BonAir
بن ایر

در دیدار تورگردانان ایرانی و چینی مطرح شد:

تور اختصاصی جاده ابریشم باید اجرایی شود

تور اختصاصی جاده ابریشم باید اجرایی شود

بن ایر: در دیدار تورگردانان ایرانی و چینی پیشنهاد اجرای تور جاده ابریشم عنوان شدبه گزارش بن ایر به نقل از مهر، بعضی از تورگردانان چینی به دعوت كانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران شب گذشته در هتل لاله با آژانس داران ایرانی دیدار و گفت و گو كردند و ضیافت شامی به همین مناسبت برپا شد.
در این نشست محمدعلی واقفی نایب رییس جامعه تورگردانان ایران اظهار داشت: با عنایت به جمعیت كثیری كه هر ساله از چین خارج شده و به دنیا سفر می كنند، سهم ایران از این تعداد بسیار كم است. ما اهتمام كرده ایم خدماتی كه به گردشگران می دهیم، متناسب با سلیقه آنها باشد. مثلاً می دانیم كه چینی ها سرِ ظهر ناهار می خورند و رأس ساعت ۱۸ غروب شام می خورند. بدین سبب هتل هایی كه برای گردشگران چینی در نظر می گیریم، این موارد را رعایت می كنند و به آنها گفته ایم كه سرویس شان را برای چینی ها آماده كنند.
وی افزود: در نمایشگاه گردشگری امسال چین، حضور شركت كنندگان ایرانی نسبت به سال های قبل افزایش پیدا خواهدنمود چون كانون اتومبیلرانی و جهانگردی قول داده است كه ۵۰ درصد هزینه های زمین نمایشگاه را تقبل كند. ما امیدواریم كه این ۵۰ درصد به ۱۰۰ درصد برسد.
در ادامه این مراسم گریس یكی از آژانس داران چینی اظهار داشت: بعضی از چینی ها در ایران زبان فارسی را یاد گرفته اند و مولد تورها در ایران باز شده اند. هر كشوری قوانینی درباره تورلیدرها دارد ولی متأسفانه در بازار ایران شاهدیم كه چینی ها تور گردشگری برگزار می كنند و نمی توانند فرهنگ مردم ایران را به چینی ها معرفی و منتقل كنند.
وی افزود: من در حوزه گردشگری ایران كار كرده ام، از سال ۲۰۱۸ در این حوزه هستم، وقتی به هتل ها می گویم كه برای سال بعد یا چند ماه بعد، نرخ به من بدهید، آنها می گویند كه هنوز مشخص نیست؛ این مساله برای من جای تعجب دارد.
گریس اضافه كرد: بحث تورلیدرهای چینی و هتل ها در ایران آشفته است. خواسته ی ما این است كه بتوانیم افراد مشخصی را در بازار از نظر هتل و یا تورلیدر پیدا نماییم تا بتوانند خدمات خوبی بدهند و فرهنگ درست را منتقل كنند.
این آژانس دار اشاره كرد: در چین هیچ وقت از گردشگری ایران تبلیغی ندیده ام. بهترین كشوری كه در چین توانسته تبلیغ كند، سریلانكا بوده است. بعنوان یك آژانس فعال، وقتی تبلیغی از ایران می نماییم، گردشگران از ما می پرسند كه آیا این كشور امن است؟ ما به جای شما به آنها می گوییم «بله ایران كشور امنی است».
در ادامه حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران اظهار داشت: ما در همین جمع كوچك خودمان، بیشتر از ۴۰۰ قلم جنس چینی روی میزمان می بینیم ولی كمتر از یك هزارم گردشگران چینی را در كشورمان داریم. من بعید می دانم كه مشكل از تبلیغات ما باشد. كشور همسایه ما ۳۸ میلیون جمعیت دارد ولی بیشتر از چهار میلیون گردشگر، از آن خارج می شوند كه بخش مهمی از آنها، به ایران سفر می كنند.
وی افزود: نمی توان پذیرفت كه چون در ایران هتل نداریم، گردشگران چینی به ایران نمی آیند. ما به اندازه میهمانان چینی، هتل داریم. آیا مسافران چینی به هتل هایمان می روند یا در خانه مسافرها؟ ما خانه مسافرهای زیادی را داریم كه میزبان چینی ها شده اند.
رامین ذبیح مند عضو هیئت مدیره جامعه راهنمایان ایران باز اظهار داشت: من مشكلات را در سه بخش دیده ام؛ یكی عدم حمایت دولت از بخش خصوصی ایرانی در چین است. ما در كشوری مانند مالزی نمی توانیم یك اتوبوس گردشگری را بدون راهنمای كارت دار ببینیم. در فرانسه هم نمی توان بدون راهنما، وارد موزه لور شد ولی در ایران این طور نیست. چینی هایی كه به ایران می آیند، از زنجیره قانونی گردشگری وارد نمی شوند و از راهنما استفاده نمی كنند. دولت باید در حوزه تعویض ساختار اطلاع رسانی وارد شود.
وی افزود: ما متوجه شده ایم كه راهنمای چینی به تعداد لازم نداریم و باید راهنمایان انگلیسی زبان را متناسب با گردشگران چینی آموزش دهیم. درخواست ما از آژانس های مسافرتی چینی این است كه گردشگران كشورشان را ترغیب كنند كه وقتی به ایران می آیند، راهنمای چینی داشته باشند چون تعداد راهنمایان چینی در ایران محدود است.
در ادامه این برنامه اولیور یكی دیگر از تورگردانان چینی بیان كرد: در چند سال اخیر میزان خروج گردشگران چینی بیشتر شده است. ما خط مقدم مسافرهای چینی به حساب می آییم. باید به این مساله فكر نماییم كه چطور چینی ها را مجاب نماییم تا یكبار هم كه شده به ایران سفر كنند. دولت سنگاپور در این زمینه بسیار قوی عمل كرده است. شعار آنها این است كه «وقتی هر چینی اول بامداد چشم باز می كند، باید تبلیغ سنگاپور را ببیند». این در شرایطی است كه همه جاذبه های سنگاپور، مصنوعی است ولی ایران جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی دارد. من فكر می كنم اگر ایران روی پتانسیل های خود كار كند، موفق تر از سنگاپور خواهد شد اما متأسفانه چینی ها فكر می كنند كه ایرانی ها، عرب هستند.
علی اكبر غمخوار عضو جامعه تورگردانان ایران باز در این برنامه اظهار داشت: شما بعنوان تورگردانان چینی می توانید ما را راهنمایی كنید و بگویید كه چینی ها از چه چیزهایی خوششان می آید. ما می توانیم مسیر سنتی جاده ابریشم را زنده نماییم. حالا گروه هایی از اروپا داریم كه تا كاشغر چین می روند. همین طور ما پیشنهاد تورهای مشترك ایران ـ دبی یا ایران ـ تركیه و ایران با كشورهای همسایه را داریم. امیدواریم با تلاش وزارت خارجه باز ویزای ترانزیت ۷۲ ساعته به چینی هایی كه به فرودگاه امام (ره) می آیند، داده شود.

1397/11/25
22:35:51
5.0 / 5
4640
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳