BonAir
بن ایر

موهای گنبد قابوس سبز شد!

موهای گنبد قابوس سبز شد!

به گزارش بن ایر جدیدترین عكس انتشار یافته از اثر جهانی گنبد قابوس - كه تاریخ ثبت آن ۲۱ شهریور را نشان داده است - از سبز شدن علف های ˮهرزˮ روی گنبد مخروطی شكل یا همان كلاهك این اثر جهانی خبر می دهد.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، گنبد قابوس سال ۹۸ خویش را با باران و سیل آغاز كرد، سیلی كه در طول چند روز نه تنها این محوطه ی جهانی، بلكه همه ی شهر احاطه كرد، هر چند صدمه های سیل به شهر و مردم بی شمار بودند كه هنوز بخش زیادی از آنها برطرف نشده اند اما آثار تاریخی درگیر این سیل هم بخش دیگری از این صدمه ها بودند كه شاید بتوان گفت درصد كمی از آنها هم هنوز جبران نشده اند.
اما گنبد قابوس به واسطه ی جهانی بودن اش داستان متفاوتی دارد، یكی از تهدیدهایی كه از چند سال قبل گنبد جهانی قابوس را تهدید می كند، نم زدگی در جداره این اثر جهانی است، به خصوص در بخش های پایینی این بنای تاریخی. اما حالا سبز شدن این علف های هرز روی گنبد مخروطی شكل این اثر جهانی، بطور قطع تهدید بیشتری برای این اثر جهانی به حساب می آید.
هر چند تصاویر انتشار یافته از این گنبد جهانی در طول یكی دو سال قبل هم از وجود این علف های هرز خبر می دهد، اما به نظر می آید شرایط نگهداری و حتی بارانِ سیل آسایی كه نوروز امسال در این منطقه بود، عاملی موثر در رشد سریع تر و سرسبزی بیشتر این اثر تاریخی شده است.
برج گنبد قابوس در نوروز ۹۸

1398/06/24
20:44:21
5.0 / 5
4237
تگهای خبر: آثار تاریخی , تاریخی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵