BonAir
بن ایر

الواح هخامنشی در موزه قزوین به معرض نمایش گذاشته می شوند

الواح هخامنشی در موزه قزوین به معرض نمایش گذاشته می شوند

بن ایر: ایسنا/قزوین معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اظهار داشت: برخی از الواح هخامنشی كه وارد ایران شده است تا آخر سال به موزه شهر قزوین منتقل می شود و مورد بازدید عموم قرار می گیرد.امیر ارجمند - معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین - در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به الواح هخامنشی كه به ایران واترد شده است، اشاره كرد: الواح هخامنشی شامل بیشتر از ۳۰ هزار لوح بود كه در سال ۱۳۱۴ برمبنای مصوبه دولت بوسیله كشتی به مؤسسه شرق شناسی دانشگاه شیكاگو فرستاده شد و سال ۱۳۱۶ به آنجا رسید، بر آن اساس قرار بود در مدت سه سال بررسی های كارشناسی و مطالعات روی این الواح انجام و به ایران برگردانده شود.

وی تاكید كرد: چند سال نخست كه این اقدام انجام نشد، اما با پیگیری ها قسمتی از الواح در سال ۱۳۲۷ به ایران برگردانده شد، بخشی نیز در سال ۱۳۵۰، همین طور بخش دیگری از آنها در سال ۱۳۸۳ به ایران برگردانده شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اشاره كرد: پس از پیگیری های فراوان ۱۷۰۰ لوح هخامنشی به موزه ملی كشور بازگردانده شده است كه با عنایت به اهمیت بازدید آن برای همه مردم كشور موضوعی عنوان شد تا با شرایط آسانی بتوان امكان بازدید مردم استان ها را از آن آثار باارزش مهیا كرد.

وی اظهار نمود: پس از نامه ارسالی از وزارت میراث فرهنگی، استان قزوین نیز درخواست آوردن برخی از الواح هخامنشی به موزه های قزوین را ارسال كرد كه با آن موافقت شد؛ بدین سبب برای نخستین بار در كشور قسمتی از لوح های هخامنشی در موزه شهر قزوین در معرض دید علاقه مندان به تاریخ قرار خواهد گرفت.

ارجمند اشاره كرد: در بازدیدی كه هفته گذشته از طرف طالبیان معاون میراث فرهنگی كشور از موزه های قزوین صورت گرفت، توانمندی ها و ظرفیت های استان بررسی گردید و درخواستی ارائه كردیم تا زمینه به نمایش گذاشتن برخی اشیای شاخص ملی در موزه های قزوین فراهم گردد.

وی عنوان كرد: این الواح مقرر است در موزه شهر قزوین به معرض نمایش گذاشته شود، زمان دقیق آن معین نمی باشد چونكه مقرر است كارشناسان میراث فرهنگی از مجموعه موزه شهر قزوین بازدید كنند و مسائل حفاظتی، امنیتی و جای گذاری ویترین ها را موردبررسی قرار دهند.

معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین تاكید كرد: تعداد الواح نیز برمبنای ظرفیت ویترین مشخص می شود چونكه لوح ها داری ابعاد و شكل های مختلفی هستند كه پس از كارشناسی انتقال قسمتی از این الواح به قزوین صورت خواهد گرفت.

وی تصریح كرد: رونمایی از این الواح بطور قطع در فرصت مناسبی صورت می گیرد، بازدید كارشناسان از موزه تا اختتام آذرماه انجام می شود بدین سبب رونمایی نیز همزمان با مناسبتی خاص و تا آخر سال صورت می گیرد.

منبع:

1398/08/09
19:16:32
5.0 / 5
4644
تگهای خبر: فرهنگ , كشور , گردشگری , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱