BonAir
بن ایر

مدیر موزه ملی ایران در نشست خبری نمایشگاه مطرح كرد

نمایش 300 اثر از موزه اسپانیا در ایران تا فروردین سال آینده

نمایش 300 اثر از موزه اسپانیا در ایران تا فروردین سال آینده

به گزارش بن ایر مدیر موزه ملی ایران اظهار داشت: ۳۰۰ اثر از ۳۵۰ هزار سال پیش تا قرن بیستم از اسپانیا در موزه ملی ایران تا فروردین سال آینده به نمایش درآمده است.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، نشست خبری میراث دیرینه شناسی اسپانیا و نمایشگاه گزیده ای از موزه دیرینه شناسی آلیكانته ظهر روز یكشنبه ۳۱ شهریورماه در موزه ملی ایران برگزار گردید. امروز عصر هم مقرر است این نمایشگاه با حضور وزیر میراث فرهنگی، سفیر اسپانیا در ایران و كارشناسان موزه های ایران و آلیكانته در سالن نمایشگاههای موزه ملی افتتاح شود. نمایشگاه تا ۲۶ فروردین سال ۹۹ در ایران برپا خواهد بود.
در این نشست خبری جبرئل نوكنده مدیر موزه ملی ایران اظهار داشت: مدتها بود كه قصد داشتیم تا نمایشگاهی از اسپانیا در ایران برگزار گردد. چون نمایشگاهی از ایران هم در اسپانیا برگزار شده بود. ۳۰۰ اثر از ۳۵۰ هزار سال پیش تا قرن بیستم در این نمایشگاه وجود دارد. این نمایشگاه نخستین تصویر ما از حوزه دیرینه شناسی دریای مدیترانه است. همانطور كه با نمایشگاه دیرینه شناسی هلند با شمال اروپا آشنا شدیم با این نمایشگاه هم آثار جنوب اروپا را خواهیم شناخت. همینطور كاتالوگی با بیشتر از ۳۰۰ صفحه انتشار یافته كه در واقع كتابی درباره تاریخ دیرینه شناسی اسپانیا است.
نوكنده بیان كرد: روزهای دوشنبه، این نمایشگاه تعطیل بوده و ورودی آن هم ۵ هزار تومان خواهد بود. ما در چند وقت گذشته بسیار روزهای شلوغی را پشت سر گذاشتیم. ۱۹۶ اثر ایران به كشور برگشت. ۳۰۰ اثر از اسپانیا وارد ایران شد و در همان روز آثار هلند را پس فرستادیم. آن هم در روزهای تعطیلات. همه نیروهای موزه ملی مشغول كار بودند.
وی در ادامه در پاسخ به سوال یكی از خبرنگاران رسانه های خارجی كه با هیئت اسپانیایی به ایران آمده بودند، بیان كرد: ما در موزه ملی برای نمایشگاه اسپانیا سه گالری را در نظر گرفته ایم. نخستین آثار مربوط به ۳۵۰ هزار سال پیش و دوره پارینه سنگی است. هر كسی امكان دارد یك بخشی از این آثار را بپسندد. خود من دوره مس و سنگ را بیشتر دوست دارم. پس نمی توان گفت كدامیك از این آثار شاخص تر هستند.
در ادامه «مانوئل اولسینا دومنیك» دبیر فنی موزه دیرینه شناسی آلیكانته اظهار داشت: بهترین آثار موزه را برگزیده ایم. برخی از این آثار نتایج حفاری های اكیپ موزه بوده است. كمتر از ۵ هزار سال پیش بعضی از این آثار كشف شده اند.
وی اظهار داشت: سالانه بین ۱۰ تا ۸ كاوش زیر آب انجام می دهیم كه بیشتر در سواحل خودمان صورت می گیرد. آن هم توسط اكیپ متخصص میراث فرهنگی زیر آب. بودجه قابل توجهی هم برای جستجوهای زیر دریایی در نظر گرفته شده است.

1398/07/01
13:12:48
5.0 / 5
4213
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳