BonAir
بن ایر

كشف آثار مربوط به هزاره دوم و سوم پیش از میلاد در سادات محمودی دنا

كشف آثار مربوط به هزاره دوم و سوم پیش از میلاد در سادات محمودی دنا

به گزارش بن ایر مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: آثار مربوط به هزاره دوم و سوم پیش از میلاد در گورستان منطقه سادات محمودی از توابع شهرستان دنا كشف شده است.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، محمود باقری در بازدید رئیس پژوهشكده دیرینه شناسی كشور از عملیات فصل سوم كاوش در سادات محمودی شهرستان دنا با اشاره به اینكه با هماهنگی لازم تیم كاوش نجات بخشی در این روستا مشغول فعالیت است، اضافه كرد: سومین فصل از پژوهش ها و مطالعات باستان شناختی در مجموعه باستانی گورستان سادات محمودی شهرستان دنا در بعد یك ماه تلاش كارشناسان دیرینه شناسی كشور روز گذشته ۱۶ شهریور ماه به پایان رسیده است.
وی با اشاره به اینكه فصل دوم كاوش نجات بخشی گورستان"ده پائین"سادات محمودی پارسال انجام شده است، اظهاركرد: این پژوهش دیرینه شناسی پیش از آغاز به كار سد آبی "خرسان" و برای پیشگیری از نابودی آثار باستانی و تاریخی در این منطقه در چند فصل انجام می شود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینكه آثار كشف شده گورستان مربوط به هزاره دوم و سوم پیش از میلاد بوده است، تصریح كرد: اشیایی كه در این گورستان كشف شده ارتباط تجاری مردم این منطقه با شرق كشور را نشان داده است.
باقری خاطرنشان كرد: اشیای كشف شده از گورستان سادات محمودی به موزه دیرینه شناسی یاسوج، مركز استان انتقال داده می شود.
وی با اشاره به اینكه اشیای كشف شده در فصل سوم یك دوره جدید از فرهنگ مردم را نشان داده است، بیان كرد: كاوش فصل سوم اطلاعات تاریخی جدیدی را در اختیار باستان شناسان كشور قرار داده است.
همینطور روح الله شیرازی، رئیس پژوهشكده دیرینه شناسی كشور در این بازدید با اشاره به اینكه این عملیات تا كنون در سه فصل در دهستان سادات محمودی صورت گرفته است، اظهار داشت: عملیات كاوش در محدوده تاریخی سادات محمودی به منظور نجات بخشی آثار تاریخی پیش از شروع به كار سد آبی "خرسان" است.
وی با اشاره به یافته های دیرینه شناسی در این منطقه اظهاركرد: در گورهای تاریخی این منطقه تعدادی اشیاء سفالی، ظروف مرمری كشف كه به لحاظ تاریخی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
شیرازی اظهاركرد: با عنایت به وسعت گورستان و محوطه های تاریخی در دهستان سادات محمودی مطالعات دیرینه شناسی در فصل های بعدی انجام می شود.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، رئیس پژوهشكده دیرینه شناسی كشور به همراه مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون میراث فرهنگی كهگیلویه و بویراحمد از عملیات فصل سوم كاوش در سادات محمودی شهرستان دنا بازدید كردند.1398/06/17
17:17:59
5.0 / 5
4218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲