BonAir
بن ایر

معاون گردشگری:

توریستهای خارجی انفرادی سامان دهی می شوند

توریستهای خارجی انفرادی سامان دهی می شوند

به گزارش بن ایر معاون گردشگری از تهیه «طرح سامان دهی گردشگران انفرادی» در كمیسیون ارتقاء امنیت توریستهای خارجی اطلاع داد.


به گزارش ایسنا، بعد از برجام با آرام شدن فضای سیاسی ضد ایران، حجم توریستهایی كه خارج از تور و انفرادی مسافرت می كنند در ایران هم افزایش پیدا كرد. آمار دقیقی از تعداد توریستهایی كه خانوادگی و یا انفرادی خارج از نظام آژانس مسافرتی به ایران سفر كرده اند، در دست نیست اما آژانس های مسافرتی كشورمان تغییر سلیقه در شیوه سفر توریستهای خارجی به ایران را با عنایت به كاهش هزینه های خدمات ریالی در ازای ارز خارجی، در چند سال گذشته تایید نموده اند.
این موج كوچك كه ایران را در زمره كشورهای جذاب برای سفر ارزان و بك پكری قرار داده، اما هشدارهایی را در داخل كشور در خصوص این كه گردشگری ایران به سمت مفت و ارزان فروشی می رود، به دنبال داشت.
از جانب دیگر شرایط آسان سفر برای این گردشگران بخصوص بعد از حذف فرآیند طولانی و سخت دریافت ویزای ایران و جایگزینی ویزای فرودگاهی و الكترونیكی، بدون پیش نیاز تامین مالی، بلیت رفت و برگشت و یا تاییدیه رزرو (ووچر) اقامتگاه در مقابل سخت گیری هایی كه برای سفر اتباع ایرانی به سایر كشورها می شود، اعتراض هایی را برانگیخته است.
ولی تیموری ـ معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ پیرو این اعتراض ها و با افزایش سفر گردشگران ارزان، انفرادی و بك پكرها (كوله گردها) در سال های اخیر به ایسنا اظهار داشت: درنظر بگیریم كه سفر این گردشگران به ایران در چند سال قبل كه با انتشار فیلم ها و تصاویری زیبا، خلاف آنچه رسانه های غربی ضد ایران منتشر نموده اند، همراه بوده است و فضا را به نفع كشور ما مثبت كرده است. با این وجود برای این كه توریستهای خارجی در یك فرآیند برنامه ریزی شده به كشور وارد شود و خدمات دریافت نمایند، در كمیسیون ارتقاء امنیت توریستهای خارجی كه اعضای آن متشكل از نمایندگان وزارت امور خارجه، وزارت كشور، نیروی انتظامی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشد، طرحی به منظور سامان دهی گردشگران انفرادی درحال پیگیری است كه بعد از تصویب در این كمیسیون، اجرا خواهد شد.
وی افزود: قرار شده سامانه ای به این منظور راه اندازی شود كه توریست قبل از دریافت ویزا، اطلاعات به اقامتگاه یا همان تاییدیه رزرو، مسیر سفر و شخص دعوت كننده را مشخص نماید تا ویزا بر آن اساس صادر شود، همانند روشی كه ایرانیان به خارج از كشور سفر می كنند و باید ووچر هتل، بلیت رفت و برگشت و مقصد مشخص و تامین مالی داشته باشند. البته این شرایط به مفهوم سخت كردن سفر نیست، بلكه برای سامان دهی خدمات برپایه نیاز مسافر و مشخص شدن آمار این نوع سفرها است.
تیموری اظهار داشت: این سامانه كه تلاش شده در طراحی آن دغدغه فعالان گردشگری مدنظر قرار داده شده است، با هماهنگی وزارتخانه ها و دستگاه های مرتبط، بزودی راه اندازی خواهد شد.1398/04/10
20:02:09
5.0 / 5
4591
تگهای خبر: توریست , خدمات , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳