BonAir
بن ایر

احیای دوباره مسجد هزار ساله پامنار زواره سپس 38 سال

احیای دوباره مسجد هزار ساله پامنار زواره سپس 38 سال

بن ایر: مسجد پامنار(بنكویه) زواره اصفهان كه یكی از مساجد قدیمی و تاریخی ایران به حساب می آید سپس 38 سال دوباره با همان سبك قدیمی خود ساخته شد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، بخش هایی از این مسجد شامل گچ بری های نفیس در سال 1359 بر اثر بی توجهی تخریب شد و برجای آن سالن اجتماعاتی ساخته شد. این مسجد دارای هفت محراب زیبا تزیین شده با گچ بری های نفیس بود.
رئیس روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان در این باره اظهار داشت: كار احیای بنای مسجد پامنار زواره از پارسال سپس تخریب سالن نوساز و انجام كار دیرینه شناسی شروع شد.
مرتضی میرانی اضافه كرد: با اختصاص یك میلیارد و 700 میلیون ریال اعتبار بخش هایی از این مسجد به همان سبك قدیمی دوباره ساخته شد.
وی اضافه كرد: ساخت این بنا بر طبق عكس ها و نقشه های موجود از ساختمان قدیمی مسجد در حال انجام می باشد.

میرانی اظهار داشت: تكمیل ساختمان مسجد پامنار زواره به اعتبارات ملی نیاز دارد.
مسجد پامنار یا مسجد بنكویه زواره یكی از گنجینه های ثمین وبی نظیری بوده كه در دوران سلجوقیان به سال 461 ه ق بنای آن به اتمام رسیده است.
گفته میگردد در ابتدا این مسجد آتشكده بوده كه با ظهور اسلام تخریب شده است.
آنچه از این مسجد به جای ماند تعدادی ایوان یك شبستان وچهار محراب و یك صحن است همین طور مناره ای كه دومین مناره تاریخدار ایران به حساب می آید در ضلع جنوبی این مسجد با قامتی بلند به ارتفاع 21 مترمزین به كتیبه ای برجسته با خط كوفی با اجر بر جدار خارجی این مناره قرار دارد.
این مسجد كه قدمت آن به نزدیك به هزار سال می رسد در دوازدهم اسفند سال 1315 به شماره 284 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.1397/10/09
15:12:41
5.0 / 5
4494
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵