BonAir
بن ایر

طرح آشتی موزه بامدرسه در موزه رضا عباسی

طرح آشتی موزه بامدرسه در موزه رضا عباسی

به گزارش بن ایر مدیر موزه رضا عباسی می گوید: با شش ماه تعطیلی در موزه، فضا برای حضور و استفاده معلولان از فضای موزه آماده شد، همینطور می خواهیم با راه اندازی طرح «آشتی با موزه» از مدرسه ها برای حضور دانش آموزان در موزه دعوت نماییم.


آفرین امامی - در گفتگو با ایسنا با اشاره به تعطیلی شش ماهه این موزه پارسال با هدف مرمت این فضای فرهنگی تاریخی اظهار می كند: با این وجود تمام تلاش خویش را كردیم تا موزه حتماً پیش از نوروز بازگشایی شود، كه در دو مرحله این كار انجام شد. تالارهای نگاری، خوشنویسی و دو تالار اسلامی در دهه فجر بازگشایی شد و در مرحله دوم در روز درختكاری دو تالار قبل از اسلام بازگشایی شدند.
او رسیدگی به وضعیت سرویس های بهداشتی، نزدیك شدن به استانداردهای معلولان یعنی ایجاد رمپ متحرك برای معلولان در ورودی موزه، تعمیر كامل آسانسور موزه و مناسب سازی فضاها و حتی سرویس بهداشتی برای حضور معلولان در هر سه طبقه را از اقدامات انجام شده برای مناسب سازی فضای موزه بیان می كند.
وی رسیدگی به بخش حفاظتِ الكترونیك و راه اندازی بلیت الكترونیك را از دیگر اقدامات انجام شده در این موزه می داند و می گوید: تا جایی كه امكان داشت و با عنایت به بودجه ی در اختیار سعی كردیم تا یكسری مشكلات تاسیساتی موزه را در چند فاز مانند سیستم های هواساز، برطرف نماییم.
امامی با این وجود تاكید می كند: نمی توانیم بگوییم عملیات مرمت و بهسازی در موزه تمام شده، بلكه هر سال با عنایت به بودجه موجود، اقدامات مورد نیاز اولویت بندی می شود.
مدیر موزه رضا عباسی، مهمترین اقدام انجام شده پیش از نوروز را با عنایت به بنای ساده موزه كه امكان جذب چندانی از بیرون برای مردم و مخاطبان ندارد را شركت دادن موزه در جشنواره بهارستان توسط سازمان زیباسازی و حضور یك گروه هنری برای طراحی آثار موزه روی دیوارهای بیرونی موزه و چند ایستگاه اتوبوس اطراف موزه، بخش هایی از پایه های پل سیدخندان، بخش هایی از پایه های پل و كیوسك های برق و مخابراتی و گلدان هایی می داند كه در اطراف موزه توسط شهرداری گذاشته شد و نسبت به استقبال مردم از این اقدام خبر می دهد.
او می گوید: خودم شاهد بودم عابرینی كه از كنار موزه رد می شدند و تا آن زمان متوجه بنای موزه نشده بودند، از وجود این فضای فرهنگی و تاریخی آگاه می شدند و حتی عكس می گرفتند.

رشد ۳۵ درصدی حضور گردشگران در ۱۶ روز
وی همینطور خبر از حضور هزار و ۵۷۱ نفر توریست از ۲۹ اسفند سال قبل تا ۱۶ فروردین سال جاری می دهد و می گوید: این آمار در مدت زمان ۱۷ روزه نسبت به یك ماه نخست سال قبل با ۳۵ درصد رشد همراه بوده است، چون هزار و ۱۶۸ نفر در ۳۱ روز نخست سال قبل از موزه دیدن كرده بودند، ازاین رو آمار ۱۶ روز نخست امسال با كل یك ماه سال قبل مقایسه می شود.
او اضافه می كند: بر مبنای آمار به دست آمده احتمال می دهیم تا آخر فروردین با رشد ۵۰ درصدی حضور گردشگران در موزه رضا عباسی مواجه باشیم.


۲۰ درصد از آثار موزه رضا عباسی جایگزین شدند
امامی همینطور از نمایش ۲۰ درصد از آثارِ موجود در مخزن موزه در فضای نمایشگاهی خبر می دهد و می گوید: یكسری از آثار موزه شناسنامه موزه هستند كه معمولاً در فضای موزه ثابت هستند، اما ۲۰ درصد از آثار موزه كه تا كنون در معرض نمایش قرار نداشتند یا مشابه آنها در هیچ فضایی نیست یا جای شان در نمایش روند تاریخی در موزه رضا عباسی خالی بود، به نمایش درآمدند.
به نقل از وی این جابجایی برای نوروز در بخش قبل از اسلامی انجام شد و مقرر است در ماه های آینده علاوه بر تالار اسلامی، آثار تالارهای خوشنویسی و نگارگری را هم در مناسبت های آینده جایگزین می نماییم.
نخست باید مطالعات برای «شبی با موزه» انجام دهیم
او اما شركت نكردن این موزه در طرح «شبی با موزه» در نوروز برای معرفی بیشتر این موزه را نیازمند انجام مطالعات مناسب می داند و ادامه می دهد: موزه رضا عباسی چند ماه به صورت مداوم و برای انجام مرمت ها تعطیل بود، حالا كه پس از گذشت ماه ها، موزه با شرایط جدیدتر بازگشایی شد، برای انجام فعالیت های جانبی دیگر باید این اقدامات را با مطالعه انجام دهیم.
وی می گوید: با بازگشایی موزه هم اكنون، ترجیح دادیم موزه شرایط عادی را هم اكنون بگذارند، اما حتماً در ماه ها و مناسبت های آینده یا شاید در هفته میراث فرهنگی در اردیبهشت، اگر شرایط موزه مناسب بود، حتماً این كار صورت گیرد.


به استاندارد رساندن كامل موزه در اولویت است
او اولویت بندی مسئولان موزه برای به استاندارد رساندن تجهیزات موزه ای در سال های بعد را همچون اقدامات این موزه می داند و می گوید: با عنایت به بودجه ای كه اختصاص می یابد، هر سال اولویت بندی كرده و تلاش می نماییم برخی از امور واجب، مانند رسیدگی صددرصد به ویترین ها و رسیدن به استانداردها را در دستور كار قراردهیم.
وی ادامه می دهد: سال هاست از ویترین های موزه استفاده می شود، این ویترین ها می تواند بسیار بهتر از ویترین های امروز باشد، در واقع حق موزه است كه شرایط بهتری را داشته باشد، اما با عنایت به اموری كه در موزه انجام می شود، تلاش می نماییم آنرا در اولویت های بعدی بگذاریم تا در سال های آینده ویترین های موزه هم بهتر شود.
او تاكید می كند: برای استقامت بخشی و رسیدن به استانداردهای موجود باید تلاش بیشتری نماییم، هر چند نورِ تالار و ویترین ها هم اكنون شرایط غیرمعقول و پر خطری ندارند، اما می توانند در وضعیتِ بهتری از امروز باشند.موزه رضا عباسی از جزیره موزه ها دور افتاده / نباید میزان بازدیدها را با هم مقایسه كرد
امامی مقایسه موزه ها از نظر بازدیدهای انجام شده در زمان های پیك سفر را نادرست ارزیابی می نماید و می گوید: بعنوان یك موزه دار معتقدم هیچگاه نباید یك موزه را با موزه های دیگر مقایسه كرد. نوع آثار، جذابیت های بنا، موقعیت های مكانی كه موزه ها قرار گرفته اند، هر كدام می تواند از عوامل موفقیت در جذب مخاطب محسوب شود.
او نزدیكی یك موزه به موزه ها و مكان های فرهنگی دیگر را هم در این زمینه مؤثر می داند و ادامه می دهد: موزه ی آبگینه در منطقه ای قرار دارد كه موزه های دیگری در كنار آن هاست، می توان گفت در منطقه ی سی تیر یك جزیره از موزه ها بوجود آمده كه بازدیدكننده وقنی یك موزه را می بیند، می تواند به راحتی سراغ دیگر موزه ها هم برود.
وی اضافه می كند: این در شرایطی است كه موزه رضا عباسی، نسبت به دیگر موزه ها از این جزیره دور افتاده است، بنابراین بازدیدكننده ای كه باید را ندارد، ازاین رو باید با روش های دیگر این مساله را جبران نماییم، باید تلاش نماییم معرفی موزه بگونه ای باشد كه یك توریست وقتی قصد آشنا شند با تهران و هنر ایران را دارد، صرف نظر از فاصله ی موزه، خویش را ملزم به دیدن آن كند.

موزه رضا عباسی توریستهای داخلی و خارجی را با یكدیگر دارد
امامی در پاسخ به این پرسش كه گفته می شود تعداد توریستهای خارجی در موزه رضا عباسی بیشتر از توریستهای داخلی است، می گوید: این موزه از جذابیت بیشتری برای توریستهای خارجی برخوردار است، آن یك موزه تاریخ هنر است كه با عنایت به چیدمان خود در سه طبقه قبل از اسلام، دوران اسلامی و نگارگری و خوشنویسی؛ ناخودآگاه، سیر تاریخی و فعالیت ِ ایرانیان در طول مدت تاریخ را نشان داده است. در واقع آن یك مكان مناسب و مختصر برای یك بازدید كننده خارجی است كه می خواهد در یك مدت كوتاه به راحتی موزه را انتخاب نماید، چون به راحتی به منظور خود می رسد.
او با اشاره به این كه معمولاً به نظر می آید بازدید كنندگان خارجی در این موزه بیشتر از بازدیدكنندگان ایرانی هستند، اما در آمار این كمیت وجود ندارد، فقط به سبب تعداد زیاد خارجی ها این فكر به ذهن می رسد.
اجرایی كردن طرح «آشتی موزه با مدرسه»

مدیر موزه رضا عباسی، با اشاره به تلاش هایی كه كارشناسان این موزه برای برنامه ریزی حضور دانش اموزان مدارس در این موزه دارند، می گوید: این طرح از منطقه هفت تهران آغاز می شود و می خواهیم در قدم نخست موزه را با یك تیزر، یك فیلم كوتاه و تصاویرِ مناسب دانش آموزان معرفی نماییم و از آنها بخواهیم كه مبلغ و معرف موزه رضا عباسی در خانه های خود باشند.
او می گوید: پیش از نوروز، گروهی از دانش آموزان مجموعه آموزشی تقوا در بازدیدی از موزه، نقاشی هایی را با محوریت نوروز، تاریخ، هنر و موزه رضا عباسی كشیدند، كه این نقاشی ها در نوروز در موزه به نمایش درآمد، این كار مورد استقبال زیادی قرار گرفت، به حدی كه می توان نام این طرح را «آشتی موزه با مدرسه» گذاشت.1398/01/20
14:32:49
5.0 / 5
5367
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱