BonAir
بن ایر

تورهای روسیه در كاخ نیاوران پهن شد

تورهای روسیه در كاخ نیاوران پهن شد

بن ایر: مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران هم زمان با روزهای فرهنگی روسیه در ایران، میزبان نمایشگاه دست بافت های سنتی روسیه بود.به گزارش بن ایر به نقل از روابط عمومی كاخ نیاوران، این نمایشگاه كه به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه در قالب برنامه های روزهای فرهنگی روسیه در ایران، در تالار آبی مجموعه نیاوران برگزار شده بود، مجموعه ای از پارچه های توری كشور روسیه كه در موزه پارچه های توری منطقه ولوگدا، استان شمالی این كشور نگهداری می شود، به مدت چهار روز در معرض نمایش قرار گرفت.
در این نمایشگاه، اجرای زنده كارگاه توربافی توسط یكی از هنرمندان روس و همین طور پخش فیلم مستند معرفی هنر توربافی روسیه در طول مدت نمایشگاه بود كه با استقبال بازدیدكنندگان مواجه گردید.
توربافی از مهم ترین و قدیمی ترین صنایع دستی منطقه ولوگدا با قدمتی بیشتر از ۲۰۰ سال است و این صنعت دارنده نشان طلا و جایزه بزرگ «اصالت هنری محصولات توری» در این كشور است.
بیش از ۴۰ اثر هنری در این نمایشگاه به نمایش درآمد كه شامل دستمال توری، شنل، تابلوهای تور و همین طور دست بافت های سنتی روسی است. این آثار توسط ۱۰ تن از طراحان بنام هنر توری روسیه همچون بافی ام. یو. پالنیكوا، ای. ان. دی راكچیوا، تی. ان اسمیرنوا، جی. ان مامروسكایا، وی. دی وسلووا، ال. جی گامیلوا و... طراحی شده و با استفاده از نخ های كتان، گلدوزی، ریون، پنبه و نخ فلزی، تور و تكنیك اتصال، نقوش زیبایی از گل، پرنده های افسانه ای و همین طور طرح هایی الهام گرفته از معماری منطقه ای خلق شده است.
توربافی از افتخارات ماست
ناتلی یا بیوا رئیس موزه توربافی استان ولوگدا، بزرگ ترین موزه توربافی روسیه كه در سال ۲۰۱۰ افتتاح شده درباره این نمایشگاه می گوید: «این نمایشگاه در چارچوب روزهای فرهنگی روسیه در ایران برگزار شده و ما توربافی هایی كه هنر سنتی شهر ولوگدا هست را در این نمایشگاه به نمایش گذاشتیم. ما چند صد سال است كه در شهر ولوگدا این سنت فرهنگی را حفظ نموده ایم و یكی از افتخارات ما همین هنر و صنعت است».
او می افزاید: «در حال حاضر توربافی ولوگدا به لحاظ كثرت آثار توربافی و همین طور كیفیت و تنوع آن نسبت به سایر شهرهایی كه این صنعت در آنجا رواج دارد، شاخص تر است. در قرن بیستم در استان ولوگدا ۴۰ هزار نفر به این كار مشغول بودند و این خود رقم قابل توجهی است».
بیوا درباب آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه می گوید: «پارچه های توری كه در این نمایشگاه به نمایش درآمده آثار استادكاران معروف استان ولوگدا است كه مربوط به اواسط قرن بیستم تا زمان حال است. ما قصد داشتیم تنوع خاصی را در این نمایشگاه نشان دهیم، هم در چارچوب كارهای كوچك كه بعنوان سوغاتی محسوب می شوند و هم برای آثار با ابعاد بزرگ كه بیشتر در چارچوب صنعتی و فروش در حجم وسیع به كار می روند».
توربافی برای لذت و درآمد
لوئیزا سینانیا كارشناس ارشد و رئیس بخش دستاوردهای پارچه های توری در موزه توربافی شهر ولوگدا است كه با لوازم سنتی توربافی روسیه به صورت زنده بخش هایی از توربافی را در طول مدت نمایشگاه برای مخاطبان اجرا می كرد. وی در معرفی خود می گوید: «در حال حاضر هنر توربافی در خانواده های روسی به صورت سنتی از نسلی به نسل دیگر انتقال پیدا می كند. خیلی افراد در روسیه هستند كه این تورها را می بافند به جهت اینكه فقط لذت ببرند و بعضی دیگر هم در شركت های تولیدكننده این محصولات فعالیت می نمایند و خیلی ها هم این هنر را تدریس می كنند».
سینانیا در ادامه می گوید: «ما این توربافی ها را در چارچوب روزهای فرهنگی فدراسیون روسیه در جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه به نمایش گذاشتیم. خیلی خوشحالیم كه این آثار در این نمایشگاه و در ایران در معرض نمایش قرار گرفته است، كشوری كه فرش ها و كاشی كاری آن بسیار مشهور است و خانم های ایرانی وقتی این هنر را می بینند، عمق كاری كه هنرمندان تورباف روسی انجام می دهند را درك می كنند».
او درباره نحوه بافت پارچه های توری در روسیه ادامه می دهد: «توربافی یكی از هنرهای قدیمی و كهن روسیه شمرده می شود و در قرون مختلف این هنر و صنعت وجود داشته و همیشه علاقه مندی های زیادی را در جهان به خود جلب كرده است. دقیقاً همان روشی كه من به صورت زنده در این نمایشگاه اجرا می كنم از ۲۰۰ سال پیش توسط نیاكان ما انجام شده است».
این هنرمند می افزاید: «ما در توربافی هایمان تمام نقش های طبیعی در فصل های مختلف، گل ها، باغ ها و پرندگان را نشان می دهیم. این آثار هنری را می توان هم برای طراحی داخلی خانه ها و هم روی لباس و تزئین آن استفاده نمود. ما این چوب ها را بعنوان ابزار اصلی توربافی به آسانی در دستانمان می گیریم و با آنها حركاتی را انجام می دهیم كه در نهایت نقش های زیبایی آفریده می شود».
او می گوید: «ارتباط چوب ها و نخ ها این طرح های بدیع را به وجود می آورند. بعضی ها شاید در نگاه اول تصور كنند، هیچگاه نمی توانند با دستانشان این تورها را ببافند ولی این اصلاً كار سختی نیست و افراد علاقمند می توانند آن هنر را به صورت تخصصی آموزش ببینند».
روزهای فرهنگی روسیه در ایران در قالب توسعه روابط و همكاریهای فرهنگی ایران و روسیه با حضور ۵۰ هنرمند روس به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه از ۱۸ تا ۲۳ آبان با برنامه های مختلفی از طرف گروه های موسیقی و هنرمندان روسی در زمینه صنایع دستی، نقاشی و... در تهران و قزوین با همكاری بنیاد رودكی، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، نهادهای فرهنگی شهر قزوین و روس كنسرت روسیه اجرا شد.

1398/08/27
13:27:52
5.0 / 5
4458
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , تخصصی , سنتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵