BonAir
بن ایر

برنامه های محرم ویژه گردشگران اعلام گردید

برنامه های محرم ویژه گردشگران اعلام گردید

بن ایر: كمیته گردشگری مذهبی در یزد با هدف اجرای برنامه های مناسبتی در ماه محرم برای توریستهای خارجی تشكیل شد. در استان سیستان و بلوچستان نیز تور آشناسازی با آیین های محرم برگزار می شود.


به گزارش ایسنا، مناسبت محرم برای چندمین سال متوالی با فصل ورود توریستهای خارجی به ایران و روز جهانی جهانگردی مقارن شده است. تطعیلی موزه ها و مراكز گردشگری در ایام تاسوعا، عاشورا و اربعین و سردرگردانی توریستهای خارجی در چنین مناسبت هایی، برخی استان ها را به خلاقیت واداشت تا با استفاده از آیین های عزاداری و سنتی محرم، جنبه ای دیگر از گردشگری ایران را معرفی كنند.
یزد همچون استان های پیش رو برای جذب و افزایش مدت زمان ماندگاری توریستهای خارجی در فرصت محرم بوده است. محمدمهدی رجائی فرد ـ مسئول كمیته گردشگری مذهبی اداره كل میراث فرهنگی استان یزد ـ گفته است: برنامه های گردشگری مذهبی یزد از روز ۱۶ شهریورماه برابر با هفتم محرم شروع می شود و گردشگران علاوه بر حضور در برنامه های مردمی روزهای تاسوعا و عاشورا، ۱۳ محرم و اربعین حسینی، در مراسم های سنتی شهرستان های مهریز، اشكذر و اردكان هم می توانند شركت نمایند.


این كمیته از سال ۱۳۹۵ فعالیت خویش را شروع كرده و برنامه های مناسبتی آن به شكل مجانی برگزار می گردد. همان سال روی برنامه های این كمیته كه مورد توجه تعدادی از توریستهای خارجی قرار گفته بود، پژوهشی انجام شد كه نشان می داد: «مهمترین دستاورد تورهای مناسبتی محرم برای توریستهای خارجی، كمك به آنها برای درك و شناخت بهتر از مردم ایران بود. بعضی از گردشگران آنرا ابزاری برای گفتگو میان ادیان دانسته بودند. گروه دیگری پس از شركت در آیین عزاداری ایرانیان به این نتیجه رسیدند كه تورهای آیینی، دیدگاه آنها را درباره اسلام و شیعه به شكل مثبتی تغییر داده و دانش كافی و خلاصه از مذهب شیعه در اختیارشان قرار داده و كمك كرده است تا مراسم شیعیان را بهتر بشناسند و شركت در تورهای مذهبی و آیینی برای شان مفید بوده است. جمع زیادی هم اعلام نمودند شركت در تورهای معنوی بخصوص تاسوعا و عاشورا حس معنوی و تجربه خاصی را در آنها به وجود آورده و دیدگاه شان را درباره ایران بعنوان مقصدی خطرناك به شكلی مثبتی تغییر داده است. آنها این آیین ها و مراسم های مذهبی را ابزاری برای مقابله با اسلام هراسی و ایجاد صلح بین المللی دانسته بودند.»
سیستان و بلوچستان هم از فرصت محرم برای آشنایی بیشتر با این استان برای اولین بار بهره برده است. معرفی این استان یكی از برنامه های در اولویت معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است كه كمپین «سیستان را ببینید و بلوچستان را بشنوید» را برای آن راه اندازی كرده و در یك ماه اخیر هفته های فرهنگی سیستان و بلوچستان را در سایر استان ها برپا كرده است.


سیستان و بلوچستان به این مناسبت، تور آشناسازی با آیین های محرم در این استان را ویژه فعالان گردشگری، فضای مجازی و خبرنگاران در مناسبت تاسوعا و عاشورا ( ۱۸ و ۱۹ شهریورماه) برگزار خواهد نمود كه تاریخ و فرهنگ مردم منطقه هم در جریان آن روایت خواهد شد.
علاوه بر این، مدیركل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ به استان ها دستورالعملی را ابلاغ كرده كه مراسم گرامیداشت روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری در بازه زمانی ۵ تا ۱۲ مهرماه با محتوای «محرم» و با استفاده از مراسم آیینی، تعزیه و شبیه خوانی و رعایت شئونات ماه محرم و پرداختن به ظرفیت های گردشگری مذهبی و آداب و سنت های مخصوص ماه محرم و فرهنگ عاشورایی برگزار گردد.
منبع:

1398/06/15
23:15:33
5.0 / 5
4373
تگهای خبر: توریست , سنتی , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲