BonAir
بن ایر

گرامیداشت روابط دیپلماتیك ایران و ژاپن

گرامیداشت روابط دیپلماتیك ایران و ژاپن

بن ایر: 90 سال از آغاز روابط دیپلماتیك ایران و ژاپن و دعوت ناصرالدین شاه از سفیر ژاپن برای دیدن ایران می گذرد، پس از این سال ها مراسم گرامیداشت این روابط در كاخ گلستان اجرا شد.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، مراسم گرامیداشت نودمین سال روابط دیپلماتیك بین ایران و ژاپن شب گذشته با حضور بعضی از سفرای كشورهای خارجی همچون سفیر بولیوی، مسئولان سازمان میراث فرهنگی در فضای باز كاخ گلستان اجرا شد.
در این مراسم كنجی یامادا معاون پارلمان وزارت خارجه ژاپن اظهار داشت: كاخ زیبای گلستان اولین مكانی است كه نخستین روابط دیپلماتیك در آنجا شروع شد. در سال ۱۹۲۹ میلادی، كاساما نخستین وزیر مختار ژاپن در ایران استوارنامه خودرا تقدیم كرد و از آن زمان روابط دیپلماتیك دو كشور شروع شد.
وی اظهار داشت: از آن تاریخ تعاملات دو كشور در محیط بین الملل به مدت ۹۰ سال ادامه پیدا كرد. من مشتاقانه برای دیدن تلفیق هنر سه بعدی نورپردازی به كاخ گلستان آمده ام، در این فرصت از همه كسانی كه برای توسعه روابط بین دو كشور تلاش نموده اند تشكر می كنم و معتقدم حفظ روابط خوب حاصل همكاری همه شماست. من به نوبه خود برای ادامه همكاری بین دو كشور و در جهت روابط دوستانه بیشتر تلاش خواهم كرد و امیدوارم ده سال آینده كه صدمین سال این روابط است جشن بگیریم.
در ادامه این برنامه محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی كشور اظهار داشت: در دوران پیش از اسلام، ایران با ژاپن روابط دوسویه داشت، این روابط با كشورهای دیگر همچون كره نیز وجود داشته است. اما در دوران ساسانیان بیشترین تاثیرگذاری بین روابط ایران و ژاپن وجود داشته است، ابریشم و سكه های به دست آمده نشان از این روابط دارد. ابریشم در قرن ششم و هفتم بیشترین طرفدار را در كشورهای شرق آسیا و ژاپن داشته است.
معاون میراث فرهنگی كشور اظهار داشت: ناصرالدین شاه در روابط دیپلماتیك دو كشور موثر بود او زمانی كه در سن پترزبورگ حضور داشت از سفیر ژاپن خواست تا به ایران سفر كند. دعوت ناصرالدین شاه از سفیر موجب شد ژاپن در سال ۱۸۸۰ معاون سفیر را به ایران بفرستد و آنها مدتی را در تهران سپس به شیراز و اصفهان سفر كردند. ناصرالدین شاه در ششم مهر ۱۲۵۹ خورشیدی با آنها ملاقات كرد و ساعت زیادی را به گفتگو با آنها نشست بطوریكه این مدت زمان مورد تعجب همگان قرار گرفته بود. پس از آن در سال ۱۹۳۰ تفاهم نامه ای بین ایران و ژاپن به امضا رسید و نمایندگی تجاری در ایران شكل گرفت و در سال ۱۳۰۹ نخستین سفارتخانه ایران در ژاپن تاسیس شد. پس از ۹ سال از جنگ جهانی دوم باردیگر دو كشور روابط دوستانه را برقرار كردند و در سال ۱۳۳۲ سفارت دو كشور افتتاح شد.
وی اظهار داشت: یكی از خاطرات خوب از ژاپن برای ایران خرید نفت ایران در زمان جنبش صنعت نفت و تحریم آمریكا بود. این مساله موجب تقویت روابط بین دو كشور شد و روابط تجاری هم روز به روز استواری یافت. امیدوارم برنامه هایی از این نوع و برنامه های فرهنگی دیگر به تقویت این روابط كمك نماید.
طالبیان بیان كرد: وجود آثار مختلفی از ژاپن مانند اسناد تاریخی نشان از اهمیت روابط دو كشور دارد. امید است شاهد ادامه برگزاری نمایشگاه ها و برنامه های فرهنگی دیگر در كاخ گلستان و ژاپن باشیم.
نورپردازی سه بعدی درباره روابط دوستانه ایران و ژاپن روی بنای كاخ گلستان آخرین بخش این ویژه برنامه بود. مقرر است این نورپردازی در سه مرحله زمانی امشب و فرداشب از ساعت ۹ تا ۱۰.۵ به اجرا درآید. ورود برای عموم نیز آزاد و بلاعوض است.


منبع:

1398/05/13
19:46:06
5.0 / 5
5106
تگهای خبر: تاریخی , خرید , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱