BonAir
بن ایر

بحث درباره مد و لباس در نشست كانون اساتید كشوری با موزه ملی قرآن كریم

بحث درباره مد و لباس در نشست كانون اساتید كشوری با موزه ملی قرآن كریم

بن ایر: تعاملی ˮدر حوزه طراحی لباس و زیور آلاتˮ كانون اساتید حق التدریس كشوری با موزه ملی قرآن كریم اجرا شد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، به نقل از موزه ملی قرآن كریم، حجت الاسلام تیموری تبار- عضو هیات مدیره كانون اساتید كشور به همراه گروهی از اساتید حق التدریسی دانشگاه های كشور در این جلسه ضمن معرفی كلیه اعضاء از اهداف برگزاری این نشست را تعامل بین موزه ‎ قرآن كریم و دانشگاه ‎ ها، دانست و فراهم آوردن بستر مناسب جهت همكاری ‎های علمی، فرهنگی – نمایشگاهی و معرفی موزه ملی قرآن كریم در دانشگاه ‎های كشور و ایجاد انگیزه جهت تبادل علمی و فرهنگی اشاره نمود.
كژال ابراهیمی- دبیر دپارتمان مد ولباس و صنعت نساجی كانون اساتید كشوری در ادامه اظهار داشت: می توان با به خدمت گرفتن هنر اسلامی با نمادهای رایج در آن، مردمانی را كه با هنر اسلامی مواجه هستند؛ پذیرنده فرهنگ اسلامی ساخت. ما درصدد بررسی نقش طراحی لباس ایرانی - اسلامی با بهره گیری از نقوش اسلامی در جهت هویت بخشیدن به فرهنگ و هنر ایرانی هستیم و همین طور میزان اهمیت پوشاك را در بحث هویت، بررسی و تحلیل می نماییم كه آیا طراحی لباس با استفاده از الگوهای اسلامی - ایرانی در شكل بخشیدن به شخصیت، فرهنگ و هنر یك جامعه تاثیر دارد یا خیر و میزان اثر گذاری آن تا چه حد است.
وی ادامه داد: از آقای لهراسبی خواستاریم درباب برگزاری نمایشگاه در موزه ملی قرآن كریم و اختصاص فضایی برای كارگاه های آموزشی و جلسات مداوم ومستمر درباب طراحی لباسهای قاریان قرآنی و چادرهای عفاف و حجاب با الهام گرفتن از نقوش و آیات قرانی و طراحی لباس كودكان قاری با استفاده از نگاره های قرآنی موجود در موزه ملی قرآن كریم ما را مورد حمایت معنوی این مجموعه و سازمان میراث فرهنگی قراردهند.

موزه ای از جنس موزه های تخصصی و تعاملی
حجت الاسلام لهراسبی-مدیر موزه ملی قرآن كریم باز در ادامه ادامه اشاره كرد: موزه ملی قرآن كریم یك موزه تخصصی در حوزه كتابت و خوشنویسی است و به روشی تدوین شده كه همزمان آموزش، پژوهش و حفاظت در آن رعایت می شود.
وی افزود: موزه ملی قرآن كریم، هم اكنون تنها موزه تخصصی در میان موزه های كشور است كه سیر تحول تدریجی هنرهای قرآنی را در بازه زمانی حدود قرن چهارم هجری تا اواخر دوره قاجاریه به نمایش گذاشته و نیازهای پرسشگرانه طبقات مختلف مردم و هنرمندان را پاسخ می دهد. این موزه مانند موزه های سنتی نیست؛ برای اینكه موزه علمی است و در رده موزه های تعاملی قرار می گیرد.
لهراسبی اضافه كرد: دنبال آن نیستیم كه فقط اوقات فراغت بازدید كنندگان پر شود؛ برای اینكه موزه ما با موزه های كه عنوان های دیگری دارند تفاوت عملكردی دارد.
وی در مورد مخاطبان موزه توضیح داد: این موزه برای مخاطبان فعال در حوزه های قرآنی و تاریخ، فعالیت دارند، مفید می باشد وبازدیدكنندگان عموما دانشجویان كارشناسی ارشد و دكترا هستند؛ البته هدف ما مخاطب محور است و مخاطبان ما از مهدكودك تا سطوح پیشرفته دانشگاهی هستند و بسته به میزان اطلاعات مخاطب می توانیم آنها را از انواع نسخ خطی و چاپ سنگی قرآن كریم، كتب ادعیه، قطعات قرآنی، طومارها، دواوین شعرای بزرگ نظیر سعدی، حافظ، مولوی و اشیای قرآنی، شامل ظروف، جعبه، قلمدان، گلدان و پیراهن های قرآنی و آثار معاصر، شامل آثاری از خوشنویسان و نگارگران معاصر و همین طور تابلو خط، نقاشی، و آثار تجسمی باخبر سازیم.
مدیر موزه ملی قرآن كریم اضافه كرد: لباس مهمترین و مشخص ترین مظهرقومی و نشانه فرهنگی است كه به سرعت تحت تاثیرپدیده های فرهنگ پذیری درمیان جوامع گوناگون انسانی قرارمی گیرد آنچه امروزه دررابطه با سنت های بومی و اصیل ضروری بنظر می رسد احیای لباس های ایرانی و بروز كردن این لباسها جهت استفاده زنان و مردان درجوامع مختلف است سازگاری لباسها برمبنای فرم و محتوای لباس قرآنی ایرانی اسلامی و هم چنین انطباق آن با ارزش های معنوی ازجمله عوامل پایدار ماندن لباسهای ایران است كه باید بعنوان یكی ازنشانه های هویت ملی و میراث فرهنگی حفظ و ماندگار شود.
لهراسبی در ادامه اضافه كرد: موزه ملی قرآن كریم تلاش می كند در كنار كانون اساتید كشوری، مسیر و بستری را فراهم آورد كه دانشجویان علاوه بر تحصیل علم و دانش از مواهب فرهنگی كشور ما باز بهرهمند شوند و بعنوان مبلغان فرهنگی در سطح بین المللی به معرفی پوشاك با ارزش های ایرانی - اسلامی ما بپردازند.
وی اشاره كرد: استقبال، همكاری و حمایت معنوی خودرا در همه زمینه های ترویج فرهنگ قرآنی در موزه ملی قرآن كریم اعلام می نماییم.1397/12/01
14:24:21
5.0 / 5
4436
تگهای خبر: آموزش , تخصصی , سنتی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲