BonAir
بن ایر

وزارت امورخارجه از بنای تاریخی وزارت نفت دست می كشد؟

وزارت امورخارجه از بنای تاریخی وزارت نفت دست می كشد؟

به گزارش بن ایر «با تصویب نظریه راه اندازی ساختمان اداری شركت نفت انگلیس و ایران در تهران و بهره گیری از آن بعنوان «سازمان پخش»، در ضلع غربی دروازه بزرگ كه بعنوان یادمان سازماندهی ارتش ایران به وسیله رضاخان - وزیر جنگ وقت - بنا شده بود، در ضلع شمالی خیابان سپه در سال ۱۳۰۸ قطعه زمینی خریداری شد.»


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، این جملات تاریخچه ی ساختمان شماره ۳ وزارت امور خارجه را بیان می كند؛ ساختمانی كه چند سال هم به این شركت تعلق داشته و حتی تابلوی سر در آن نام «شركت پخش» را در تصاویر قدیمی نشان می دهد، اما ناگهان همه چیز تغییر می كند، گویا چند سال ساختمان را در پسِ هاله ای از تاریخ نگه می دارند تا همین چند سال قبل كه ناگهان وزارت نفت متوجه می شود در ساختمان اش امور خارجه ای ها رفت و آمد دارند، بنایی كه امروز می تواند یكی از چند موزه ای باشد كه سال هاست طرحِ موزه شدنش فقط در حد حرف باقی مانده و وزارت امور خارجه گویا الفبای آنرا نمی داند.


اكبر نعمت اللهی - مدیر موزه ها ومركز اسناد صنعت نفت- در گفتگو با ایسنا، با بیان این كه در صورت همكاری وزارت امورخارجه، ساختمان شماره سه این وزارتخانه كه متعلق به وزارت نفت بوده، به «موزه مركز اسناد صنعت نفت» تبدیل می شود، به تاریخچه ی ساختمان شماره سه وزارت امور خارجه در میدان مشق اشاره و اظهار می كند: نمی دانیم در این برهه از تاریخ چه اتفاقی افتاد كه این ساختمان حالا در اختیار وزارت امور خارجه است، هیچ سندی در اختیار نداریم كه نشان دهد ساختمان به وزارت امور خارجه فروخته شده یا آنرا واگذار كرده اند.
وی اما اولین اقدامات برای بازگرداندن این ساختمان به وزارت نفت را به هفتم خردادماه سال ۱۳۹۳ مربوط می داند؛ زمانی كه مذاكرات بازگرداندن ساختمان شماره ۳ وزارت امورخارجه به وزارت نفت كه نخست متعلق به شركت ملی نفت بوده و با عنوان «سازمان پخش» در اختیار این شركت قرار داشته است، انجام شد.
او آن مذاكرات را كه در دفتر روابط عمومی وزارت نفت با حضور نمایندگان وزارتخانه های نفت و امور خارجه برگزار شد؛ تا جایی مثمرثمر می داند كه توافقنامه ای بین نماینده وزارت نفت و نمایندگان وزارت امور خارجه اكبر امینیان - مدیر كل وقت اموال و ساختمان و پشتیبانی -، غلامرضا حاجی قاسمی - رئیس اداره ساختمان و تاسیسات - و غلامعلی فغانی - كارشناس اداره ساختمان و تاسیسات وزارت امور خارجه - به امضاء رسید و می گوید: در این توافقنامه قرار شد تا نسبت به قیمت گذاری ساختمان مورد نظر بر مبنای بنا (اعیانی) و ارزش عرصه ساختمان از راه سه نفر كارشناس رسمی دادگستری یعنی یك نفر از جانب وزارت امور خارجه، یك نفر با انتخاب وزارت نفت و نفر سوم بعنوان كارشناس "عرضی الطرفین" اقدام گردد.
وی توضیح می دهد: در ادامه تاكید شد تا در صورتیكه قیمت تعیین شده از جانب هیات كارشناسان منتخب مورد تایید طرفین قرارگرفت بر مبنای توافقنامه ای كه تهیه و تنظیم می شود، وزارت امورخارجه نسبت به انجام تشریفات قانونی واگذاری ساختمان اقدام نماید و وزارت نفت متعهد به دادن زمینِ معوضِ مورد نظر به وزارت امور خارجه شود.


او به انجام مكاتبه ای توسط زنگنه - وزیر نفت - با محمد جواد ظریف - وزیر امور خارجه – در رو این توافقنامه در ۱۰ آذر ۱۳۹۳ اشاره می كند و می گوید: در آن زمان كارشناس رسمی دادگستری منتخب از وزارت نفت برای انجام مراحل قانونی به وزارت امور خارجه عرضه شد، از جانب دیگربا توجه به قدمت تاریخی ساختمان شماره ۳ وزارت امورخارجه كه نخست متعلق به شركت ملی نفت بوده و بعنوان «سازمان پخش» در اختیار این شركت قرار داشته، پیگیری ها از جانب وزارت نفت بار دیگر انجام شد و وزیر نفت بار دیگر در نامه ای كه ۱۱ آبان امسال به وزیر امورخارجه نوشت، توافقنامه ی امضا شده هفتم خرداد سال ۱۳۹۳ با مبحث «واگذاری ساختمان فوق الذكر به وزارت نفت» و نگرفتن هیچ نتیجه ای تا این لحظه را یادآوری كرد.
نعمت الهی با بیان این كه ساختمان شماره ۳ وزارت امورخارجه در محدوه باغ ملی و در خیابان امام خمینی (ره) - سپه سابق- قراردارد، به وجود موزه های مختلف در این محدوده مانند موزه ملی ایران، موزه پست، موزه عبرت و موزه ملی ملك اشاره می كند و می افزاید: با تمهیداتی كه از جانب شهرداری تهران در نظر گرفته شده، مقرر است تا این ساختمان نیزدر صورت همكاری وزارت امورخارجه به موزه مركز اسناد وزارت نفت تبدیل گردد.
مدیر موزه ها ومركز اسناد صنعت نفت اضافه می كند: ساختمان شماره ۳ وزارت امورخارجه كه قبل از این بعنوان «سازمان پخش» فعالیت می كرده است، با تاریخ نفت عجین شده و تبدیل آن به موزه مركز اسناد صنعت نفت به منظور نگهداری و پیشگیری از تخریب این اسناد بسیار مهم می باشد.
نعمت اللهی قرارگیری این اسناد در این مركز برای پژوهشگران، مورخان، اساتید، دانشجویان و علاقمندان را بسیار مفید و اثرگذار می داند و ادامه می دهد: در آخرین صحبت های انجام شده ی وزیر نفت با شهردار تهران هم قول های مساعدی گرفته شده است، این مركز می تواند به صورت مرتب با برگزاری نمایشگاه های موضوعی از اسناد این وزارتخانه، مردم را با صنعت نفت بیشتر آشنا كند.


نخستین اداره مركزی پخش در تهران در سال ۱۳۰۸ شمسی ساختمانی تاسیس شد كه در كنار در باغ ملی واقع در خیابان سپه قرار داشت، بنایی كه انگلیسی ها در ساخت آن نقش داشتند، آن حالا با نام «ساختمان شماره ۳ ( معاونت كنسولی ) وزارت امور خارجه» فعالیت می كند.
در تاریخچه راه اندازی این ساختمان آمده است: «با تصویب نظریه راه اندازی ساختمان اداری شركت نفت انگلیس و ایران در تهران و بهره گیری از آن بعنوان «سازمان پخش»، در ضلع غربی دروازه بزرگ كه بعنوان یادمان سازماندهی ارتش ایران به وسیله رضاخان، وزیر جنگ وقت، بنا شده بود، در ضلع شمالی خیابان سپه در سال ۱۳۰۸ قطعه زمینی خریداری شد.
این قطعه زمین در مجاورت ساختمان های مهم دولتی و در نزدیكی ساختمان جدید بانك شاهی ایران قرار داشت. مقدمات راه اندازی ساختمان به وسیله «جی. ام. ویلسون» - آرشیتكت معروف ساختمان مركزی شركت در بصره - شروع شد و كار ساختمان به وسیله صنعت گران ایرانی تحت نظر مهندسان شركت با جدیت ادامه یافت. در این ساختمان برای هماهنگی با بناهای مجاور نظیر ساختمان اداره پست و گمركات معماری اسلامی به كار گرفته شد.
همچنین در راه اندازی این ساختمان از امكانات زیادی مانند استفاده از ژنراتور برق برای روشنایی و از سیستم حرارت مركزی برای گرمایش آن استفاده شد كه در آن روز در كمتر ساختمانی وجود داشت. همینطور در این ساختمان سرویس های مدرن اروپایی با سیستم فاضلاب مجهز در هر سه طبقه ساختمان تعبیه شد. تاسیس حرارت مركزی در طبقه اول قرار داشت كه به محوطه نسبتا بزرگی متصل می شد. بنای ساختمان در ۲۴ مهر ۱۳۰۹ معادل ۱۵ اكتبر ۱۹۳۰ تكمیل شد.

1398/08/13
18:33:14
5.0 / 5
4191
تگهای خبر: تاریخی , خرید , ساختمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵