BonAir
بن ایر

مدیركل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری:

تركیه و روسیه با قضیه چین جدی تر از ایران برخورد می كنند

تركیه و روسیه با قضیه چین جدی تر از ایران برخورد می كنند

به گزارش بن ایر مدیركل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری اظهار داشت: تركیه و روسیه خیلی جدی به چین فكر می كنند ولی ما در ایران اهمیت گردشگران چینی را در حد رستوران و راهنمای چینی زبان تنزل داده ایم.


بعد از آن كه ولی تیموری ـ معاون گردشگری ـ در گفت و گو با ایسنا اعلام نمود: برنامه جذب گردشگران چینی با وجود تلاش هایی كه برای لغو روادید انجام شده است، بدون اعتبار مانده و مشكل بودجه دارد، محمدابراهیم لاریجانی ـ مدیركل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ الزامی هایی كه برای جذب پایدار و مستمر توریست از كشورهای هدف همچون چین لزوم انجام دارد را در گفت و گو با ایسنا تصریح كرد و اشاره كرد: جذب گردشگران چینی یك برنامه چند وجهی و فرابخشی است، این كاری نیست كه فقط وزارت تازه تاسیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به تنهایی بتواند انجام دهد.
وی به كمبود منابع مالی برای جذب توریست از بازارهای هدف مثل چین اشاره نمود و اضافه كرد: اعتبار مالی و ارزی یكی از مسائلی است كه بدون آن اساسا كار زیادی در چین نمی توانیم انجام دهیم كه رفع و تامین آن در اختیار دولت و سازمان برنامه و بودجه است.
لاریجانی تصریح كرد: افزایش خطوط پروازی داخلی و خارجی و ترانزیت و طراحی خطوط جدید به شهرهای گردشگرفرست چین در اختیار وزارت راه و شهرسازی است. ابزار معرفی ایران در چین در دستان وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات و صدا و سیما است. آماده سازی فضای شهر به لحاظ نصب تابلو و علایم به زبان چینی همانند آنچه تركیه و روسیه به خوبی برای جذب گردشگران چینی انجام داده اند با شهرداری ها است. آموزش فروشندگان در مجتمع های تجاری، رستوران ها، تاكسی ها، هریك به عهده سازمان و صنف مرتبط می باشد. آموزش شهروندی و جامعه میزبان برای مواجهه مناسب با اتباع چینی یك كار گروهی چند وجهی و فرابخشی است.
وی افزود: ایجاد صرافی، خدمات بانكی، بیمه ای، ترانسفر و حمل نقل درون شهری، خدمات پزشكی و سایر به چینی ها كه به حداقل تسلط به زبان و فرهنگ چینی نیاز دارد، هر یك به عهده متولیان خودشان است.
مدیركل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه كرد: در این بین بخش بسیار كوچكی به نام هتل، راهنمای گردشگری و پكیج سفر توسط آژانس ها و در اختیار این وزارت است كه اگر درست هم انجام دهد به تنهایی متضمن ایجاد رضایت در توریست چینی و ایجاد موج تكاثری برای جلب گردشگران بعدی نخواهد بود.
او اظهار داشت: این تفكر و تصور كه جذب توریست چینی را به هتل و رستوران چینی، راهنمای تور چینی زبان و مقداری هم تبلیغات در چین یا شركت در چهار پنج نمایشگاه محدود كرده، غلط است؛ چونكه به جوانب و پیچیدگی های صنعت گردشگری توجه ندارد.
وی اضافه كرد: بطور مثال در مسأله تبلیغات، كشور رقیب ما تركیه سالانه بیشتر از ۵۰ رویداد فرهنگی در چین برگزار می نماید و این یعنی هر روز در چین حضور دارد. یا سالانه بیشتر از ۲۰ تور آشناسازی از چین به مقصد تركیه برگزار می گردد كه ما حتی قادر به تامین یك مورد این رویدادها و تورهای آشناسازی نیستیم. یا در سوژه خدمات، روسیه مثال خوبی است. همه تابلوهای شهری، فرودگاه ها، موزه ها، پارك ها، بیمارستان ها و حتی زبان اپلیكیشن ها و برچسب اقلام و اجناس تمام فروشگاه های خودرا به زبان چینی طراحی و نصب كرده است. اساسا این كارها فقط توسط وزارت توریسم تركیه یا روسیه انجام نشده، بلكه یك عزم ملی و یك كار جمعی بوده است.
لاریجانی بیان كرد: از همه فعالان و دلسوزان صنعت گردشگری خواهش می كنم توسعه صنعت گردشگری با چین یا هر جای دیگری را با طرح موضوعاتی نظیر نبود رستوران یا راهنمای هم زبان توریست تنزل ندهند و همه جانبه نگر سوژه را بررسی نمایند و همه آنچه را كه برای این پروژه (جذب گردشگران چینی) لازم داریم را بیان كنند و مشاركت عمومی را مطالبه كنند.
چین جزو ۲۰ بازار هدف گردشگری ایران شمرده می شود و از حدود یك ماه پیش مقررات لغو روادید به صورت یكطرفه برای اتباع این كشور به اجرا گذاشته شد. علی اصغر مونسان ـ سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ آمار داده كه در سال قبل ۵۲ هزار چینی به ایران سفر كرده اند اما ایران با اجرای پروژه لغو یكطرفه روادید، یك برنامه پنج ساله برای جذب بیشتر گردشگران چینی دارد. او از هدف گذاری برای جذب یك درصد از گردشگران چینی در طول این برنامه پنج ساله آگاهی داده است. طبق اعلام وزارت توریسم چین، در سال ۲۰۱۸ نزدیك به ۱۵۰ میلیون چینی به خارج از كشور سفر كرده اند. پیش بینی شده است كه جمعیت گردشگران این كشور تا سال ۲۰۲۲ به ۱۷۸ میلیون نفر برسد.
منبع:

1398/06/04
14:13:57
5.0 / 5
4235
تگهای خبر: آموزش , پرواز , توریست , توریسم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳