BonAir
بن ایر

اختصاصی مهر

نگاهی به جشن شكرگزاری ایریچا در بین مسلمانان اتیوپی

نگاهی به جشن شكرگزاری ایریچا در بین مسلمانان اتیوپی

به گزارش بن ایر مردم اورومو ساكن اتیوپی جشنی به نام ایریچا دارند كه فلسفه­ آن احیای زندگی است و معنای مرگ و معاد در آن مستتر و مبین زندگی بعد از مرگ است.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، مردم اورومو، قسمتی از قوم كوشیتی ساكن اتیوپی هستند. آنها یكی از بزرگترین گروه های قومی در اتیوپی بوده اند كه ۳۴.۵ درصد از جمعیت كل اتیوپی را می سازند. اروموس زبان مادری مردم اورومو است و همه با این زبان با یكدیگر صحبت می كنند (همچنین به آنها Afaan Oromoo و Oromiffa هم گفته می شود).
مردم اورومو پیرو آیین سنتی خود بوده و سیستم حكومت مختص خویش را دارند. رهبر منتخب آنها در دوره های ۸ ساله انتخاب شده و تنها ۸ سال در قدرت باقی می ماند و بعد از آن انتخاباتی به منظور انتخاب رهبر بعدی برگزار می شود.
اروموس ها فرهنگ، تاریخ، زبان و تمدن منحصر به فرد خویش را دارند، از نظر فرهنگی با آفرها، سومالی­ها، سیداماها، آگاووس، بیلنس، بیجا، كوناماس و دیگران ارتباط دارند. اروموس بیشتر به خاطر سیستم اجتماعی مساوات خود معروف به گادا شناخته می شود و به علت سازمان نظامی كه داشته اند در قرن های دوازدهم تا اواسط قرن نوزدهم بعنوان یكی از قوی­ ترین اسطوره های شاخ آفریقا ظاهر شدند. گادا نوعی دولت مشروطه با یك سیستم اجتماعی است و از نظر سیاسی این كار از راه انتخاب رهبران سیاسی انجام می پذیرد.
زبان مردم اورومو، Afaan Oromoo نام دارد و بیشتر از ۶۵ میلیون نفر با این زبان تكلم می كنند. گروه های قومی ملی مانند سیدهاما، برتا، آدار، آنوواك، كومه، كولو، كافیچو و گوراغه علاوه بر زبانهای محلی خود به زبان Afaan Oromoo هم صحبت می ­كنند Afaan Oromoo. سومین زبان رایج در كنار زبانهای عربی و هائوسا در آفریقا است و همینطور دومین زبان بومی گسترده در آفریقا در جنوب صحراست.
آنها سه دین اصلی دارند و مذهب اصلی اوروما Waaqeeffannqa، اسلام و مسیحیت است.
برخی از مردان اورومویی لباس ووویا و بعضی از بانوان وندابیتی می پوشند. بعضی از زنان و مردان اورومویی لباسهای چرمی با پوست حیوانات را می پوشند، و بعضی از بانوان از لباس هایی كه از پنبه بافته شده است، استفاده می نمایند. زنان و مردان اورومو همینطور انواع مختلفی از لباس های مدرن را هم استفاده می نمایند، آنها در ایام خاص خود لباس های ویژه ای را برتن می نمایند كه به آن لاگو گفته می شود.

جشنی به نام ایریچا
ایریچا در لغت به معنای تشكر و شكرگزاری است و جشنی است كه مردم اوروما آن را بزرگ می­دارند، در این جشن عبادت و شكرگزاری خداوند متعال از راه اقدامات فرهنگی صورت می پذیرد. آیین مراسم ایریچا، به خودی خود شامل یك جهان بینی فرهنگی و فلسفی و مذهبی است كه در آن قدرتهای معنوی و معجزه آسا خداوند تحسین می شوند.
این جشن كه بابت سبزی گیاهان و بهره وری آنان صورت می پذیرد دارای فلسفه­ ای به مفهوم احیای زندگی و جایگزینی قدیمی با جدید است و مفهوم مرگ و معاد در آن مستتر و مبین زندگی بعد از مرگ است.
از نظر تاریخی، به نظر می­رسد كه این جشن از نوعی دیدگاه و فلسفه و درك مردم باستانی كوشیتی كه در دره نیل زندگی می كردند نشات گرفته است و عملی بوده كه به مفهوم شكر گذاری از خداوند تلقی میشده است.
به نظر می رسد كه اعتقاد كوشیتی در داشتن زندگی بهتر، در خدایان تجسم یافته است و در واقع مشابه عبادت مردم باستان كه در دره نیل زندگی میكردند، است.
مردم كوشیتی باستان از عقاید مذهبی مشترك برخوردار بوده و دارای یك سیستم اعتقادی یكسان هم بوده اند.
این فرهنگ شكرگزاری دارای آداب و رسوم خاصی است و از دعا در مكانها و زمانهای مختلفی كه دارای ساختاری برای خود است صورت می پذیرد.
گرچه مراسم آیین ایریچا در مكانهای مختلفی برگزار می شود، اما معمولاً در دو منطقه اصلی در اتیوپی بسیار پررنگ و با شكوه برگزار می گردد.
۱.Irrecha Tulluu: كه در بالای كوهها انجام می شود و در آغاز فصل بهار در مارس و مطابق فرهنگ مردم اورومو برگزار می گردد.
۲. Irrecha Malkaa: كه در ماه سپتامبر در كنار رودخانه ها و یا دریاچه ها برگزار می شود؛ بلافاصله بعد از آخر فصل بارانی انجام می شود كه در این فصل تاریكی فصل باران با روزهای مه آلود خود سپری شده و جای خویش را به فصل روشن (Birraa) میدهد. چنین مراسم آیینی نه تنها در كنار رودخانه بلكه در حوالی دریاچه ها و مجاورت آن انجام می شود. این تعطیلات ایریچا گاهی بعنوان ایانانا بیررا (تعطیلات بیررا) هم شناخته می شود.
در ماه سپتامبر، كوه ها و مراتع پوشیده از گل و گیاهان زراعی است و رنگ آن برای كشاورزان جذاب و پر زرق و برق است و آنان این ماه را مروارید امید و سعادت تلقی می كنند.
آنها بر این باورند كه، از آنجائیكه آب منبع زندگی است و خداوند متعال آن را تحسین كرده است، ازاین رو خدا را باید شكر نماییم. بنابراین فرهنگ و مذهب اوریو (Waaqeffannaa) كه Irrecha بخشی از آن است، مفهومی حول باران، صلح و باروری دارد.
در مراسم آئینی ایراچا، معمولا افراد دسته هایی از گل و چمن كه خیس هستند را در دست گرفته و مشغول ترانه خوانی و دعا می شوند. در این مراسم مردان و زنان لباس های سنتی و آیینی منطقه اورومو را پوشیده و چوب های باریك و درازی را در دست نگه می دارند و كودكان هم در دسته هایی مشغول آوازخوانی می باشند. در این فصل پسران همسران خویش را انتخاب می كنند و افراد به یكدیگر هدیه می دهند. این روز جزو اعیاد محسوب شده و در حدود ۳۵ میلیون نفر از مردم اورومو در آن شركت می نمایند لازم به توضیح است كه این روز در كشور اتیوپی تعطیل رسمی است.
این گزارش توسط رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اتیوپی نوشته و در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده شده است.

1398/09/05
20:43:51
5.0 / 5
4281
تگهای خبر: تاریخی , سنتی , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳