BonAir
بن ایر

بازار سكه دلالان ویزا

بازار سكه دلالان ویزا

به گزارش بن ایر ایرانیان تنها می توانند به ۱۲ كشور جهان بدون ویزا سفر كنند و برای گرفتن ویزا از بقیه كشورها ناچارند فرایند های سخت و گاه طاقت فرسا را پشت سر بگذارند.به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: ویزای فوری كلیدواژه خیلی از دلالان بازار سیاه ویزا است. دلالانی كه با دریافت مبالغ نسبتا بالا ادعا می كنند كه می توانند ظرف یك هفته یا كمتر ویزایتان را جور كنند تا به هر كشوری كه می خواهید سفر كنید. آنها حتی وقت مصاحبه تان را برایتان ردیف می كنند، اما مشخص نیست كه آخرش ویزا به دست تان برسد یا نه؟ حالا ایرانیان تنها می توانند به ۱۲ كشور جهان بدون ویزا سفر كنند و همین مبحث سبب شده كه بازار دلالان ویزا در ایران داغ شود.

پاسپورت ایرانیان در لیست ضعیف ترین پاسپورت ها

تبلیغات وسوسه كننده شان را همه جا می توان دید. از برچسب های تبلیغاتی كه روی دیوار و پیاده روهای خیابان انقلاب چسبیده شده است تا اینستاگرام و تلگرام و حتی گاهی تبلیغات آنها برایتان اس ام اس می شود. آنها می گویند قادرند هر نوع ویزایی كه بخواهید از ویزای شینگن و تفریحی گرفته تا ویزای كاری و تحصیلی را برایتان فراهم آورند و البته بازارشان هم حسابی سكه است.

حالا ایرانیان تنها می توانند به ۱۲ كشور جهان بدون ویزا سفر كنند و برای گرفتن ویزا از بقیه كشورها ناچارند فرایند های سخت و گاه طاقت فرسا را پشت سر بگذارند.

طبق آخرین لیست انتشار یافته از جانب موسسه «هنلی پاسپورت ایندكس» (The Henley Passport Index) كه در جولای سال ۲۰۱۹ به روزرسانی شد، گذرنامه ایرانی در جایگاه ۸۷ قرار گرفته است و شهروندان ایرانی می توانند به ۱۲ كشور بدون ویزا و به ۳۴ كشور با ویزا در بدو ورود (فرودگاهی) سفر كنند.

بر اساس این ارزیابی، پاسپورت امارات متحده عربی با امكان سفر بدون احتیاج به ویزا به ۱۱۶ كشور و ۵۷ كشور با ویزا در بدو ورود، بعنوان قوی ترین پاسپورت جهان معرفی شده است. پاسپورت های سنگاپور، آلمان، فنلاند، دانمارك، سوئد، فرانسه، ایتالیا، لوكزامبورگ، اسپانیا و هلند به ترتیب در رتبه های بعدی جای گرفتند. پاسپورت آمریكا هم در رتبه چهاردهم قرار گرفت.

جایگاه ضعیف ترین گذرنامه هم همچنان با پنج كشور بدون احتیاج به ویزا و ۲۵ كشور با ویزای فرودگاهی در اختیار كشور افغانستان است. همچنین، پاسپورت ژاپن در ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی بعنوان بهترین پاسپورت برای دریافت معرفی شده بود.

چه كشورهایی از ایرانیان ویزا نمی خواهند؟

كشورهایی كه ایرانیان می توانند بدون داشتن ویزا به آن جا سفر كنند عموما كشورهای همسایه و كشورهای آفریقایی هستند. از بین ۱۲ كشوری كه ایرانیان می توانند بدون ویزا بروند مهمترین شان تركیه، ارمنستان، گرجستان و مالزی است. سایر كشورهای این لیست دومینیكا، اكوادور، هائیتی، ایالات فدرال میكرونزی، نیكاراگوئه، ونزوئلا و زیمباوه است.

این كشورها بین دو هفته تا ۹۰ روز به شهروندان ایرانی اجازه می دهند كه در كشورشان اقامت كنند. البته كمترین مدت اقامت مربوط به مالزی است.

برای سفر به سایر كشورها مجبورید كه ویزای آنها را دریافت كنید و البته هركسی كه برای سفر به خارج از ایران اقدام نموده باشد، می داند كه گرفتن ویزا به این راحتی ها هم نیست.

بازار داغ دلالی ویزا

یكی دو سال است كه بازار مهاجرت داغ شده و بیشتر از هر زمانی بازار دلالان ویزا را سكه كرده است. چون كه دریافت ویزا توسط سفارتخانه راهی طولانی دارد و البته هیچ مشخص نیست كه در نهایت موفق شوید یا نه؟

در این شرایط افراد و موسساتی سر درآورده اند كه ادعا می كنند برای شما در كوتاه ترین زمان ممكن ویزا می گیرند. البته دستمزدی كه آنها طلب می كنند، دستمزد كمی نیست. بعضی از آنها تنها برای گرفتن وقت مصاحبه چیزی حدود یك تا ۱، ۵ میلیون تومان پول می طلبند. این در صورتی است كه گرفتن وقت مصاحبه از سفارتخانه ها كاملا مجانی است.

گرفتن ویزا برای مهاجران هم هزینه جداگانه و كلانی دارد كه بین ۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ پوند قیمت دارد. هم اكنون نرخ هر پوند رقمی حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان است و بدین سان برای گرفتن ویزا از دلال ها ناچارید چیزی حدود ۱۷ تا ۳۶ میلیون تومان هزینه كنید.

البته این قیمت ها بالا و پایین دارد و هر موسسه و دلالی رقمی را برای مسافران تعیین می كند؛ رقمی كه امكان دارد به باد فنا برود و دلال ویزا به یك باره غیب شود. با این وجود برخی موسسات ادعا می كنند كه برای شما ویزای تضمینی می گیرند.

حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن دفاتر مسافرتی به «شهروند» می گوید: «اگر چه خیلی از دفاتر و آژانس ها ادعا می كنند كه ویزای تضمینی برای تان می گیرند، اما ویزای تضمینی وجود خارجی ندارد.»

او البته تاكید می كند كه موسسات راحت تر از اشخاص می توانند ویزا بگیرند و توضیح می دهد: «دریافت ویزا از راه آژانس های مسافرتی بسیار آسان تر از دریافت ویزا از راه سفارتخانه است. چونكه از فیلتر دیگری به نام آژانس گذر كرده است كه این مورد هم دلیل خویش را دارد به جهت این كه آژانس با ضمانتنامه ای به سفارتخانه رجوع می كند و قاعدتا از زمانی كه مسافر به صورت انفرادی اقدام می كند، شانس دریافت ویزا بالاتر می رود.»

رفیعی ادامه می دهد: «همچنین باید در نظر داشت كه سفارتخانه دو كردیت دریافت می كند یكی از آژانس و دیگری از مسافر. یعنی مسافر ضمانتنامه ای را در اختیار سفارتخانه قرار می دهد و آژانس هم ضمانتنامه ای جداگانه به سفارتخانه عرضه می دهد. ازاین رو درصد تاییدیه ویزا برای افرادی كه به صورت گروهی اقدام می كنند، به مراتب بیشتر از انفرادی هاست.»

اما این تنها آژانس های مسافرتی نیستند كه برای فروش ویزا به مسافران اقدام می كنند و حالا برخی شركت های تخصصی هم كه مبادرت به برگزاری سمینارها و نمایشگاه های خارج از كشور می كنند، افراد را به شكل صوری بعنوان پرسنل خود معرفی كرده و برای شركت آنها در رویدادهای نمایشگاهی و سمینارها ویزا می گیرند.

دلال های كلاهبردار ویزا را چطور بشناسیم؟

اما دلال های كلاهبردار ویزا را چطور می توان شناخت؟ حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن دفاتر مسافرتی به «شهروند» می گوید: «معمولا این دفاتر مجوز از سازمان هواپیمایی و میراث فرهنگی هم ندارند. شركت های زیر نظر سازمان هواپیمایی هم كمتر می تواند در كار ویزا باشند.»

او ادامه می دهد: «تعدد سازمان هایی كه مجوزهای گردشگری را صادر می كنند، سبب شده است كه دلالان با دست بازتر بعنوان موسسات گردشگری مبادرت به فروش ویزا به مسافران كنند و البته دغدغه این را ندارند كه دفاترشان تعطیل شود؛ چونكه سازمان ها مسئولیت را بر گردن یكدیگر می اندازند به صورت مثال سازمان هواپیمایی می گوید كه به من ربطی ندارد و من متولی مجوز نیستم و سازمان میراث فرهنگی هم این مورد را مربوط به خود نمی داند. دوایر نظارتی هم همچون پلیس امنیت می گویند كه كسی به ما شكایت نشده تا این مورد را مورد بررسی قرار دهیم.»

چه كسانی راحت تر ویزا می گیرند؟

«اگر پاسپورت تان وضع خوبی داشته باشد، شانس بیشتری برای دریافت ویزای مولتی پل دارید.» این را رئیس انجمن دفاتر مسافرت های هوایی می گوید و در این زمینه توضیح می دهد: «ویزا بسته به نوع آن دارد آن كه از راه آژانس اقدام نموده، امكان دارد به سبب تكرر سفر و وضع خوب پاسپورت، سفارتخانه به جای ویزای یك هفته ای ویزای یك ساله و ویزای مولتی پل (چند بار ورود) دهد؛ به عبارتی این فرد می تواند بعد از بازگشت از این سفر باردیگر به سفر برود.»

او در ادامه توضیح می دهد: «بهجز افرادی كه مكرر مسافرت می كنند، اگر افراد از تمكن مالی برخوردار باشند، راحت تر از سایرین ویزا دریافت می كنند چون كه استدلال شان این است كه اگر چنین فردی اقامت غیرمجاز هم داشته باشد توانایی آنرا دارد كه هزینه هایش را پرداخت كند یا برخی كشورها معمولا برای كسانی كه خانواده اند، امتیاز ویژه ای قرار داده اند و مقولاتی چون متاهل بودن را برای دریافت ویزا در اولویت قرار می گیرند.»
1398/05/15
12:28:43
5.0 / 5
5321
تگهای خبر: اینستاگرام , تخصصی , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱