BonAir
بن ایر

رئیس سازمان امور عشایر كشور اعلام كرد:

تصویب طرح گردشگری عشایری در هیئت دولت، بهره مندی ۱۷ هزار خانوار عشایری از آب آشامیدنی

تصویب طرح گردشگری عشایری در هیئت دولت، بهره مندی ۱۷ هزار خانوار عشایری از آب آشامیدنی

به گزارش بن ایر رئیس سازمان امور عشایر كشور از تصویب طرح گردشگری عشایری در هیئت دولت آگاهی داد و اظهار داشت: با توجه مصوب شدن طرح گردشگری عشایر در دولت انتظار می رود كه ساختار استانی این امر متناظر با ساختار كشوری، هر چه  سریع تر شروع به كار كند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا-كرمعلی قندالی در دومین جلسه كارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری و نخستین جلسه شورای عشایر استان سمنان اظهار نمود: گردشگری عشایری از بخش های مغفول مانده این حوزه است و توجه به آن می تواند به اقتصاد عشایر كمك زیادی كند.
وی از گردشگری بعنوان یك صنعت پردرآمد یاد كرد و اضافه كرد: جدا از جاذبه های گردشگری در كوچ و زندگی عشایری، عشایر و خصوصا زنان عشایر ایران دست بافته ها و صنایع دستی مختلفی دارند كه می تواند به رونق گردشگری در این بخش كمك نماید.
رئیس سازمان امور عشایر كشور از توجه بیشتر به عشایر در چند سال اخیر آگاهی داد و اشاره كرد: خوشبختانه با اقداماتی كه توسط دولتتدبیر و امید در حوزه ساماندهی عشایر انجام شد و با همراهی و كمكی كه از طرف نمایندگان مردم در مجلس صورت گرفت، در چند سال اخیر شاهد تقویت عشایر در كشور بودیم.
وی با اشاره به توجه ویژه دولتمردان به عشایر بعنوان یك جامعه مولد اشاره كرد: سه جلسه شورای عالی عشایر در دولت تدبیر و امید به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شده كه دستاوردها و مصوبات خوبی برای عشایر به دنبال داشته است. علاوه بر این پیشنهاد شده كه جلسات شورای عشایردر استان ها در مناطق عشایری اجرا شود و سازمان امور عشایر كشور نیز آمادگی دارد در این جلسات حضور پیدا كند.
قندالی از گردنگیر استان ها به تشكیل شورای عشایری در همه استان ها بعنوان یكی از مصوبات خوب شورای عالی عشایر كشور نام برد و با اشاره به تكمیل بعضی از زیرساخت های اداری در رابطه با عشایر در كشور اظهار داشت: در این دوره ادارات كل امور عشایری استان ها از۱۲ اداره كل به ۲۰ اداره كل افزایش پیدا كردند.
وی با اشاره به مشكل كم آبی در مناطق عشایری كشور به اقدامات سازمان عشایری با حمایت دولت پرداخت و بیان كرد: با حمایت دولت تدبیر و امید اعتباری ۱۸ میلیون یورویی برای آب رسانی به مناطق عشایری كشور تخصیص یافت.
رئیس سازمان امور عشایر كشور با اشاره به اینكه در همین راستا، ۴۷۰ پروژه آبرسانی در مناطق عشایری اجرایی شد اشاره كرد: با بهره برداری از این پروژه ها افزون بر ۱۷ هزار خانوار عشایری در كشور از آب آشامیدنی بهره مند شدند.
قندالی همین طور در دیدار با آشناگر استاندار سمنان از این استان بعنوان عستانی با ظرفیت های بالای عشایری نام برد و اظهار داشت: استان سمنان از لحاظ عشایر، ظرفیت ها و پتانسیل های فراوانی دارد و در این عرصه بسیار غنی و متنوع است.
وی با اشاره به اینكه سرانه دام عشایر استان، سه برابر سرانه دام عشایر كشور است اضافه كرد: بالای ۵۰۰ هكتار مرتع به ازای هر خانوار عشایری در استان سمنان وجود دارد.
این مقام مسوول با تقدیر از برنامه ریزی استان برای برگزاری جشنواره ایل سنگسر اظهار داشت: جشنواره ایل سنگسر یكی از اقدامات بسیار مطلوب برای معرفی بیشتر این ایل عشایری و توسعه و تقویت اقتصاد عشایر در این استان است.
منبع:

1398/07/20
19:20:30
5.0 / 5
4140
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳