BonAir
بن ایر

شهاب سنگ قجری را در كاخ گلستان ببینید

شهاب سنگ قجری را در كاخ گلستان ببینید

بن ایر: مدیر مجموعه میراث جهانی كاخ گلستان اعلام نمود: شهاب سنگ ورامین، بزرگ ترین شهاب سنگ ایران و یكی از هفت شهاب سنگ «مزوسیدریتی» در جهان كه 138 سال پیش هنگام سقوط و برخورد با چشم رصد شده، یك شنبه هشتم اردیبهشت در كاخ گلستان به معرض نمایش گذاشته می شود.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، مسعود نصرتی اظهار داشت: شهاب سنگ ورامین در بزرگترین و اولین نمایشگاه تخصصی شهاب سنگ های ایران و بیابان لوت كه با همكاری پایگاه میراث جهانی بیابان لوت و حجت كمالی - ركورد دار كشف شهاب سنگ در ایران - برگزار می گردد و در كاخ گلستان به نمایش در می آید.
وی با بیان این كه بطور كلی از كشف اولین شهاب سنگ ایران در ۱۳۸ سال پیش كه به شهاب سنگ ورامین مشهور است تا حالا آمار شهاب سنگ های ثبت شده در ایران به ۲۹۹ شهاب سنگ در سال ۲۰۱۹ رسیده است، اضافه كرد: شهاب سنگ ورامین، سپس سقوط به دربار ناصرالدین شاه برده شده و در آن جا نگهداری می شود.
او با اشاره به این كه این شهاب سنگ نزدیك به ۵۴ كیلوگرم جرم دارد و هم اكنون قسمت اصلی آن در كاخ گلستان، سالم باقی مانده است، اظهار نمود: سایر قطعه های آن در موزه های تاریخ طبیعی نیویورك، واشنگتن، فیلدشیكاگو، وین و بریتانیا، دانشگاه های هاروارد اسلو، استراسبورگ و آریزونا، واتیكان و مؤسسه ژئوفیزیك تهران و تعداد دیگری از موزه های علوم طبیعی و دانشگاه های مطرح جهان نگهداری می شود.
نصرتی با بیان این كه بزرگ ترین شهاب سنگ ایران، یكی از ۱۴۵ شهاب سنگ مزوسیدریتی جهان است كه تا جولای سال ۲۰۰۹ میلادی كشف و ثبت شده است، اظهار داشت: این شهاب سنگ ها نوع خاصی از شهاب سنگ های سنگی - آهنی هستند، همین طور آن یكی از هفت شهاب سنگ مزوسیدریتی در جهان است كه در هنگام سقوط و برخورد با چشم رصد شده و به یقین شهاب سنگ است.
مدیر مجموعه میراث جهانی كاخ گلستان بیان كرد: در كنار نمایش شهاب سنگ كاخ گلستان از بزرگترین مجموعه شهاب سنگ با بیشتر از ۷۰۰ قطعه كه با تلاش حجت كمالی در بولتن بین المللی به ثبت رسیده، رونمایی می شود.
وی اضافه كرد: این مجموعه دار با كشف بیشتر از یك هزار و ۲۰۰ قطعه شهاب سنگ منحصر به فرد از سراسر كشور ركورد دار كشف شهاب سنگ در ایران است كه در سال ۲۰۱۶ توانست با ثبت بیشتر از ۲۰۰ قطعه شهاب سنگ در بولتن بین المللی شهاب سنگ، رتبه ایران را كه تا قبل از این در جایگاه ۱۲۲ جهان قرار داشت به رتبه دوم جهان سپس شیلی ارتقا دهد، همین طور رتبه كلی ایران را در میان ۱۳۶ كشور جهان تا رتبه نهم ارتقا داده است.
بزرگترین و اولین نمایشگاه تخصصی شهاب سنگ های ایران و بیابان لوت از هشتم تا ۲۸ اردیبهشت از ساعت ۹: ۳۰ تا ۱۷ در مجموعه میراث جهانی كاخ گلستان واقع در میدان ارگ برپا است.
منبع:

1398/02/07
15:05:27
5.0 / 5
5237
تگهای خبر: تخصصی , كشور , موزه , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲