BonAir
بن ایر

رئیس موزه علوم و فناوری ایران خبر داد

تشكیل شورای موزه های دانشگاهی در جهت تولید نظام موزه داری استاندارد

تشكیل شورای موزه های دانشگاهی در جهت تولید نظام موزه داری استاندارد

به گزارش بن ایر رئیس موزه علوم و فناوری ایران با اشاره به اینكه نظام موزه داری ما استاندارد نیست و شخصی است، لزوم تولید یك نظام علمی و استاندارد در این زمینه را خاطرنشان كرد و اضافه كرد: تشكیل شورای موزه های دانشگاهی در جهت این هدف و هم مشاركت موزه های فوق در برگزاری برنامه ها و دوره های آموزشی خواهد بود.به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، سیف الله جلیلی امروز در پنجمین نشست تخصصی موزه های دانشگاهی یكی از اهداف برگزاری نشست های تخصصی موزه های دانشگاهی را جلب نظر مسئولین به لزوم این موزه ها و مراكز علمی كشور دانست و اظهار داشت: در كشور ما برای بهتر كردن هر فعالیت نیاز به جلب توجه نظر مسئولان است.

وی با اشاره به اینكه موزه های دانشگاهی و مراكز علم بعنوان دانشگاه های عمومی مطرح هستند، تصریح كرد: منظور ما موزه هایی است كه بتوان از آنها بعنوان بستر فرهنگ سازی و ترویج علم بهره برد. تاریخچه كشور ما در این خصوص طولانی تر از كشور آلمان بعنوان پیشرو در موزه های علوم بوده و ما هم موزه های دانشگاهی عالی داریم، اما توجهی به آنها نمی گردد.

رئیس موزه علوم و فناوری ایران با اشاره به اینكه در چین به ازای هر ۲۵۰ هزار نفر یك موزه علم در نظر گرفته شده و مبلغی حدود ۲.۵ میلیون یورو برای هر گالری صرف می شود، ابراز امیدواری كرد: برگزاری این نشست ها به اختصاص ردیف بودجه برای موزه های دانشگاهی بینجامد.

جلیلی با اشاره به اینكه تغییر در مرزهای دانش باید به بطن جامعه بیاید، خاطرنشان كرد: اگر موزه های دانشگاهی به شكل مناسبی راه اندازی شود، می تواند كسب درآمد هم بكند.

جلیلی ضمن تاكید بر خاصیت تعاملی موزه های دانشگاهی، هدف دیگر از برگزاری این نشست ها را تولید شبكه موزه داران و تبادل تجارب آنها عنوان و تصریح كرد: نظام موزه داری ما علمی و استاندارد نیست و لازم است كه چنین نظامی را رواج دهیم.

وی در انتها تصریح كرد: ازاین رو تشكیل شورای موزه های دانشگاهی ضروری می باشد تا به دنبال آن بتوان جلسات و دوره های آموزشی موزه ها را با همكاری موزه های دانشگاهی كشور برگزار كرد و انتظار داریم دانشگاه ها در برگزاری این رویدادها همچون كنفرانس سالانه شركت داشته باشند.

به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، در پنجمین نشست تخصصی موزه های دانشگاهی كه الان در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال برگزاری است، مقرر است تا شورای موزه های دانشگاهی با استفاده از رای گیری و اعلام آراء تشكیل گردد. همینطور ریاست این شورا بر عهده مسعود برومند، معاون پژوهش وفناوری وزارت علوم و دبیری آن بر عهده سیف الله جلیلی رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران خواهد بود.
1397/10/12
18:58:26
5.0 / 5
4479
تگهای خبر: تخصصی , شركت , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳