BonAir
بن ایر

پس از تنش های فرانسه و ایتالیا

نمایشگاه پانصدمین سالمرگ داووینچی در موزه لوور برپا می شود

نمایشگاه پانصدمین سالمرگ داووینچی در موزه لوور برپا می شود

بن ایر: پس از تنش های بسیار بین فرانسه و ایتالیا نهایتا نمایشگاه ویژه پانصدمین سالگرد مرگ لئوناردو داوینچی، هنرمند ایتالیایی، در موزه لوور پاریس انجام می شود.


به گزارش بن ایر به نقل از مهر، برای برگزاری این رویداد هنری كه از آن بعنوان نمایشگاهی استثنایی و منحصر به فرد نام برده می شود، ده سال برنامه ریزی شده اما ماه ها بحث و جلسه و تنش حتی در سطح دیپلماتیك خطر بروز مشكلاتی در برگزاری آن ایجاد كرد. حتی برای كمك به برگزاری بهتر این بزرگداشت وزیران فرهنگ فرانسه و ایتالیا در ۲۴ سپتامبر توافقی را در پاریس امضا كردند. به رغم مخالفت های اولیه نهایتا ایتالیایی ها حاضر شدند آثاری از این هنرمند نابغه را به فرانسویان امانت دهند این در حالیست كه فرانسه به رغم انتظار آنها اعلام نموده كه به سبب لطمه پذیر بودن تابلوی "لبخند ژكوند" نمی توانند آنرا برای نمایشگاه مشابهی كه در ایتالیا برگزار شود، به این كشور بفرستند.
یكی از این آثار "مرد ویترویوسی" نام دارد كه سوژه تنش بسیاری بود تا نهایتا دادگاهی در ایتالیا با رد شكایت یك انحمن كه سبب به تاخیر افتادن تحویل این اثر به موزه لوور شده بود، روند كار را تسریع كرد. در كل در خلال این دو رویداد دست كم ۱۶۲ اثر هنری از این نابغه ایتالیایی (از جمله ۵ تابلو، ۲۲ نقاشی و ۱۲۰ اثر دیگر) مقرر است ارائه شود كه بعضی از آنها از موزه های دیگر همچون بریتیش موزیوم، نشنال گالری، موزه نیویورك، موزه رم، موزه واتیكان، موزه مسكو و... به امانت گرفته شده است.
نمایشگاه ویژه گرامیداشت داووینچی در پاریس از ۲۴ اكتبر الی ۲۴ فوریه درموزه لوور دائر خواهد بود و ثبت نام برای بازدید از آن از ۱۸ ژوئن یعنی ۴ ماه زودتر روی سایت موزه لوور شروع شده و مسئولان موزه لوور بارها اعلام نموده اند كه هیچ بلیطی در محل فروخته نخواهد شد.
در این نمایشگاه ابتكاراتی نیز به كار گرفته شده همچون آن كه بازدیدكنندگان می توانند با فناوری VR از تابلو « مونالیزا» بازدید نمایند. این نخستین باری است كه موزه لوور از فناوری VR برای نمایش آثارش استفاده می نماید.
این گزارش را رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده است.


منبع:

1398/08/19
21:07:20
5.0 / 5
4810
تگهای خبر: بلیط , فرهنگ , كشور , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲