BonAir
بن ایر

گزارش مهر از نمایشگاه ملی صنایع دستی

آثار گرانی بر نمایشگاه صنایع دستی، استقبال كمتر نسبت به سالهای قبل

آثار گرانی بر نمایشگاه صنایع دستی، استقبال كمتر نسبت به سالهای قبل

بن ایر: سی و دومین نمایشگاه ملی صنایع دستی درحالی برگزار شده كه تبلیغات آن خیلی كم بوده بنا بر این استقبال از آن نیز كمتر است در عین حال گرانی محصولات نیز در خرید صنایع دستی بی اثر نبوده است.


به گزارش بن ایر به نقل از مهر، سی و دومین دوره نمایشگاه ملی صنایع دستی عصر روز سوم شهریور ماه آغاز شد و تا روز نهم شهریور نیز در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران ادامه خواهد داشت. دوره قبلی نمایشگاه در اسفند ماه سال ۹۷ برگزار شده بود. در مراسم افتتاحیه از تعداد زیادی از نمایندگان مجلس دعوت شده بود تا به نمایشگاه بیایند اما خیلی از آنها این دعوت را نپذیرفتند. در نهایت رئیس سازمان میراث فرهنگی چند ساعتی را در نمایشگاه ماند و با همراهانش به بازدید از غرفه ها رفت.
همین طور یك این اثر قلم زنی از آثار استاد بهرام الیاسی هنرمند استان اصفهان رونمایی گردید. برای تولید این اثر كه از جنس مس است و ۱۵۰ كیلوگرم وزن و ۲.۷۰ متر ارتفاع دارد، به مدت چهار سال روزانه هشت ساعت فعالیت صورت گرفته است. اثر قلم زنی گلدان غنچه انبیا به همبستگی انبیا و اتحاد ادیان اشاره دارد و مهم ترین پیام موضوعی این اثر هنری، صلح و همبستگی میان ادیان و پیام مشترك بین همه انبیای الهی است.
سی ودومین نمایشگاه ملی صنایع دستی در سالن های ۸، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲ و ۲۵A تا ۲۵E نمایشگاه بین المللی تهران در فضایی بالغ بر ۸هزار مترمربع و در چارچوب بیشتر از ۶۰۰ غرفه برگزار شده است. اختصاص فضای مشخص به روستاها و شهرهای ملی، و نیز اختصاص فضا به مساحت ۲۴۰ مترمربع به صورت بلاعوض به هنرمندان بعضی از مناطق محروم، برگزاری ۱۳ سیاه چادر عشایری، حضور گروه های موسیقی و هنری و اختصاص فضایی برای آموزش از مهم ترین خاصیت های این نمایشگاه است و بعضی از شركت های خصوصی و آستان قدس رضوی و بنیاد بركت، نیز اسپانسرهای این نمایشگاه به حساب می آیند.
بازدیدكنندگان در یك سالن با غرفه سازی هایی مواجه می شوند كه اسپانسر آنها بنیاد بركت و بخش های خصوصی بوده اند كه غرفه ها را تلاش نموده اند به شكل سنتی بسازند اما در سالنی دیگر با درهم ریختگی غرفه ها مواجه می شوند اتفاقی كه هر سال در حال رخ دادن است. همین طور بااینكه سعی شده بود تا در این نمایشگاه فضاهایی برای گفتگوی هنرمندان و صاحبان سرمایه به وجود بیاید اما عملا این اتفاق تنها برای چند غرفه رخ داده بود و مانند سالهای گذشته این نمایشگاه بیشتر جنبه فروش صنایع دستی را داشت تا معرفی و عرضه صنایع دستی فاخر.
تعداد كمی از غرفه ها نیز در كنار عرضه صنایع دستی به معرفی و فروش محصولات مكانیكی و جانبی قابل استفاده در كارگاههای صنایع دستی می پرداختند و عده قلیلی از هنرمندان فعالیت هنری خودرا به نمایشگاه آورده بودند تا به صورتی كارگاه زنده تشكیل داده باشند.
نكته قابل تامل در این نمایشگاه این بود كه هنرمندان صنایع دستی حتی در غرفه هایی كه طراحی شده بود، نمی توانستند محصولات خودرا به خوبی نمایش دهند خیلی از این آثار در هم ریخته و بدون نظم چیده می شود. این عدم طراحی برای نمایش آثار در همه غرفه ها دیده می شد.
در این نمایشگاه، آثاری از هنرمندان صنایع دستی در زندانهای اصفهان نیز به نمایش در آمده است زندانی هایی كه بیشتر از هفت سال باید در زندان بمانند می توانند به یادگیری یكی از هنرهای صنایع دستی بپردازند و آثارشان را برای فروش به بنیاد تعاونی زندانیان می سپارند. فعالیت های صنایع دستی زندانیان استان اصفهان شامل فیروزه كوبی، میناكاری، خاتم كاری، پرداخت روی مس، سفال، چوب و چرم و منبت كاری می شود. همین طور ۳هزار زندانی در زندان های استان مشغول هستند. این زندانیان برای ساخت این آثار ماهیانه تا ۲میلیون تومان حقوق می گیرند.
عصرها نیز در این نمایشگاه گروههای مختلف موسیقی از استانهای كشور به اجرای برنامه می پردازند و بیرون از نمایشگاه نیز مانند هر سال چادرهای عشایری برگزار شده بود تا آش و دوغ و نان محلی پخته و بفروشند. این چادر عشایر از ابتدا برای آن برگزار شده بودند كه نشان دهنده فرهنگ عشایر باشند اما حالا هر سال در هر نمایشگاهی تنها فعالیتی كه از آنها دیده می شود پخت نان محلی و فروش آش و دوغ و كشك محلی است.
همین طور نمایشگاه از ده بامداد شروع به كار می كند و ورودی آن برای عموم مردم نیز بلاعوض است. اما نمایشگاههای دیگر ورودیه دو هزار تومانی دارند این نمایشگاه تا ساعت ۱۸ نیز اختتام می یابد درست در زمانی كه مردم اوقات بیشتری برای گشتن در نمایشگاه را دارند.
این نمایشگاه همزمان با نمایشگاه ملی فرش برپا می شود نمایشگاهی كه در آن فرش های دست بافت و سنتی نیز عرضه شده است و چند سالی است همزمان با صنایع دستی به نمایش در می آیند. استقبال مردم از نمایشگاه ملی صنایع دستی بسیار كمتر از سالهای گذشته بود هر چند درروزهای ۵ شنبه و جمعه بر تعداد بازدیدكنندگان افزوده می شود اما امسال تبلیغات نمایشگاه خیلی كم بوده است و خیلی ها در جریان برگزاری آن قرار نگرفتند. هنرمندان صنایع دستی نیز این مساله را تایید می كنند كه فروش آنها از سالهای قبل كمتر بوده است هر چند كه نرخ فروش غرفه ها بالاست اما خیلی از آنها نتوانسته اند حالا كه سه روز از برگزاری نمایشگاه گذشته محصولی را بفروشند كه جبران هزینه غرفه را كند. از طرفی آنها معتقدند كه قدرت خرید مردم پایین آمده است بنا بر این دیگر كمتر كسی به خرید صنایع دستی می پردازد كه فاخر باشد و برای علاقه شخصی آنرا گوشه خانه نگه دارد. مردم به دنبال صنایع دستی كاربردی هستند كه بتوانند حداقل از آن استفاده كنند در این میان همچنان فروش زیورآلات و محصولات خوراكی در نمایشگاه بیشتر از سایر محصولات است.


منبع:

1398/06/11
14:30:00
5.0 / 5
4321
تگهای خبر: آموزش , خرید , سنتی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵