BonAir
بن ایر

نخستین موزه پمپ بنزین در تهران افتتاح شد

ظرفیت پالایشگاه آبادان برای ثبت جهانی

ظرفیت پالایشگاه آبادان برای ثبت جهانی

بن ایر: معاون میراث فرهنگی كشور همزمان با ایجاد اولین موزه پمپ بنزین در تهران از ثبتِ آثار دفاع مقدس و ایستگاه های خاصِ جبهه ها در لیست آثار ملی و ظرفیت ثبتِ جهانی پالایشگاه آبادان در لیست میراث جهانی آگاهی داد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، اولین موزه صنعت نفت تهران شنبه یكم تیر در حالی با حضور مسئولان مختلف حوزه های شهری، میراثی و وزارت نفت و توسط پیروز حناچی - شهردار تهران - راه اندازی شد كه محمد حسن طالبیان از انجام اقدامات مورد نیاز برای ثبت ملی فهرستی آگاهی داد كه آثار دفاع مقدس و ایستگاه های خاصِ جبهه ها را در خود محفوظ دارد.
او با اشاره به حمایت حناچی چه پیش از ورود به شهرداری و چه زمان حضورش در مدیریت شهری از میراث فرهنگی، بیان كرد: اقدامات در دست انجام شهردار برای همه شهرداران كشور به یك الگو تبدیل گشته است.
او با اشاره به ایجاد ۲۸ موزه در حوزه صنعت نفت تا آخر سال توسط شركت وزارت نفت اظهار نمود: در گذشته بیشتر آثار تاریخی را در لیست آثار ملی به ثبت رسانده ایم، امروز تنوع لیست ثبت آثار متفاوت شده است، همین طور تعداد زیادی از آثار معاصر در حوزه صنعت نفت ثبت شده اند، حتی لیستی از آثار دفاع مقدس و ایستگاه های خاصی كه در جبهه ها هستند، نیز در دست ثبت داریم.
وی با ابراز امیدواری برای ثبت جهانی پالایشگاه آبادان بعنوان یك منظر صنعتی بیان كرد: امیدوارم دیگر دستگاه ها كه اثار تاریخی مانند كاروانسراها یا دیگر نشانه های تاریخی را در اختیار دارند به حفاظت و ثبت ملی این آثار كمك كنند.
او با اشاره به این كه در گذشته چالش میراث فرهنگی با شهرداری بود، اظهار داشت: امروز شهرداری بیشتر از ۷۰ درصد وارد بحث حفاطت از میراث فرهنگی شده است، از طرف دیگر سوژه میراث ناملموس نیز امروز اهمیت پیدا كرده و خوشحالم سومین اثر از حوزه صنعت نفت تبدیل به موزه شده است.
طالبیان با بیان این كه نسبت میراث فرهنگی به دستگاه ها و شهرداری امروز حفاظت از میراث فرهنگی در كنار این دستگاه هاست، ادامه می دهد: پمپ بنزین های اولیه نشانه های ظهور خودرو در شهر است، اگر این اتفاق شكل نمی گرفت شاید این فضاها تا كنون تخریب شده بودند، اما این فضا امروز قسمتی از حافظه شهر را تشكیل می دهد.


پیروز حناچی - شهردار تهران - نیز در سخنانی اظهار نمود: ارزش های یك شهرتعداد صفحات شناسنامه یك شهر است، ارزش هایی كه سیر تحولات و تغییرات یك اتفاق را به نمایش می گذارد. امروز دوره ای از تاریخ تهران را یاداوری می نماییم كه وسایل نقلیه موتوری وارد می شود.
او این محوطه را یك سایت موزه می داند و تاكید می كند: از ۱۰ پمپ بنزین نسل اول، سه پمپ بنزین در شهر تهران باقی مانده بود كه یك عدد از آنها از بین رفت، یك پمپ بنزین دیگر در خیابان ۱۵ خرداد هنوز مشغول سرویس دهی به شهروندان است و سومین پمچ بنزین نیز به موزه پمپ بنزین تبدیل گشته است. امیدوارم در دوره معاصر از این نگاه كه صنعت را به بخش موزه ای تبدیل نماییم بتوانیم بهره مناسبی بگیریم و خاطرات خوبی از تهران را كه در حقیقت هویت این شهر است، باقی بگذاریم.


همچنین اكبر نعمت اللهی - مدیر موزه های صنعت نفت - نیز در این آئین اظهار نمود: انواع سوخت، پمپ بنزین و انواع رمپ ها در این موزه به نمایش در آمده، علاوه بر این كه می خواهم از شهردار تهران و شهردار منطقه ۱۲ درخواست كنم فكری به حال كوچه فیات كنند و كار ساختمانی دروازه دولت آغاز شود.
او افزود: با گشایش موزه پمپ بنزین دروازه دولت تصور می كنم كه موزه عروسك ها نیز از تنهایی در آمده باشد. ما روزهایی كه در حال احیا و مرمت این ساختمان بودیم بازدید كنندگان زیادی داشتیم و بویژه خارجی ها بسیار اشتیاق نشان می دادند. امیدواریم بتوانیم هرچه بهتر این موزه را به مخاطان عرضه نماییم.
منبع:

1398/04/02
13:50:07
5.0 / 5
4568
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳