BonAir
بن ایر

چله نشینی در گرانی بازار

چله نشینی در گرانی بازار

بن ایر: مردم هر سال گذر از پاییز و ورود به زمستان را با شب چله یا همان شب یلدا جشن می گیرند. یلدا بلندترین شب سال است كه خانواده های ایرانیان در كنار گپ وگفت، در این شب نشینی سفره چله خودرا پهن می كنند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، با توجه به این رسم دیرینه، اما شب چله امسال با سال های پیش تفاوت بسیار دارد و در بحبوحه گرانی بی سابقه، خرید خوردنی ها و تنقلات شب چله خصوصاً آجیل كه یكی از اصلی ترین خوراكی ها است، بسیار كمتر از گذشته شده است. كافی است در این روزهای پایانی پاییز كه تنها یك روز تا رسیدن شب چله باقی مانده سری به فروشگاه ها و مغازه های آجیل فروشی بزنید و به برچسب قیمت ها نگاه نماییم. اشتباه نیست، قیمت ها نسبت به پارسال گویا سر به فلك كشیده اند.
گرانی آجیل در آستانه شب یلدا
عضو هیئت مدیره اتحادیه آجیل و خشكبار اصفهان چندی قبل به خبرنگار ایسنا از افزایش 40 درصدی قیمت آجیل در ماه های اخیر آگاهی داد.
«حسین جوانی» با اشاره به عواملی همچون افزایش هزینه های معیشت باغداران و نرخ ارز، صادرات آجیل مرغوب و سرمازدگی برخی محصولات چون پسته، اظهار داشت: احتمال دارد در آینده ای نزدیك اندكی قیمت آجیل كمتر شود، تا یك ماه پیش همه خریدها به صورت نقدی بود و كسی حاضر نبود پول خودرا چند روز بعد دریافت كند، اما حالا كه بازار ثبات بیشتری دارد خریدهای غیرنقدی بیشتر شده و با ثبات قیمت آجیل و خشكبار ارزان میگردد.
اما برچسب قیمت ها در بازار واقعیت دیگری را نشان داده است و قیمت انواع آجیل در آستانه شب یلدا افزایش قابل توجهی داشته است.
مهین، خانم میان سال و خانه دار است و هرماه برای خرید ملزومات منزل خود بر روی حقوق ماهیانه همسرش برنامه ریزی می كند. او می گوید: تا چند ماه پیش، با بخشی از درآمدمان مغز بادام، پسته، گردو، تخمه كدو، فندق و... خریداری می كردم، اما حالا با عنایت به گرانی موجود در بازار توانی برای خرید ندارم.
او ادامه می دهد: مصرف دانه های روغنی برای بچه ها خیلی لازم است، اما متأسفانه قدرت خرید بسیار كم شده و در 6 ماه گذشته خرید آجیل نداشتم.
سهراب، بازنشسته و سرپرست یك خانواده چهار نفره است. او می گوید: حقوق بازنشستگی من و همسرم معمولاً رفاه نسبی مناسبی را برای ما فراهم می كرد، اما امسال باوجودی كه دیگر هیچ هزینه ای برای دانشگاه دو فرزندم پرداخت نمی نماییم، قدرت خریدمان بسیار پایین آمده است.
او می افزاید: امسال خرید آجیل از لیست خریدهای ماهیانه خانواده مان حذف شده و تنها به خرید گردو برای موقع صبحانه بسنده كرده ایم.
«سعید»، صاحب آجیل فروشی در یكی از مناطق مركزی اصفهان است. او درباره افزایش قیمت ها، می گوید: آجیل به خصوص پسته در این ایام بسیار گران شده است و متأسفانه مردم قدرت خرید زیادی ندارند و روز به روز تعداد مشتری ها كمتر میگردد.
او ادامه می دهد: تا مدتی پیش برخی محصولات را كه ماه ها پیش با قیمت كمتری خرید كرده بودیم در مغازه ذخیره داشتیم، اما حالا همه محصولات با قیمت روز از باغداران خریداری میگردد و ناچار با قیمت روز به مشتری می فروشیم.
«مجید»، مغازه دار دیگر در این باره، می گوید: تا سال پیش مغازه ها برای خرید آجیل شب یلدا شلوغ بود و حتی در پاسخ به مشتریان فرصت نداشتیم، اما امسال خبری از آن شلوغی نیست و خریدهای مردم بسیار محدود و اندك است.
بیچاره دامادها!
از طرف دیگر یكی از رسوم شب یلدا، بردن «شب چله ای» برای نوعروس هاست، اما این تمام ماجرا نیست و قصه در اینجا ختم نمی گردد. این رسم زیبا مانند خیلی از رسوم قدیمی گرفتار تجملات و حواشی بسیار است.
مریم كه برادرش اخیرا ازدواج كرده، دراین باره می گوید: كل هزینه تهیه شب چله ای همسر برادرم 12 میلیون تومان شده است كه نیمی از این پول صرف خرید یك جفت النگو طلا و نیمی دیگر صرف خرید آجیل، میوه، شیرینی، تنقلات، لباس و كفش شد. البته هنوز گل آرایی و تزئین انجام نشده كه آن هم هزینه دیگری دارد.
او پرداخت چنین هزینه را برای انجام هرچه بهتر این رسم لازم می داند و می گوید: متأسفانه یا خوشبختانه رسوم در فرهنگ ما وجود دارد و هر فرد در حد توان باید این رسم را به جا بیاورد.
اما مینا، تازه عروس جوانی كه تنها چند ماه از ازدواجش گذشته و در دوران عقد است كه تفكر دیگری دارد. او می گوید: ازدواج ما درست كمی قبل از گرانی های امسال بود. از همین رو توان برگزاری خیلی از رسوم را نداشتیم و با همفكری همسرم قید خیلی از آنها را زدیم.
او درباره خرید شب چله اش، می گوید: در توافق با خانواده همسرم این رسم را ساده برگزار می نماییم و تنها یك جفت كفش و كیف خرید كردیم مقرر است كه همسرم و خانواده اش تنها با یك جعبه شیرینی در شب یلدا كنارمان باشند.
«ویدا» دانشجوی رشته جامعه شناسی در مقطع كارشناسی ارشد باز دراین باره، می گوید: شب چله هم مانند دیگر رسوم فرهنگ ما، از شكل اولیه اش خارج شده و تنها به صحنه ای برای نمایش و مسابقه دارایی های مردم تبدیل گشته است.
او ادامه می دهد: متأسفانه در این مسابقه عروس و دامادها بیشتر از این كه به فكر زیاد كردن علاقه و محبتشان تنها با هدیه دادن و هدیه گرفتن باشند، مغلوب رفتارهای غلط خانواده هایشان شده اند.


1397/09/30
13:39:07
5.0 / 5
4826
تگهای خبر: خرید , سفر , فرهنگ , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲