BonAir
بن ایر

كشف 35 مومیایی مصری در آسوان

كشف 35 مومیایی مصری در آسوان

بن ایر: یك تیم دیرینه شناسی به سرپرستی استاد دانشگاه ایتالیایی موفق به كشف 35 مومیایی متعلق به مصر باستان در مقبره ای در نزدیكی «آسوان»، شهری درجنوب مصر شد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، این مقبره متعلق به دوران یونانی- رومی (بین سال های ۳۳۲ قبل از میلاد مسیح تا ۳۹۵ سپس میلاد مسیح) است كه شامل بقایای ۳۵ مرد، زن و كودك می شود.
باستان شناسان در ابتدا یك اتاق كوچك و ۴ مومیایی كشف كردند و سپس در ادامه كاوش ۳۱ مومیایی دیگر در كنار اسباب مربوط به مراسم تدفین همچون، كوزه های حاوی قیر و یك تخت ساخته شده از چوب نخل و كتان یافتند.
بقایای چند كودك در حالی كشف شده كه همگی در گوشته از اتاق قرار داده شده بودند. دو مومیایی دیگر كه گمان می رود مادر و فرزند باشند باز در حالیكه بسیار لطمه دیده بودند، كشف شدند.
نوشته های هیروگلیف روی یكی از تابوت ها، نام فردی را كه مالك این گورستان است مشخص كرد.
از دیگر آثار كشف شده در این مكان به نقاب های تزئینی، مجسمه ها و كارتونیج، نوعی ماده از جنس پاپیروس برای پوشاندن مومیایی، می توان اشاره نمود.
این كاوش كه نهایتاً به كشف ۳۰۰ مقبره منجر گردید، در حقیقت یك پروژه مشترك با همكاری وزارت آثار باستانی مصر و دانشگاه میلان بود.
«پاتریزیا پیاسنتینی» استاد مصرشناسی دانشگاه میلان كه سرپرستی این تیم كاوشگر را به عهده دارد در مورد این اكتشاف بیان كرد: «این اكتشاف از آنجایی مهم شمرده می شود كه توانسته به تاریخچه آسوان چیزی را بیافزاید كه قبل از این گم شده بود.»
این مقبره كه با شن پوشانده شده بود در عهد باستان غارت شده بود.
مومیایی های كشف شده قبل از آنكه به تابوت بازگردانده شوند، توسط محققان مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
سرپرست این گروه دیرینه شناسی اضافه كرد: «دولت مصر برنامه هایی برای كاوش در مناطقی كه قبل از این هیچگاه مورد بررسی قرار نگرفته اند در دست اجرا دارد كه به دنبال آن شاهد اكتشافات بیشتری در آینده خواهیم بود.»
دولت مصر قبل تر از اكتشافات مشابه ای به امید احیای باردیگر صنعت گردشگری این كشور آگاهی داده بود. در ماه فوریه، یك مقبره ی سلطنتی همراه با ۵۰ مومیایی در شهر «منیا» واقع در جنوب قاهره كشف شد. در اوایل ماه آوریل باز گورستانی باستانی شامل تعدادی موش مومیایی شده در شهر باستانی «سوهاج» واقع در جنوب مصر كشف شد.1398/02/05
14:53:46
5.0 / 5
4520
تگهای خبر: سنتی , كشور , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳