BonAir
بن ایر

جاذبه های گردشگری جهان،

یكی از اسرارآمیزترین بناهای تاریخی جهان

یكی از اسرارآمیزترین بناهای تاریخی جهان

به گزارش بن ایر انسان موجودی است كه كشف ناشناخته ها برایش جذابیت بالایی دارد، حال اگر این ناشناخته ها با اسرار خاصی همراه باشند جایگاه كاملا متفاوتی پیدا می كنند. سازه «استون هنج» یكی از این ناشناخته ها است كه هنوز هم رازهای زیاد كشف نشده ای با خود دارد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، «استون هنج» یكی از بناهایی تاریخی اسرارآمیزی است كه در فیلم ها و سریال های رازآلود زیاد نشان داده می شود. این بنا یكی از جاذبه های گردشگری عجیب در بریتانیا است كه محبوبیت زیادی بین گردشگران دارد و یكی از اسرارآمیزترین بناهای تاریخی جهان به شمار می آید.
این بنای تاریخی در دشت سالزبری، ویلت شایر انگلستان واقع شده است كه قدمت آن به عصر نوسنگی باز می گردد؛ هم چنین گفته شده است این سازه سنگی با بیشتر از پنج هزار سال از اهرام ثلاثه مصر قدمت بیشتری دارد.
بعضی از كارشناسان معتقدند كه «استون هنج» از سه هزار تا دو هزار سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است؛ هم چنین بر مبنای بعضی از نظریه ها ساخت این بنای تاریخی حدود پنج هزار سال پیش شروع شده و بعد از آنها توسط قوم دیگری ادامه پیدا كرده است.
«استون هنج» از دو دایره سنگی متحدالمركز ساخته شده است كه ارتفاع سنگ های دایره ای درون آن به 6 متر و وزن آنها به حدود 50 تن می رسد. دایره بیرونی این سازه سنگی قطری 115 متری دارد كه از سنگ های كوچك تری ساخته شده است كه بعنوان ورودی عمل می كرده اند.
این بنای سنگی از 74 تخته سنگ عظیم ساخته شده است كه 30 عدد آنها دایره درونی به قطر 30 متر را می سازند، 29 تخته سنگ به صورت افقی روی تخته سنگ های ایستاده قرار گرفته و 15 تخته سنگ آخر كه از بقیه سنگ ها بزرگ ترند به شكل نعل اسب درون این دایره قرار گرفته اند.
ایده ها و نظریه های متفاوتی در مورد این كه این سایت تاریخی برای چه منظوری ساخته شده است وجود دارد؛ عده ای اعتقاد دارند كه «استون هیج» در گذشته بعنوان معبد استفاده می شده است یا برخی معتقدند كه بیماران زیادی زمان بیماری به علت خاصیت شفادهنگی سنگ های این منطقه در آن حضور پیدا می كرده اند.
هم چنین اعتقاد بعضی از كارشناسان در مورد این منطقه این است كه «استون هیج» یك فضای نجومی بوده و از آن استفاده های نجومی می شده است، به این شكل كه در روز 21 ژوئن خورشید از شمالی ترین بخش دایره بیرونی طلوع می كند و نخستین اشعه های آن درست از میان نعل اسب درونی عبور می كند.
با عنایت به این نظریه، «ویلیام استاكرلی» در سال 1740 مطالعاتی را در این زمینه انجام داد و اولین نقشه دقیق از این منطقه را تهیه كرد كه با نگاه به این نقشه می توان متوجه ارتباط این بنا با حركت خورشید و ستارگان شد.
در سال های اخیر از «استون هیج» عكاسی زیرزمینی انجام گرفت كه در آن مشخص شد سنگ های این منطقه در گذشته قسمتی از یك ساختمان پیچیده تر بوده اند اما رازهای این بنای تاریخی اعجاب انگیز هنوز كه هنوز است مشخص نشده و دانشمندان و محققان می توانند تا سال ها روی این منطقه كار كنند تا شاید روزی رازهای آن كشف شوند.
این بنای تاریخی سنگی كه یكی از عجایب جهان باستان و هم اكنون از مشهورترین محوطه های باستانی جهان است از سال 1986 در لیست میراث جهانی یونسكو ثبت شده است.
منبع:
www.travelandleisure.com1398/05/07
21:12:29
5.0 / 5
5211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱