BonAir
بن ایر

بار صنایع دستی بوشهر را زنان به دوش می كشند

بار صنایع دستی بوشهر را زنان به دوش می كشند

بن ایر: معاون صنایع دستی استان بوشهر اظهار نمود كه حدود 90 درصد از صنایع دستی این استان توسط بانوان تولید می شود كه 75 درصد از این آمار را بانوان روستایی تشكیل می دهد.


لیلا رحیمی، معاون صنایع دستی استان بوشهر درباره وضعیت هنرهای فراموش شده این استان و برنامه هایی كه برای احیای این هنرها در دستور كار قرار گرفته است به ایسنا اظهار داشت: یكی از رشته های منسوخ شده عبابافی بود كه چند سال پیش عنوان شد كه احیا شده است. در این طرح بازسازی كارگاه ها، بهسازی كارگاه ها را در روستای بحیری در دستور كار قرار دادیم.
او افزود: عبابافی رشته ای است كه نخ ریسی آن توسط بانوان انجام می شود و از دو سال قبل كار بافت پارچه نیز كه سابقا توسط آقایان انجام می شد، توسط بانوان انجام می شود. الان ۳۰ بانو در این رشته فعال می باشند و ۱۰ نفر نیز آموزش دیده اند كه با آماده سازی كارگاه ها وارد بازار كار می شوند.
معاون صنایع دستی استان بوشهر با اشاره به اینكه «صنعت گران استان بوشهر از هنر عبابافی استقبال كردند»، تصریح كرد: استقبال از این رشته سبب شده كه در تیرماه ۹۸، روستای بحیری در شورای راهبردی بعنوان روستای ملی عبابافی ارائه شد. این اتفاق برای نخستین بار در استان بوشهر رقم خورد.
رحیمی حصیربافی را از دیگر رشته های سنتی استان بوشهر برشمرد و با اشاره به اینكه این رشته در سال های اخیر با تحولاتی همراه بوده و به سمت تولید صنایع كاربردی پیش رفته است، اضافه كرد: ما سعی كردیم كه صنایع دستی را با عنایت به نیاز روز و زیست بوم منطقه طراحی نماییم كه خوشبختانه این امر با استقبال خوبی نه فقط در استان بوشهر، بلكه در سایر شهرها نیز مواجه گردید. رشته حصیر بافی همچون هنرهایی است كه به شكل كاربردی تولید به به فروش می رسد. جالب است كه امسال از میان ۱۷ نشان ملی استان، چهار نشان به رشته حصیربافی تعلق گرفت.
وی در پاسخ به این پرسش كه آموزش تولید هنرهای صنایع دستی شامل مناطق محروم استان هم می شود، اظهار نمود كه متناسب با زیست بوم هر منطقه، در تمام شهرستان ها آموزش ها داده می شود. بعنوان مثال در شهرستان هایی كه در نوار ساحلی هستند، حصیربافی آموزش داده نمی گردد و تمركز بر رشته های سنتی دریایی است.
معاون صنایع دستی استان بوشهر با اشاره به اینكه «توانایی تولید صنایع دستی استان بوشهر در روستاها است»، اشاره كرد: صنایع دستی استان اغلب در روستاها تولید می شود و ما فقط به آنها خط مشی می دهیم و آنها را به وسیله شركت در نمایشگاه ها به بازار فروش وصل می نماییم.
رحیمی همین طور درباره آمار مشخص تعداد هنرمندان و صنعت گران استان بوشهر، اظهار نمود: در حاتل حاضر آمار می گوید كه حدود ۱۲ هزار نفر بعنوان صنعت گر در استان مشغول به كار هستند، اما اگر غربال گری صورت گیرد، در واقع هزار نفر هنرمند در استان بوشهر فعال و منبع درآمدی برای خانواده هستند. جالب است بدانید كه بانوان این اشتغال را انجام می دهند و حدود ۹۰ درصد از صنایع دستی بوشهر، توسط بانوان تولید می شود كه ۷۵ درصد از این آمار را بانوان روستایی می سازند.
منبع:

1398/08/14
23:21:08
5.0 / 5
4667
تگهای خبر: آموزش , بهسازی , سنتی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳