BonAir
بن ایر

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

سرباز هخامنشی در بندرعباس، الواح هخامنشی به ایران نزدیكتر شدند

سرباز هخامنشی در بندرعباس، الواح هخامنشی به ایران نزدیكتر شدند

به گزارش بن ایر واگذاری بناهای تاریخی بوشهر، امیدواری برای برگشت الواح هخامنشی، رونق گرفتن بازار عودلاجان همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، از این هفته طرح سه شنبه های گردشگری بدون خودرو توسط ستاد گردشگری شهرداری تهران هر هفته برای یكی از مناطق گردشگری برگزار می گردد و در آن مردم می توانند به صورت مجانی مسیر گردشگری را پیاده طی كنند.
در این هفته همینطور اداره كل میراث فرهنگی استان بوشهر اعلام نمود كه ۹ خانه تاریخی در بافت قدیمی شهر بوشهر به بخش خصوصی واگذار خواهد شد. همینطور پرهام جانفشان مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از خانه های تاریخی اظهار داشت: ۳۲ بنای تاریخی در دو سال اخیر به بخش خصوصی واگذار شده است كه ۳۹ میلیارد تومان سرمایه را جذب كرده است. این اتفاق از آبان ماه سال ۹۶ تابحال رخ داده است.
در این هفته همینطور مدیركل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت: ایران بعنوان شریك مطالعاتی كشور آذربایجان در پروژه بازاریابی مقصد ارائه شد. این معرفی در كمیته دائمی همكاریهای اقتصادی- تجاری سازمان همكاریهای اسلامی اتفاق افتاده است.
در این هفته همینطور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی كشور اعلام نمود كه مؤسسه شرق شناسی شیكاگو اخیرا آمادگی خویش را برای تحویل مرحله اول ارسال الواح هخامنشی به ایران اعلام نموده است.
وی اظهار داشت: مؤسسه شرق شناسی شیكاگو بهانه هایی مانند بیمه و تحریم را مطرح كرده بود كه با عنایت به جلسات وزارت خارجه، مركز حقوقی ریاست جمهوری و دستگاه های دیگر مقرر شد اول با رایزنی آنها متقاعد شوند كه مجوز اُفك را به صورت كامل بگیرند و اگر نشد ایران مجدد شكایت كند اما به علت طولانی شدن شكایت ها، این مؤسسه پذیرفت كه همزمان با ارسال مرحله اول الواح هخامنشی، مبادرت به گرفتن مجوز ارسال بقیه لوح ها كند. همینطور مقرر شد مبحث بیمه و ارسال این الواح توسط مؤسسه صورت گیرد كه منتظر پاسخ رسمی آنها هستیم و مقرر است ۱۷۸۰ لوح تاریخی به ایران منتقل شود.
در این هفته همینطور خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از بازارچه قدیمی عودلاجان دیدن كردند. در این بازارچه كه سال ها از مرمت آن گذشته بود تنها چند مغازه به فروش صنایع دستی می پرداختند، در حالیكه مسئولان سازمان میراث فرهنگی وعده داده بودند این بازارچه به بازارچه صنایع دستی تبدیل خواهد شد تا اینكه بخش خصوصی در همكاری با معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و برخی از هنرمندان صنایع دستی سرپرست خانوار این بازارچه را به محلی برای فروش صنایع دستی تبدیل نموده است اما تنها چند میز برای فروش صنایع دستی در این گذر قرار گرفته است. بخش خصوصی اعلام نمود كه امیدوار است در آینده با رفت و آمد زیاد گردشگران در این محدوده، مالكان مغازه های صنایع دستی به كسب و كارشان برگردند و این بازارچه رونق گیرد.
در این هفته اعلام گردید نقش برجسته سرِ سرباز هخامنشی در بندرعباس رونمایی خواهد شد. این نقش برجسته مقرر است در چند شهر مهم به معرض نمایش گذاشته است. این دفعه نقش برجسته هخامنشی به شهر بندرعباس در استان هرمزگان رفته است. همینطور خبر دیگر در حوزه میراث فرهنگی استان تهران، تغییر مدیركل میراث فرهنگی تهران بود. دلاور بزرگ نیا جای خویش را به پرهام جانفشان داده است. هنوز مراسم تودیع و معارفه این دو مدیر میراثی برگزار نشده است.

1398/02/22
13:44:02
5.0 / 5
4427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳