BonAir
بن ایر

كشف نقش برجسته 3000 ساله در دل كوه های سرپل ذهاب

كشف نقش برجسته 3000 ساله در دل كوه های سرپل ذهاب

به گزارش بن ایر مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمانشاه از كشف نقش برجسته ای با بیشتر از سه هزار سال قدمت در دل كوه های بین دو شهر ازگله و سرپل ذهاب اطلاع داد.


امید قادری در گفت و گو باخبرنگار ایسنا، با بیان این خبر اظهاركرد: طی روزهای گذشته نقش برجسته ای متعلق به بیشتر از سه هزار سال قبل توسط یكی از مردم محلی شهرستان سرپلذهاب در كوه های این شهرستان كشف شد.
وی ادامه داد: بعد از گزارش كشف این نقش برجسته كه در دل صخره ای و كنار رودخانه ای قرار دارد، كارشناسان و باستان شناسان میراث فرهنگی استان به محل اعزام شدند و با بررسی های انجام شده مشخص شد این اثر پرارزش متعلق به تمدن بین النهرین و فرمانروایان این منطقه است.
مدیركل میراث فرهنگی استان كرمانشاه خاطرنشان كرد: این نقش برجسته اهمیت استراتژیك منطقه سرپل ذهاب و ازگله در دوران باستان را نشان داده است كه بعنوان مرزی ما بین فلات ایران و بین النهرین واقع بوده است.
وی ادامه داد: اطلاعات بدست آمده از این نقش برجسته نشان داده است كه در آن زمان جنگ های بسیاری در این منطقه رخ داده و فرمانروایان آن برای نشان دادن قدرت مرزی خود این اثر پرارزش را برجای گذاشته اند.
قادری اهمیت این نقش برجسته را به اندازه كتیبه آنوبانی نی دانست و اظهار داشت: درحال انجام مطالعات بیشتر و تكمیل پرونده این اثر برای ثبت ملی آن هستیم.
وی یادآورشد: امیدواریم با معرفی بیشتر این اثر در آینده، شهرستان سرپلذهاب و شهر ازگله را با چهره دیگری مطرح نماییم.1398/06/15
11:55:15
5.0 / 5
4203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵