BonAir
بن ایر

پمپ بنزین دروازه دولت موزه شد

پمپ بنزین دروازه دولت موزه شد

به گزارش بن ایر سومین پمپ بنزین تهران بعنوان موزه با حضور شهردار تهران و مسئولان سازمان میراث فرهنگی در دروازه دولت راه اندازی شد.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، در مراسم افتتاحیه این موزه كه عصر شنبه در محل این ساختمان در دروازه دولت، كوچه فیات برگزار گردید اكبر نعمت اللهی مدیر موزه های شركت نفت اظهار داشت: موزه ها و مركز صنعت نفت از سال ۹۳ تشكیل شدند. ما به فكر افتادیم پس از ۱۱۰ سال موزه های صنعت نفت را احیا نماییم و جلوی از بین رفتن بیشتر این ابنیه گرفته شود.
وی اضافه كرد: امروز ۲۸ موزه در لیست برنامه های ما قرار دارد و توانسته ایم دو موزه در آبادان و این موزه بعنوان سومین موزه را به جمع موزه های صنعت نفت اضافه نماییم.
رئیس موزه های صنعت نفت اظهار داشت: دو موزه سبزوار و كرمان هم بزودی افتتاح خواهند شد. آخر امسال در نظر داریم ۵ موزه در حوزه صنعت نفت داشته باشیم. امروزه ۱۲۴ ابنیه باكمك سازمان میراث فرهنگی در لیست ملی ثبت شده اند. ۱۰ ابنیه دیگر هم مقرر است به ثبت برسند. تیمی برای این منظور در نظر گرفته شده و ۲۰ میلیون برگ سند جمع آوری شده است كه بیشتر از مكان های فراموش شده بدست آمده اند.
وی افزود: ۱۰ هزار شیئی در رابطه با صنعت نفت شناسایی شده و در گنجینه در حال مرمت هستند. بخشی از این آثار در موزه پمپ بنزین دروازه دولت قرار گرفته است. این اشیا شامل اتومبیل، اتوبوس، پمپ، برق قدیمی و … است.
رئیس موزه های صنعت نفت خاطرنشان كرد: كار اجرایی این موزه از سال ۹۶ شروع شد. این مكان در واقع سومین پمپ بنزین و جایگاه شماره ۶ بوده است كه از سال ۱۳۱۷ زمین آن خریداری شد و در سالهای ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴ تقریباً این مجموعه به علت ساخت مترو تعطیل شد و در اختیار شهرداری قرار دارد. این ساختمان به فراموشی سپرده شد و حتی هواكش آن هم جابجا كردیم تا نمای بهتری داشته باشد و الان بعنوان موزه از آن دیدن خواهید كرد.
نعمت اللهی اضافه كرد: اتومبیل هایی كه در فضای باز این موزه قرار گرفته اند همگی قدیمی هستند از تاكسی دوره پهلوی تا اتومبیل شهید تندگویان كه مرمت و به معرض نمایش گذاشته شده است.
وی اظهار داشت: از شهردار تهران می خواهیم فكری به حال كوچه فیات كند. موزه عروسك ها هم در این كوچه قرار گرفته. این مكان در واقع بخشی از تاریخ تهران است. امیدواریم شهردار دستور دهد تا كارهای ساختمانی دروازه دولت زودتر صورت گیرد. در موزه پمپ بنزین زمانی كه هنوز افتتاح نشده بود گردشگران زیادی از آن دیدن كردند.
در ادامه این برنامه وكیل زاده مدیرعامل شركت فراورده های نفت ایران بیان كرد: ما دائم بدنبال تغییر هستیم. آرامش از بشر گرفته شده است اما در این موزه می توان آن آرامش را باردیگر پیدا كرد. وقتی كه تمام اجزا حال و آینده و گذشته را كنار هم می بینیم متوجه می شویم كه چقدر سال ها قبل آرامش وجود داشته است.
در ادامه محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی اظهار داشت: حالا تنوع آثار ثبت شده در لیست میراث ملی زیاد است. تعداد زیادی از آثار مدرن هم ثبت شده اند. همگی تاریخ این كشور به حساب می آیند. حتی ما به فكر این هستیم كه پالایشگاه آبادان را هم بعنوان میراث جهانی معرفی نماییم.
وی اظهار داشت: امیدواریم از كاری كه شركت نفت در حوزه ایجاد موزه ها انجام داده دستگاه های دیگر هم یاد بگیرند و حتی بعنوان مثال وزارت راه پل های تاریخی و كاروانسراه را نگهداری و حفاظت كند. از وزارت نیرو هم چنین انتظاری وجود دارد.
طالبیان بیان كرد: امروزه ۷۰ درصد شهرداری ها همراه شده اند تا میراث فرهنگی را حفظ كنند. همینطور مبحث میراث ناملموس امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ما دستورالعملی را به دولت فرستاده ایم تا نسبت ما با دستگاه های دیگر و همكاری بین شهرداری و دستگاه های مرتبط مشخص شود.
وی اظهار داشت: این پمپ بنزین نشان داده است دوره صنعت و تحولات اجتماعی چگونه بوده است. وجود پمپ بنزین ها در واقع نخستین نشانه های وجود خودرو در شهر بوده است و یك حس نوستالژی برای مردم دارد. اگر این بنا موزه نمی شد حتما تخریب می شد اما الان بعنوان بخشی از حافظه شهر بشمار می رود. امیدواریم دری كه شركت نفت برای حفظ بخشی از حافظه كشور باز كرده، پنجره ای را به روی دستگاه های دیگر هم باز كند.

1398/04/03
14:06:51
5.0 / 5
5172
تگهای خبر: تاریخی , خرید , ساختمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱