BonAir
بن ایر

جنگنده های آمریكایی و داعشی در تهران

جنگنده های آمریكایی و داعشی در تهران

بن ایر: «فوق العاده است. اگر در تهران هستید، آنرا ببینید.» «مكان جالبی است، تجهیزات نظامی زیادی را می بینید.» «این موزه زمینه تفسیر ایران از عصری پر از فاجعه و جنگ را فراهم نموده است. مكان بسیار مناسب برای بازدید است.»


این ها نظر برخی گردشگران از استرالیا، روسیه و سنگاپور است كه موزه «انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» تهران را یكی از بهترین بخش های سفرشان در ایران توصیف كرده اند، موزه ای كه ادوات نظامی در دفاع مقدس را به معرض نمایش گذاشته و تاریخ انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی هشت ساله را با مدیاهای متنوع روایت كرده و حالا دامنه نمایش را به جنگ داعش كشانده است.
به گزارش ایسنا، موزه «انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» یا «جنگ» با آن كه جزو مدرن و مجهزترین موزه های منطقه ای قلمداد می شود اما در رده ی پربازدیدكننده ترین موزه های ایران یا حتی تهران قرار ندارد.
موزه جنگ ایران در اراضی عباس آباد تهران واقع شده و دسترسی به آن بوسیله ایستگاه مترو «حقانی» امكان دارد. موزه در كنار مجموعه باغ كتاب تهران، كتابخانه ملی ایران، باغ هنر، مصلی تهران و پل طبیعت قرار دارد.
محوطه موزه بسیار وسیع است طوری كه ادوات نظامی و جنگی به اندازه جنگنده های هوایی، تانك و موشك در بین گونه های متنوعی از گیاهان مستقر شده است و با استفاده از تكنولوژی های دیجیتال تلاش شده مفاهیم تاریخ انقلاب اسلام و دفاع مقدس انتقال داده شود. موزه راهنماهایی مسلط به زبان انگلیسی و عربی هم دارد.
مسجد خرمشهر كه نماد مقاومت و آزادی است ورودی موزه است. در محوطه ی سبز موزه كه تالاب ها و مرداب های مناطق جنوبی ایران نماسازی شده و جنگنده ها، تانك ها و توپ های محصول كشور آمریكا، روسیه، چین، كره شمالی و انگلستان كه در جنگ هشت ساله با عراق استفاده می شد و بعضی از ان ها جزو غنائم ایران از جنگ است، نمایش داده شده است.


بخشی از فضای بیرونی موزه به شهدای انرژی هسته ای اختصاص داده شده است. اتومبیل های منفجر شده آنها به همراه شناسنامه ای از شهدای هسته ای نمایش داده شده است.
در سمت دیگر محوطه كه غنائمی از داعش مستقر شده مقرر است نمایشگاه «پایان داعش» برپا شود. اتومبیل های منهدم شده با آرایشی جنگی كه صحنه ای از تجاوز خانمان برانداز در سوریه و عراق به تصویر می كشند.


نمونه ای از موشك های ساخته شده در ده های اخیر در سوی دیگر محوطه ایستاده اند. علی اصغر جعفری ـ مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ـ آگاهی داده كه در هفته دفاع مقدس، نمایشگاه «شكار كركس ها» با نمایش انواع پهپادهای شكار شده آمریكا همچون آر كیو ۱۷۰ و گلوبال هاوك به همراه سامانه «سوم خرداد» كه این پهپاد را سرنگون كرد و به تهران منتقل شده، برگزار می گردد.


مجموع وقایع دوران انقلاب اسلامی و جنگ ایران و عراق همین طور تاریخ روابط ایران با كشورهای خاورمیانه و غرب در عصر معاصر را می توان در داخل ساختمان موزه مشاهده كرد.
با ورود به ساختمان موزه، بازدیدكننده وارد تونل زمان می شود و به روزهای قبل از انقلاب می رود و پس از سال ۱۳۵۷، وارد روزگاری می شود كه نقشه جنگ عراق با ایران كشیده شد. اتاق شبیه سازی بمباران، بازسازی پالایشگاه آبادان، كلاس های درس آوار شده، سنگرهای مناطق گرمسیری و سردسیری، مسیر مین گذاری شده، سالن عملیات ها و اسناد پشت جبهه و سمبل های شهادت جزئیات دیگری از این تالارهاست كه اهتمام كرده گوشه ای از فجایع و آثار جنگ ایران و عراق و تحولات سیاسی ایران را در نیم قرن به نمایش بگذارد.


دیدن موزه جنگ یا همان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بیشتر از دو ساعت زمان می برد و قیمت بلیت آن درحال حاضر برای هر نفر ۱۲ هزار تومان است.


در تاریخچه موزه هم آمده كه بزرگ ترین موزه جنگ جهان اسلام و مدرن ترین موزه غرب آسیا است. طراحی موزه در مسابقه ای كه ۲۵۰ گروه در آن شركت كرده بودند، انتخاب گردید و موزه در سال ۱۳۹۱ راه اندازی شد و سال ۱۳۹۵ نام آن «موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس» شد.


خودروهای متعلق به گروه داعش انتقال یافته از سوریه


منبع:

1398/06/31
15:04:52
5.0 / 5
4481
تگهای خبر: تكنولوژی , ساختمان , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲