم نواز و هنرمندانه ای را دارد.
تعدادی از اتاق های طبقه همكف تبدیل به موزه اشیای تاریخی، مردم شناسی و نمایشگاه جاذبه های تاریخی استان شده است.

از راه راه پله های موجود در دو طرف بنا می توان به بخش های دیگر كاخ همچون اتاق خواب، دفتر كار و شاه نشین ها دسترسی پیدا كرد. در این راه پله ها باز مجسمه های سنگی زیبایی به چشم می خورند. در سراسر طبقه دوم می توانید مبل ها، میزها و كمدهایی را مشاهده كنید كه توسط هنرمندان مختلف خارجی تولید شده اند.
موسوی شهروند اهل ماكو در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اشاره كرد: برای آنكه جذب گردشگری چه داخلی و چه خارجی صورت گیرد باید در حوزه بازسازی و احیای بناهای تاریخی تجدید نظر شود. دولت باید با دخیل كردن بخش خصوصی به حوزه فرهنگ و گردشگری در امتداد شكوفایی اقتصاد در چنبره گردشگری گام بردارد.
احمدی مسافری كه با خانواده به ماكو سفر كرده در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: وصف زیبایی های باغچه جوق را زیاد شنیده بودم و تصمیم گرفتیم كه از این شاهكار بازدید نماییم اما متاسفانه متوجه شدیم این اثر زیبا در دست تعمیر است.
وی افزود: من در سفرم به تهران از باغ موزه های پهلوی بازدید داشتم و از افرادی كه این مجموعه را دیده بودند بسیار در وصف زیبایی های آیئنه كاری هار این عمارت شنیده بودم كه حتما برای دین این شاهكار دوباره به ماكو سفر خواهم كرد.

مهدی عبدالهی، مدیر گردشگری میراث فرهنگی ماكو در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه كرد: این پروژه از سال ۹۵ توسط شركت بناساز شیردل شروع شده و تا آخر سال قبل ۳۲ درصد پیشرفت داشته و در ۸ ماهه سال جاری با وجود نوسانات ارز و تغییر نقشه های مصوب اولیه توسط اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پروژه ۱۳ درصد پیشرفت فیزیكی دارد.
وی از نصب سقف نگهبان زیر سقف اصلی آگاهی داد و اضافه كرد: سقف اصلی ۷۰ درصد پیشرفت دارد.
عبدالهی با اشاره به اینكه بر طبق برنامه ریزی انجام شده در امتداد توسعه گردشگری منطقه آزاد ماكو، مرمت و احیای بناها و سایت های تاریخی و باستانی منطقه در قالب تفاهم نامه های همكاری مشترك با اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در دستور كار است، افزود: در این راستا عملیات اجرایی مرمت و بازسازی تعدادی از بناها و سایت ها همچون كاخ موزه باغچه جوق، قلعه تاریخی ماكو و پل های قلعه جوق و بش گوز شروع شده و در سال ۹۸ بعضی از این پروژه ها نهایی میگردد.
وی افزود: همین طور طرح های مطالعاتی ساماندهی فضاهای پیرامونی تعدادی از این آثار باز تهیه شده و در سال ۹۸ اجرایی میگردد.
وی خاطرنشان شد: سازمان منطقه آزاد ماكو برمبنای برنامه ریزی انجام شده و بر طبق اولویت سالانه بودجه هایی را برای احیای این آثار اختصاص می دهد و امید است تا طی چند سال آینده شاهد آبادانی آثار و سایت های تاریخی منطقه آزاد ماكو باشیم.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، كاخ موزه باغچه جوق یكی از قصرهای رویایی كشور است كه اوج ظرافت و معماری را دل خود نهفته دارد با قدمت ۱۵۰ سال در مرز تخریب قرار گرفته است كه اگر اقدامات ترمیمی و احیایی هرچه زود تر نتیجه ندهد شاهد از بین رفتن این شكوه تاریخی خواهیم بود.
گزارش از مهدی تندرست خبرنگار ایسنا


1397/09/13
14:47:23
5.0 / 5
4590
تگهای خبر: تاریخی , خرید , ساختمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱