BonAir
بن ایر

انصراف و بازماندن حدود ۷۵۰۰ نفر از سفرحج، افزایش سن حجاح

انصراف و بازماندن حدود ۷۵۰۰ نفر از سفرحج، افزایش سن حجاح

به گزارش بن ایر رئیس مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با تشریح آخرین اقدامات انجام شده از جانب این سازمان برای حج تمتع ۹۸ میانگین سنی زائران امسال حج را اعلام نمود.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، محمدتقی حلی ساز در نشست خبری قبل از ظهر امروز خود كه در محل ساختمان صلح برگزار گردید درباره تمهیدات مركز پزشكی حج و زیارت برای حج امسال اظهار داشت: اولین گروه از تیم های پزشكی و درمانی ما با شماری از پرسنل حج به عربستان اعزام شدند و دو گروه دیگر هم در تاریخ های ۱۶ و ۲۰ تیرماه اعزام خواهند شد.
وی درباره میانگین سنی حجاج هم اظهار داشت: میانگین سنی حجاج امسال ۵۵ سال است. حدود ۸۰۰۰ زائر بین ۷۰ تا ۸۰ سال سن دارند و ۱۸۰۰ نفر هم بالای ۸۰ سال هستند.
به قول وی حدود ۱۵۰ نفر هم زیر ۱۸ سال سن داشتند.
حلی ساز افزود: در همین راستا هم زائران باید توجه داشته باشند كه با عنایت به گرمای هوا و شرایط موجود بیشتر مراقب خود بوده و به سفارش ها و هشدارهای كاروان ها توجه نمایند.
به قول رئیس مركز پزشكی حج و زیارت، عرضه خدمات درمانی به زائران در عربستان از هفدهم تیرماه (فردا) آغاز خواهد شد.
وی در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد بازماندگان از سفر حج اظهاركرد: آمارهایی كه ما در اختیار داریم امكان دارد آمار نهایی و قطعی نباشد اما طبق آنچه كه ما در اختیار داریم ۴۲۵ نفر در همان مراحل اولیه معاینه و به سفارش پزشك از سفر انصراف دادند. برخی دیگر اصرار به سفر داشتند كه پرونده شان به كمیسیون منتقل شد و از این تعداد هم ۷۳ نفر باردیگر رد شدند.

وی با اشاره به اینكه حدود ۷۰۰۰ نفر هم به علل مختلف غیرپزشكی نظیر هزینه و... انصراف دادند، اظهار داشت: ۷۱ نفر هم كه وابسته به مصرف مواد مخدر بودند مجوز سفر ندارند كه از این تعداد پرونده ۲۹ نفر در حال بررسی است.

رئیس مركز پزشكی حج و زیارت با تاكید بر سخت گیری دو كشور ایران و عربستان در مورد حمل موادمخدر اظهار داشت: حتی یك گرم موادمخدر هم مانع سفر خواهد شد و لازم است حجاج به این مورد توجه ویژه ای داشته باشند. ضمن اینكه تجهیزات عربستان هم پیشرفت زیادی كرده است.
حلی ساز در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا در مورد افزایش میانگین سنی حجاج امسال اظهار داشت: سال گذشته میانگین سنی حجاج حدود ۵۰ سال بود كه امسال با پنج سال افزایش میانگین آن به ۵۵ سال رسیده است.

وی درصد حجاج زن و مرد در حج امسال را هم ۴۸ درصد مرد و ۵۲ درصد زن اعلام نمود و اظهار داشت: آمار حجاج بالای ۸۰ سال ما تغییر چندانی در مقایسه با سال گذشته نداشته است.
رئیس مركز پزشكی حج و زیارت هلال احمر در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان این كه بیشتر از ۱۳۰ مطب و مركز درمانی مركز پزشكی جمعیت هلال احمر در روزهای حج به زائران خدمات درمانی عرضه خواهند كرد درباره داروهای همراه زائران هم اظهار داشت: فهرست تمامی این داروها به زائران اعلام شده است به صورت كلی داروهای كدئین دار جزو داروهای ممنوعه به حساب می آید و زائران نباید آنرا به همراه داشته باشند.
حلی ساز افزود: همینطور زائرانی كه به داروهای تخصصی و خاص بیماری خودشان احتیاج دارند باید این داروها را به همراه خود بیاورند و البته پیش از آن باید از جانب پزشك ما تایید گردد حتی ما یك نسخه عربی برای این داروها تهیه كرده ایم كه زائران گرفتار مشكل نشوند.
حلی ساز درباره این كه آیا زائران ایرانی می توانند از بیمارستان كشور عربستان استفاده كنند؟ اظهار نمود: ۱۵ پزشك مسلط به زبان عربی در تیم پزشكی حج امسال حضور دارند كه این افراد در صورتیكه احتیاج به عرضه خدمات درمانی بیشتر از آنچه در مراكز درمانی خودمان عرضه می شود وجود داشته باشد زائران را به بیمارستان های كشور عربستان معرفی می كنند و ما از این بیمارستان ها كمك خواهیم كرد.
وی با بیان این كه حدود ۴۰۰ قلم دارو در محموله ای حدود ۶۰ تن به كشور عربستان سعودی ارسال شده است، اظهار داشت: سعی كردیم تا داروهایی با بهترین اثربخشی و مناسب زائران را همراه خود ببریم، اما همان گونه كه گفتم اگر زائری نیاز جدی به داروهای خاص داشته باشند باید حتما آنرا همراه داشته باشند و البته توجه گردد كه این دارو جزو فهرست داروهای ممنوعه كه به آنها اعلام شده است نباشد.
رئیس مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درباره سلامت زائران و بیماران آنها هم اظهار نمود: در بررسی هایی كه بر روی سلامتی زائران انجام دادیم تمامی نتایج را به شكلی الكترونیكی به پزشكان مان در كشور عربستان سعودی ارسال كردیم و آنها با اسكن باركد ویژه هر زائر می توانند به این اطلاعات دسترسی پیدا كنند.
وی افزود: برابر برآوردهای ما حدود ۲۰ درصد از زائران حج تمتع امسال مبتلا به فشارخون هستند، حدود ۱۵ درصد دیابت دارند كه این آمار ۱۲ درصد بود. همینطور پنج درصد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند و ۳۱ زائر هم دیالیز می شوند.


شایعات در مورد آب زمزم صحت ندارد

وی درباره شایعات مطرح شده پیرامون سلامت آب زمزم خاطرنشان كرد: آنچه كه ما بررسی كردیم شایعات در این زمینه صحت نداشته است. ما موردی از فلزات سنگین سرطان زا را در این آب مشاهده نكردیم و در بررسی های ما آب زمزم یكی از بهترین آبهاست.1398/04/16
23:14:21
5.0 / 5
4746
تگهای خبر: تخصصی , خدمات , ساختمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴