BonAir
بن ایر

كشف دو ساختار جدید در پاسارگاد

كشف دو ساختار جدید در پاسارگاد

بن ایر: سرپرست فصل پنجم بررسی های ژئوفیزیكی، دیرینه شناسی محوطه هخامنشی پاسارگاد و دشت مرغاب از كشف دو ساختار جدید ناشناخته آگاهی داد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، كوروش محمدخانی هدف اصلی در مطالعات این هیئت مشترك را شناخت بهتر محوطه میراث جهانی پاسارگاد، شناسایی حدود پاسارگاد در دوره هخامنشیان، به دست آوردن دید كلی از سیستم احتمالی شهرسازی، پژوهش روی سیستم مدیریت آب و هیدرولوژی در دوره هخامنشی دانست.

وی از دیگر اهداف این مطالعات را بازسازی پوشش گیاهی باغ پاسارگاد بعنوان یكی از آغازین باغ­های باستانی از راه مطالعات دیرین اقلیم شناسی، مطالعه چشم­انداز پاسارگاد در دشت مرغاب و حفاظت بهتر از آثار این محوطه دانست و اضافه كرد: برای مطالعات گسترده میان رشته­ای در این محوطه از متخصصان مختلفی در علوم تلفیقی باستان­شناسی مانند ژئوفیزیك، دیرین اقلیم­ شناسی، باستان گیاه ­شناسی، زمین باستان­ شناسی، هیدرولوژی، سنجش از دور و عكاسی هوایی، نقشه برداری در كنار باستان­شناسان بهره گرفته شد.

او در ادامه از انجام بررسی­ های آركئوژئوفیزیك با استفاده از روش مغناطیس ­سنجی و یك روش جدید الكترومغناطیس با استفاده از دستگاه­ های CMD در این فصل از پژوهش ­ها آگاهی داد و اضافه كرد: در این فصل از فعالیت­ها، حدود ۳۰ هكتار از محوطه پاسارگاد مورد بررسی آركئوژئوفیزیكی به روش مغناطیس­سنجی و الكترومغناطیسی قرار گرفت.

وی با اشاره به تكمیل نقشه مغناطیسی كل محوطه حفاظت شده پاسارگاد اظهار نمود: در این فصل علاوه بر تكمیل­تركردن نقشه مغناطیسی منطقه باغ پاسارگاد، گسترش بررسی­های مغناطیسی به طرف آرامگاه كورش ادامه داده و بررسی مغناطیسی تا شمال كاروانسرای مظفری انجام شد و پس از آن به سبب وجود آلودگی­های شدید مغناطیسی در زیر و روی سطح زمین، بررسی مغناطیسی متوقف گردید.

به گفته ی این باستان شناس، نتایج اولیه در این بخش منجر به كشف دو ساختار جدید ناشناخته شد كه از دوره و چگونگی این ساختارها تا تكمیل شدن مطالعات نمی­توان اظهارنظر كرد، كشف این ساختارهای جدید در این قسمت از محوطه پاسارگاد بسیار مهم می باشد چون تابحال هیچ اطلاعاتی از ساختارهای موجود در این قسمت به دست نیامده بوده است.

او با اشاره به انجام نمونه ­برداری هایی از محوطه پاسارگاد در باغ سلطنتی برای مطالعات گیاه دیرینه شناسی و گرده شناسی، هدف از این مطالعات را بازسازی پوشش گیاهی باغ سلطنتی پاسارگاد اعلام نمود و اظهار داشت: نتایج اولیه مطالعات گرده­شناسی و گیاه باستان­شناسی در محوطه، حكایت از وجود گرده در لایه­هایی رسوبی و وجود گرده درخت سرو در محوطه پاسارگاد دارد كه منجر به پیگیری ادامه مطالعات و بررسی­های دیرین اقلیم­شناسی در این قسمت شد.

محمدخانی با تاكید بر این كه مطالعات آزمایشگاهی در دانشگاه تور، مارسی و لیون فرانسه انجام می شوند، اشاره كرد: مطالعات زمین باستان­شناسی در محوطه و دشت پاسارگاد باز با حضور متخصصانی از ایران و فرانسه پیگیری و نمونه برداری­های مختلفی از تراس­های رودخانه پولوار و جوی دختر دشت مرغاب انجام شد.

او با بیان این كه مطالعات لندسكیپ، چشم انداز باستان­شناسی دشت پاسارگاد، با حضور متخصصان باستان­شناسی چشم انداز از ایران، فرانسه و ایتالیا دنبال شد، بر تمركز مطالعات در این فصل، در دو بخش «تنگه بلاغی» و «جوی دختر» اشاره نمود و اظهار داشت: بررسی­های باستان­شناسی و چشم­انداز تدفینی دشت پاسارگاد و سیستم مدیریت آب و هیدرولوژی دشت در چارچوب مطالعات چشم انداز دنبال شد.

این عتیقه شناس با مدت زمان اجرای این تفاهم نامه را به مدت پنج سال از ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۹ دانست و اضافه كرد: بررسی های توپوگرافی باستان­شناسی محوطه حفاظت شده پاسارگاد باز دنبال شد و نقشه دقیق توپوگرافی باستان­شناسی محوطه تكمیل و نقشه توپوگرافی بین محوطه حفاظت شده و محوطه مقدس تهیه شد.

این مدرس دانشگاه شهید بهشتی با بیان این كه بررسی­ های علوم میان رشته ­ای در دیرینه شناسی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد یكی از بزرگترین طرح های در دست اجرای سازمان میراث فرهنگی كشور است كه با حضور متخصصان ایرانی و بین المللی انجام می شود، از آغاز بررسی ­های آركئوژئوفیزیكی در این محوطه از سال ۱۳۷۸ به سرپرستی «رمی بوشارلا» آگاهی داد.

به گفته ی محمدخانی، طرح بررسی ها و مطالعات علوم میان رشته­ ای در دیرینه شناسی در محوطه و دشت پاسارگاد، توسط هیئت مشترك دیرینه شناسی ایران- فرانسه، با همكاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پژوهشكده باستان­ شناسی، گروه باستان­ شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران، پایگاه میراث جهانی پاسارگاد و دانشگاه لیون ۲، مركز ملی پژوهش­ های علمی فرانسه (CNRS) با مجوز رسمی از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری كشور انجام شد.
1397/10/01
15:30:42
5.0 / 5
4844
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵