BonAir
بن ایر

فروش سفال های ۷۰۰۰ ساله برای ساخت هنرستان

فروش سفال های ۷۰۰۰ ساله برای ساخت هنرستان

به گزارش بن ایر دست ساخته های دختران و زنان روستای كلپورگان در سیستان و بلوچستان برای ساخت هنرستانی در این روستا در نمایشگاهی به فروش می رسد.


به گزارش بن ایر به نقل از مهر، قدمت ساخت سفال در روستای كلپورگان به هفت هزار سال می رسد بنابراین سال قبل اسم كلپورگان بعنوان اولین روستای آسیا و اقیانوسیه به لیست شورای جهانی صنایع دستی افزوده شد. این سفال ها با خاك خاص همان منطقه و بدون چرخ سفالگری، رنگ و لعاب ایجاد می شود كه پس از پخته شدن به رنگ سرخ در می آید. هم اكنون این روستا دو كارگاه ساخت سفال دارد. اولین كارگاه سفالگری آن كه پیش از انقلاب ساخته شده به واسطه فعالیتی كه زنان سفالگر در آن انجام می دهند دومین موزه زنده دنیا به حساب می آید. هم اكنون دختران ساكن كلپورگان دبیرستان ندارند و مجبورند برای ادامه تحصیل مسافت ۲۶ كیلومتری را تا سراوان طی كنند كه با دشواری هایی همراه هستند و خیلی از آنها از تحصیل جا می مانند. فاز اول این هنرستان سه كلاس دارد كه ساخت آن هم اكنون به سقف رسیده است. با تكمیل این فاز، دانش آموزان دختر می توانند از مهرماه سال ۱۳۹۸ ادامه تحصیل دهند.
نمایشگاه «دست ساخته های دختران و زنان روستای كلپورگان» برای فروش صنایع دستی دانش آموزان دختر روستای كلپورگان، از توابع سراوان، در استان سیستان و بلوچستان برگزار شده تا با سود حاصل از آن، ساخت این هنرستان برای آنها تكمیل شود. این دانش آموزان سفال های ساخته شده و كارهای سوزن دوزی خویش را به تهران فرستاده اند تا در نمایشگاهی كه از ۱۵ تا ۱۷ اسفندماه در دانشگاه فرشچیان برپاست، به نفع ساخت هنرستان بفروشند. مقرر است در این هنرستان رشته های سفال، سوزن دوزی برای دختران و موسیقی برای پسران تدریس گردد.

1397/12/16
13:13:30
5.0 / 5
4692
تگهای خبر: موزه , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳