BonAir
بن ایر

مسجد جامعی در تهرانگردی عنوان كرد

از بی نظمی بصری و كمبود سرویس بهداشتی تا تب پاساژ سازی در بازار تهران

از بی نظمی بصری و كمبود سرویس بهداشتی تا تب پاساژ سازی در بازار تهران

به گزارش بن ایر عضو شورای شهر تهران ضمن بازدید از بافت تاریخی بازار تهران از كمبود سرویس بهداشتی و رواج تب پاساژ سازی در بازار گلایه نمود.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، صبح امروز جمعه احمد مسجدجامعی در تهرانگردی دیگر خود به بازار تهران رفت و از قسمت های مختلف این بازار قدیمی بازدید كرد.
وی با انتقاد از بوی نامطبوع ادرار در معابر بازار تهران اظهار داشت: دست كم 500 چشمه سرویس بهداشتی دیگر برای بازار لازم است.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینكه بافت بازار بافت مردانه بوده و بنابراین سرویس های بهداشتی كه بیشتر در مساجد و حسینیه ها هستند استفاده از آن برای زنان راحت نیست، اظهار داشت: این در حالیست كه بیشتر از نیمی از رجوع كنندگان به بازار تهران را زنان می سازند اما سرویس بهداشتی مناسبی برای آنها وجود ندارد و با مشكلات زیادی برای دسترسی به این نیاز عمومی مواجهند.
وی با اشاره به اینكه یكی از اولویت های بارز بازار تامین سرویس بهداشتی است، افزود: تأمین سرویس بهداشتی برای بازار یك لزوم است.
مسجد جامعی اضافه كرد: به صورت متوسط روزانه 1.5 میلیون نفر وارد بازار می شوند كه هزینه های جنبی زیادی همچون آلودگی هوا و مشكلات دیگری را به ساكنین و كسبه این منطقه تحمیل كرده اند، اظهار داشت: در بودجه 98 پیشنهاد داده بودیم كه اولویت كمك به مساجد و حسینیه ها با مراكزی است كه خدمات بهداشتی (توالت عمومی) در اختیار شهروندان در غیر از ساعات نماز عرضه دهند؛ اما متاسفانه در خیلی از كوچه های فرعی بازار بوی تند ادرار كه ناشی از كمبود سرویس بهداشتی است به مشام می رسد و این در حالیست كه بازار را می خواهیم به یك منطقه گردشگری تبدیل نماییم.
ایشان در ادامه به زمین هنرستان حافظ در كنار امامزاده زید رفت تا از آنجا بازدید كند اما نگهبانان اجازه ورود ندادند و مسجدجامعی با اشاره به اینكه هنرستان حافظ توسط یك معمار فرانسوی ساخته شده و دارای ارزش های معماری زیادی است، اظهار داشت: شنیده ایم كه این هنرستان مقرر است تخریب شده و به یك پاساژ تبدیل گردد.
مسجد جامعی با انتقاد از تب پاساژ سازی در بازار تهران، خاطرنشان كرد: در بازار سرانه خدمات عمومی همچون سرویس بهداشتی كم است و حالا مدام می خواهند پاساژ بسازند و این مساله مشكلات بازار را دو چندان می كند، چون كه ساخت و ساز جدید آن هم بدون در نظر گرفتن كمبودهای سرانه های خدماتی مشكلات را زیاد می كند.
وی با اشاره به اینكه هنرستان حافظ در مجاورت حریم امامزاده زید قرار دارد، اظهار داشت: جای سوال است كه چگونه پاساژ سازی دامن بازار را گرفته است.
عضو شورای شهر تهران در ادامه از بافت تاریخی بازار تهران بازدید كرد و با حضور در بازار چهار سوق بزرگ با انتقاد از سقف های نصب شده در بازار اظهار داشت: سقف های ایرانیتی كه گاها پلاستیكی هستند نصب كرده اند كه از نظر ایمنی به شدت زیر سوال است.
وی با اشاره به آشفتگی بصری در بازار اظهار داشت: آن چیزی كه به ما گزارش می دهند با آن چیزی كه ما می بینیم متفاوت می باشد و متاسفانه تنوع سقف و موادی كه برای پوشاندن سقف بهره برده اند بسیار زیاد است كه از نظر ایمنی هم جای سوال دارد.
مسجدجامعی با انتقاد از بی نظمی بصری در بازار اظهار داشت: متاسفانه ساختار واحدی را در زیباسازی و مناسب سازی بازار نمی بینیم.
ایشان در ادامه از روند بازسازی شبستان شاه آبادی مسجد جامع بازار بازدید كرد و اظهار داشت: روند بازسازی شبستان ادامه دارد و در حین بازسازی این مسجد كارشناسان با نكات مختلفی روبرو شدند كه یكی از آنها این است كه سبك های معماری مختلفی در مسجد وجود دارد كه به نظر می آید دوره تاریخی مسجد جامع بازار تهران از آن چیزی كه مشخص شده تاریخی تر است.
مسجد جامعی با اشاره به اینكه مسجد جامع بازار دارای آداب خاصی است، اظهار داشت: حوض مسجد جامع موقوفه مجزایی است بگونه ای كه هر كسی كه در این حوض وضو بگیرد می بایست در این مسجد نماز بخواند.
وی با اشاره به اینكه شهرداری تهران چند باب مغازه برای تولیت مسجد جامع خریداری نموده است، اظهار نمود: حالا تولیت این مسجد پیشنهاد داده است كه برای افزایش فضای عمومی مسجد این چند باب مغازه را تخریب كرده و فضای عمومی جلوی مسجد را افزایش دهد.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینكه در تهرانگردی قبلی از یكی از شبستان های این مسجد بازدید كردیم كه در گذشته گرمخانه مهمانان بود، اظهار داشت: در گذشته كه مهمانسرا و هتل كارآیی زیادی نداشت مرسوم بود كه مساجد درهای خویش را برای اقامت شبانه و كوتاه مدت مسافران باز می گذاشتند و مسجد جامع بازار هم یك شبستان را به مهمانان اختصاص داده بود كه به مرور زمان این شبستان تبدیل به انباری شد؛ اما از آنها خواستیم كه نسبت به مرمت و بازسازی این شبستان اقدام نمایند كه خوشبختانه این مهم اجرایی شد.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، مسجدجامعی در ادامه به كوچه غریبان رفت و از منزل مرحوم شاه آبادی كه تبدیل به انباری شده بود بازدید كرد و همینطور به حمام حاج حسن رفت و در جریان آخرین روند بازسازی این حمام قرار گرفت.
وی افزود: این حمام خزینه اختصاصی داشت و از آنجایی كه بیشتر علمای تهران در این محدوده سكونت می كردند، طبیعتا به این حمام رفت و آمد داشتند و در تهرانگردی قبلی حمام گرفتار آشفتگی زیادی شده بود اما با همت متولیانش مرمت شد كه خوشبختانه آثار دوره صفویه هم در این حمام پیدا شد و همت متولیان سبب شد كه یك حمام تاریخی احیاء شود. حالا مالكان آن درخواست دارند كه ضمن نگهداشت خزینه، كاربری جدیدی برای یك قسمت دیگر حمام ایجاد كنند.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، مسجدجامعی در ادامه به دیدن آتش نشانان ایستگاه 107 بازار رفت و خاطرنشان كرد: معابر باریك بازار برای آتش نشانان دردسر ساز است. چون كه این معابر اجازه نمی دهند كه آنها با سرعت و تجهیزات كافی نسبت به اطفاء حریق اقدام نمایند.
وی با اشاره به اینكه تنها دو ایستگاه 7 و 107 محدوده بازار را پوشش می دهند، اظهار داشت: عمده حریق ها مربوط به سیم كشی غیر اصولی در بازار است و همینطور در فصل زمستان هم المنت های برقی و یا وسایل گرمایشی نفت سوز مشكل زا شده اند و بافت فرسوده بازار هم برای آتش نشانان دردسرساز شده است.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینكه در گذشته موتورهای چهار چرخ ATV برای پوشش منطقه بازار مورد استفاده قرار می گرفت، اضافه كرد: با اینكه این محدوده احتیاج به چهار دستگاه موتور چهارچرخ دارد اما تنها یك موتور خریداری شده و آن هم خراب است.
وی با اشاره به اینكه معابر باریك بازار جای مانور زیادی برای تجهیزات آتش نشانی نمی گذارد، اظهار داشت: مسؤلان آتش نشانی بارها گفته اند كه از موتورسیكلت های اطفای حریق استفاده می شود؛ اما بنا به قول آتش نشانان این موتورها تجهیزات كمی را می توانند حمل كنند و بهتر است برای آنها موتورهای چهار چرخ خریداری شود و این در حالیست كه همین تجهیزات هم گاها در معابر بازار كارآیی ندارد، بگونه ای كه آتش نشانان ایستگاه 107 حتی برای خروج از ایستگاه شان هم با مشكل مواجهند. به جهت اینكه اگر چرخی ها و یا موتورسیكلت ها به آنها راه ندهند نمی توانند به راحتی عبور كنند و از ما درخواست داشتند كه یك برش دو متری در یكی از ساختمان های فرسوده روبروی ایستگاه ایجاد نماییم تا حداقل بتوانند به راحتی از ایستگاه بیرون بروند كه البته این مورد بطور قطع بررسی می شود.
مسجدجامعی اضافه كرد: آتش نشانان ما جانشان را در كف دست می گذارند اما هنوز از مشكل نبود مسكن و سخت و زیان آور نبودن شغل شان نگران هستند.
ایشان در ادامه از بافت فرسوده بازار بازدید كرد و با اشاره به تبدیل خانه های مسكونی به انبار یا كارگاه اظهار داشت: بازار، منطقه ای در قلب تهران است اما متاسفانه هنوز طرحی ندارد و بنابراین است كه شاهد از هم گسیختگی بافت بازار هستیم.
عضو شورای شهر تهران با اشاره به شب مردگی منطقه بازار تهران، اضافه كرد: این منطقه روزانه میزبان 1.5 میلیون نفر است كه در روزهای خاص همچون در آستانه نوروز این جمعیت دو برابر هم می شود، با این وجود می بینیم كه برنامه مشخصی برای این منطقه وجود ندارد كه به نظر می آید باید اتفاق خوبی در این زمینه رخ دهد.
مسجدجامعی در ادامه با برخی از گردشگران كه به منطقه بازار آمده بودند گفتگو كرد و از آنها خواست نظراتشان را بیان كنند و اظهار داشت: برایمان جالب بود كه گردشگران هم از وضعیت فعلی بازار تهران بعنوان یك نقطه گردشگری چندان رضایت ندارند. بگونه ای كه خیلی از آنها نبود آب شرب، كمبود سرویس بهداشتی و... را عنوان كردند.
وی با اشاره به اینكه یكی از نكاتی كه گردشگران به آن اشاره كردند تزئیناتی با سبك غربی در بازار است، افزود: برایمان جالب بود كه چند نفر از گردشگران عنوان داشتند كه انتظار داشتند به جای دیزاین جنبه های غربی در بازار با المان های ایرانی مواجه شوند.
عضو شورای شهر تهران اظهار نمود: همینطور یكی از گردشگران آدرس یك گرمابه زنانه در خیابان مصطفی خمینی (ره) را به ما داد و از ما خواست كه در مورد آن فكری نماییم تا احیاء شود.
ایشان در ادامه از مسجد آذربایجانی ها بازدید كرد و اظهار داشت: مسجد آذربایجانی ها بر مبنای وضعیت امیركبیر از ثلث مالش ساخته شده است و در كنار این مسجد یك مدرسه و خانه امام جماعت هم ساخته شده است كه این مسجد نقش موثری در جمع آوری كمك های مردمی در حوادث مختلف دارد كه با عنایت به زمین لرزه صبح امروز در غرب كشور هم این مسجد اعلام آمادگی كرده تا كمك های مردمی را جمع آوری كند.
ایشان در ادامه به یكی از مدارس منطقه 12 رفت و در این بازدید خاطرنشان كرد: سازمان آتش نشانی به دنبال بازدیدهایش از مدارس گزارشی را در مورد مدارس پر خطر تهیه كرده است كه این مدرسه هم یكی از این مدارس پرخطر است و باید بگویم بیشترین مدارس پرخطر در منطقه 12 هستند كه به نظر می آید مسؤلان آموزش و پرورش باید اقدامات لازم را در مورد ایمن سازی این مدارس انجام دهند.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، در ادامه تهران گردان به عیادت عبدالله ناصری محقق تاریخ اسلام و نویسنده كه مدیرعامل اسبق خبرگزاری ایرنا هم بود، رفتند.
همینطور مسجدجامعی در ادامه به اراضی عباس آباد رفت و در جریان روند نهمین سمپوزیوم مجسمه سازی قرار گرفت و با اشاره به اینكه خوشبختانه حضور زنان در حوزه مجسمه های حجمی بیشتر از سال های گذشته است، اظهار داشت: در بخش دانشجویی هم شاهد حضور پرقدرت دانشجویان هستیم اما تغییر مداوم در زمان برگزاری این سمپوزیوم سبب شده كه این رویداد نتواند جای خویش را در تقویم بین المللی پیدا كند.1398/08/18
18:05:07
5.0 / 5
4782
تگهای خبر: آلودگی , آموزش , تاریخی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳