BonAir
بن ایر

گور یك جنگاور سه هزار ساله در گیلان كشف شد

گور یك جنگاور سه هزار ساله در گیلان كشف شد

بن ایر: سرپرست تیم كاوش دیرینه شناسی محوطه باستانی شهران رستم آباد اظهار داشت: در كاوش­های اضطراری این محوطه، چند گور همراه با هدایای تدفینی كشف شده است.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، شهرام رامین سرپرست تیم كاوش دیرینه شناسی محوطه باستانی شهران رستم آباد در استان گیلان اظهار داشت: این مجموعه گور با عنایت به آثار یافت شده در كنار آن­ها مربوط به عصر آهن است، در حدود سه هزار سال قدمت دارند. محدوده ­ای كه گورها در آن یافت شدند در امتداد بزرگ­راه رشت ـ تهران، در حاشیه شرقی دشت رستم ­آباد قرار دارد و به سبب اجرای یك پروژه عمرانی در خطر تخریب بود.
وی اضافه كرد: با عنایت به این خطر، تیمی از باستان­ شناسان كاوش اضطراری این محوطه را شروع كردند. در كاوش­های انجام شده آثار چند گور كشف شده كه كامل­ترین آن­ها اسكلت انسانی است كه همراه با ابزار جنگی و ظروف حاوی مواد خوراكی دفن شده است.
وی اظهار داشت: طبق بررسی سارا سلطانی (متخصص انسان­ شناسی)، این اسكلت مربوط به مردی حدوداً چهل تا پنجاه ساله با قدی بین ۱۶۰ تا ۱۶۷ سانتی­متر است. با عنایت به اهمیت این یافته، هیأت در نظر دارد كه گور و یافته­ های آنرا در محل كشف به شیوه اسكن لیزری ثبت و ضبط كند. علاوه بر این طبق هماهنگی­ های انجام شده با پژوهشگاه میراث فرهنگی بزودی این محوطه به شیوه گرمالیان توسط متخصصین این پژوهشگاه تاریخ­ گذاری می ­شود. علاوه بر گورهای عصر آهن، تعدادی ابزار و دست­تراش سنگی در عمق­ های پایین­ تر كشف شده كه برمبنای بررسی­های اولیه متخصصین موزه ملی ایران احتمالاً مربوط به دوره فراپارینه سنگی هستند.

طبق گفته سرپرست هیأت، واقع بودن این آثار در كنار هم از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و این مجموعه مكان­های هزاران ساله با عنایت به موقعیت آن­ها در كنار بزرگ­راه، كاملاً قابلیت تبدیل شدن به یك سایت موزه را دارند.
قبل از این تیمی از باستان شناسان ژاپنی طی سال­های ۵۷-۱۳۵۲ گورستانی مربوط به دوره اشكانی را در نزدیكی شهران كاوش كردند. همین طور در حدود سال­های ۶۷-۱۳۶۵ هیأتی به سرپرستی محمدرضا خلعتبری در روستای شهران و اطراف آن موفق به كشف آثاری از سده های آغازین هزاره اول قبل از میلاد تا دوره ساسانی شدند.
آخرین­ بار باز در سال ۱۳۹۳ تیمی به سرپرستی شادروان بهروز همرنگ، كارشناس وقت اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، محدوده این محوطه باستانی را از راه گمانه­ زنی مشخص كردند كه طی آن گورهایی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد، همچون دوره اشكانی كشف شدند.

1397/10/30
13:23:43
5.0 / 5
4286
تگهای خبر: تخصصی , فرهنگ , گردشگری , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴