BonAir
بن ایر

زندگی لوكس در بافت جهانی یزد

زندگی لوكس در بافت جهانی یزد

بن ایر: یك پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی، متروكه و مخروبه شدن خانه های بافت تاریخی را بزرگترین تهدید برای این بافت جهانی عنوان می كند و در حین حال یزد را پیشتاز در حوزه حفاظت از بافت های تاریخی و مشاركت مردمی در این عرصه می داند.


ساشا ریاحی مقدم در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در این رابطه می گوید: زمانی كه بافت و خانه های تاریخی، خالی از سكنه می شوند، دیگر مورد مرمت مستمر و دوره ای قرار نمی گیرند و به محض هر گونه لطمه به علت نبود سكنه و بی اطلاعی مالكان، نسبت به رفع آن اقدام نمی گردد و اندك اندك این صدمات تا تخریب كامل آن پیش می رود.
وی كه رفع این تهدیدها را مستلزم مشاركت مردم و ساكنان بافت تاریخی می داند، تصریح می كند: وسعت بافت های تاریخی شهری و روستایی زیاد است و از طرف دیگر، اعتبارات دولتی و دستگاه های مربوطه نیز جوابگوی این نیاز گسترده نیست.
ریاحی مقدم، وضعیت بافت جهانی شهر تاریخی یزد را مطلوب و یزد را پیشتاز در حوزه حفاظت از بافت تاریخی عنوان می كند و می گوید: یزد در زمینه مشاركت های مردمی حتی در حوزه حفاظت از بافت های تاریخی عملكرد قابل قبولی دارد و در تمام كشور مثال زدنی است بطوریكه حفاظت از بافت تاریخی نه تنها در شهر یزد بلكه در تمام استان به یك مطالبه مردمی و پویش تبدیل گشته و با روند فعلی، آینده یزد بسیار درخشان است.

امكان زندگی مدرن در بافت های تاریخی مهیاست
مشاور اداره كل میراث فرهنگی استان یزد، مهمترین راهكار رفع مشكل سكونت در بافت های تاریخی را تأمین زیرساخت های لازم به منظور احیای زندگی در این بافت ها می دادند و می گوید: مهیا كردن زیرساخت ها به معنای اعمال تغییرات در بدنه بافت مانند تعریض خیابان ها و ایجاد بناهایی ناهمسان نیست بلكه باید در چارچوب ایجاد شرایط و تسهیلاتی هر چند جزئی و كوچك مانند ساماندهی معابر، ایجاد زیرساخت های امدادی و بهداشتی اعمال شود.
وی با اشاره به ضرورت روی آوردن به طرح های محرك به منظور ترغیب زندگی در بافت تاریخی، تصریح می كند: بافت تاریخی، ظرفیتی بسیار گسترده است و امكان زندگی لوكس، مدرن و بروز در این بافت كاملاً مهیاست اما خیلی از مردم از مسئله و شكل صحیح آن آگاه نیستند و زندگی در این خانه ها را به صورتی در سطح پایین می پندارند در صورتیكه بازگشت به الگوهای بین المللی كاملاً روشنگر این مساله است.
ریاحی مقدم در این رابطه اضافه می كند: بهترین اقدام در این زمینه ایجاد الگوهایی برای مردم در بافت تاریخی است به عبارتی مراكز دولتی می توانند با خریداری و تجهیز به امكانات بروز ولی با حفظ اصالت ها و ارزش گذاری های بناهای تاریخی، الگوهای مورد نیاز مردم را معرفی كنند تا با مشاهده ی این الگوها، سبك زندگی خود در این خانه های تاریخی را تغییر دهند.
وی ایجاد محرك های تشویقی و انگیزشی را از دیگر راهكارهای این موضوع، عنوان و اظهار می كند: اگر شرایط خاصی مانند تخفیف هایی در پرداخت میزان عوارض، مالیات و هزینه های انرژی اعمال شود، فرد نسبت به خریداری یا مرمت خانه خود ترغیب خواهد شد.

پیوند اقتصاد و بافت تاریخی مهمترین راه حفظ آن
پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی، پیوند معیشت و اقتصاد جوامع محلی بافت های تاریخی به حیات این بافت ها را عاملی تحریك كننده و مؤثر در حفظ این بافت ها برمی شمارد و تصریح می كند: زمانی كه پای درآمد و صرفه اقتصادی وسط باشد، فرد نسبت به سرمایه ای كه تأمین كننده اقتصاد زندگی اوست، احساس مسئولیت می كند.
وی توسعه گالری ها، هتل ها، كافی شاپ ها و سایر مراكز اقتصادی را نشانه های مثبتی در پیوند زندگی و اقتصاد به بافت های تاریخی عنوان و تاكید می كند: تنها ابزار حفظ بافت های تاریخی، مشاركت مردم و ساكنان این بافت هاست و در غیر این صورت نمی توان مسئله متروكه و مخروبه شدن بافت های تاریخی را با در نظر داشتن قوانین قابل حل دانست پس رفع این چالش ها به ایجاد انگیزه هایی جهت زندگی در این بافت ها وابسته است.
ریاحی مقد م، فروش خانه های بافت تاریخی به افراد غیربومی را نیز چالش دیگری در بافت های تاریخی مانند بافت تاریخی یزد می داند و ابراز می كند: زمانی كه ارزش افزوده بافت های تاریخی افزایش می یابد، افراد زیادی نسبت به فروش خانه هایشان وسوسه می شوند، در صورتیكه نمی دانند با فروش این خانه ها، سرمایه های بزرگی را از دست می دهند كه شاید دیگر توان بازخرید آنرا نداشته باشند.
وی تنها راهكار مقابله با این چالش را آموزش جامعه محلی بافت های تاریخی عنوان می كند و در این زمینه ادامه می دهد: این جامعه باید این سرمایه ها را بشناسد و از نحوه بهره برداری از آن آگاه شود ضمن این كه از بنای باارزش تاریخی خود نیز محافظت می كند.
ریاحی مقدم تصریح می كند: حضور تعداد زیادی از گردشگران خصوصاً در روزهای پیك مسافر نیازمند زیرساخت هایی مربوط به فاضلاب، آب آشامیدنی، دفع زباله و موارد مختلفی است كه باید به مرور تأمین شود تا با مشكل ورود جمعیت به این بافت ها روبرو نشویم چونكه بافت های تاریخی نیز گنجایش مشخصی دارند.

آغاز پویش پایش محلات بافت جهانی یزد
علیرضا پورسلمان، جانشین پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد نیز از آغاز پویش پایش محلات بافت تاریخی یزد و حریم عرصه جهانی این بافت خبر می دهد و به خبرنگار ایسنا می گوید: در این پویش، از كارشناسان و مردم به منظور همكاری با نیروهای پایگاه میراث جهانی شهر دعوت می شود تا از این طریق مشكلات هر محله، شناسایی و بررسی شود.
وی با بیان این كه تابحال شش محله از مجموع ۱۷ محله بافت تاریخی شهر پایش شده است، می گوید: البته امكان رسیدگی به تمام مشكلات این محلات تاریخی با عنایت به گستردگی و وسعت بافت دشوار است پس از آنجایی كه حفظ بافت تاریخی از مهمترین مسائل برای جهانی ماندن آن است، رفع مشكلات خصوصاً مسئله امنیت بافت حائز اهمیت می باشد.
این مسئول، خانه های متروكه را عمده ترین مشكل بافت تاریخی شهر، عنوان و اضافه می كند: این بناها در معرض بیشترین لطمه هستند پس باید در مورد مسئله امنیت بافت به صورت جدی كار شود كه بهترین ناظر در این زمینه نیز مردم و ساكنان بافت تاریخی هستند.
پورسلمان با اشاره به اتمام پایش محلات بافت تاریخی در بازه زمانی دو ساله تصریح می كند: پس از پایش وارد فاز برنامه ریزی راهبردی خواهیم شد و مشكلات هر یك از محلات را طبق اولویت بندی های این چشم انداز مورد بررسی قرار خواهیم داد.
منبع:

1398/03/07
15:19:47
5.0 / 5
4259
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , خرید , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳