BonAir
بن ایر

درگذشت یك باستان شناس – ایران شناس بلژیكی

درگذشت ایران شناسی كه تاریخ مریوان زیر پایش بود

درگذشت ایران شناسی كه تاریخ مریوان زیر پایش بود

به گزارش بن ایر یك دیرینه شناس خبر داد: «الكساندر تورووتس» دیرینه شناس بلژیكی متخصص عصر آهن در ایران كه پس از انقلاب اسلامی همه تمركز خویش را همراه با تیم ایرانی دیرینه شناس روی «گورستان اشكانی زردویان» مریوان گذاشته بود، دارفانی را وداع گفت.


محمد معصومیان – دوست و همكار تورووتس – در گفتگو با ایسنا، توضیح داد: «الكساندر تورووتس» كه تحصیلات دانشگاهی خود در رشته دیرینه شناسی از بروكسل بلژیك آغاز و مدرك دكترای خود در این رشته را از دانشگاه از سوربن پاریس گرفت. او دیرینه شناسی بود كه به واسطه ی سال ها پژوهش در محوطه های تاریخی در قبل و پس از انقلاب اسلامی، علاوه بر فعالیت در این عرصه، در ایران شناسی هم مقالات گوناگونی منتشر نمود. در ۳۱ خرداد امسال به علت سرطان دستگاه گوارش در گذشت، اما خانواده ی وی در یكی دو روز گذشته خبر وی را به دوستان و تیم دیرینه شناسی «زردویان» در ایران اطلاع دادند.
این دانشجو دكتری دیرینه شناسی دانشگاه تهران با بیان این كه «تورووتس» متخصص معماری عصر آهن بود و تمركز اصلی وی در طول چند سال قبل بیشتر، روی مسیرها، راه ها و مطالعات دوره ی آشوری بود، ادامه می دهد: وی در مطالعات خود، مسیرها و راه های آشوری را كه ورود به ایران از كدام گذرگاه ها انجام می شده و ارتباط های ایران در عصر «آهن 3» را مورد مطالعه قرار می داد، همینطور آخرین كار میدانی وی در سال ۹۶ در مریوان به همراه من در «گورستان پارتی زردویان در مریوان بود.
او با تاكید بر این كه این دیرینه شناس بلژیكی، پس از انجام مطالعات مختلف در این محوطه ی تاریخی در مریوان، برای تكمیل مطالعات خود چند بار دیگر هم به ایران سفر كرده بود و نتایج آنها را همینطور در سنندج به من عرضه كرده بود، می افزاید: تورووتس در آخرین همایش دیرینه شناسی كه سال ۲۰۱۸ در مونیخ شركت كرد در همایش دیرینه شناسی ایكانه درباره ی نتایج این كاوش هایش در مریوان صحبت كرده بود.


وی با اشاره به این كه تورووتس قصد داشت برای انجام مطالعات بیشتر در چارچوب یك پروژه به آذربایجان سفر كند و با عده ای آذری زبان كار مشتركی داشته باشد، ادامه می دهد: اما بیماری به وی اجازه انجام این كار را نداد. هر چند گاها خبر می رسد حال او بهتر شده است و ما امیدوار بودیم فصل جدیدی از مطالعات مان را در این محوطه را آغاز نماییم، حتی وی قول داده بود تا پاییز امسال به ایران برگردد و در دو همایش «باستان شناسان جوان» و «اولین دوره همایش سنندج عصر آهن شمال غرب ایران» شركت نماید.
معصومیان با اشاره به علاقمندی زیاد ورووتس به ایران و ارتباط عاطفی ویژه ای كه او با ایرانیان داشت، به نقل از «سجاد علی بیگی» - عضو هیات علمی گروه دیرینه شناسی دانشگاه رازی- درباره ی الكساندر ورووتس اظهار داشت: «او مقالات گوناگونی درباره دیرینه شناسی ایران نوشت، متخصص معماری عصر آهن بود و مطالعات او درباره ی دیرینه شناسی در این دوره بود. وی همینطور مطالعات موردی روی مهرهای «كل نسار»، «سفال های گورستان ب سیلك»، معماری «چغازنبیل» و معماری «اورارتویی روی محوطه معبد مركزی نوشیجان» داشت.
همكار تورووتس در محوطه ی تاریخی «زردویان» مریوان با اشاره به این كه این باستان شناسِ بلژیكی مدیر داخلی مجله ایرانیكا بود، اظهار می كند: او عمیقا ایران را دوست داشت و كسی بود كه در این سال ها كوشش كرد تا چراغ ایران شناسی در دانشگاهی در بلژیك روشن بماند، امروز با نبود او گرفتار فقدانی شده ایم كه امكان دارد تلاش های وی در گذشته در حوزه ایران شناسی در این كشور را با قدری مشكل مواجه كند.

1398/04/27
10:36:21
5.0 / 5
5105
تگهای خبر: تاریخی , سفر , شركت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳