BonAir
بن ایر

در مراسم هفته پژوهش مطرح شد

خواسته های وزیر میراث فرهنگی از پژوهشگاه

خواسته های وزیر میراث فرهنگی از پژوهشگاه

بن ایر: وزیر میراث فرهنگی از پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آغاز هفته پژوهش چند خواسته داشت كه یكی از آنها كیفی شدن و بین المللی كردن پژوهش ها بود.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش كه از امروز شروع شده و تا ۲۷ آذر ماه ادامه خواهد داشت در سالن اجتماعات موزه ملی ایران با حضور نماینده شهرستان فردوس و پژوهشگران و باستان شناسان میراث فرهنگی قبل از ظهر امروز اجرا شد.
در این برنامه بهروز عمرانی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی بیان كرد: كوشیدیم پژوهش های این پژوهشگاه را همانطور كه وزیر خواسته كاربردی نماییم بعنوان مثال اگر دشت لوت در سال ۲۰۱۶ ثبت جهانی شد دستورالعمل بهره برداری پایدار از آنرا مورد بررسی قرار دادیم این مساله در مورد ثبت جنگل های هیركانی نیز صورت گرفت.
وی اضافه كرد: ۲۸۷ مورد مطالعه در مورد مقاصد گردشگری انجام شده است، ۱۱۰۰ مورد اطلاعات در مورد آیین های مردم نگاری كه می تواند در اطلس رویدادها قرار بگیرد از استان خراسان جنوبی استخراج و در سامانه ساترا به روز شده اند.
عمرانی اظهار داشت: سال آینده سال سخت تری است اگر اعتبارات سال ۹۹ ما به اندازه اعتبارات سال ۹۸ باشد در سال آینده دو برابر عملكردی كه در استان خراسان جنوبی داشته ایم ارائه خواهیم كرد.
در ادامه علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: شاید قبلا تمركز بر میراث فرهنگی بوده اما نیاز ما در گردشگری كمتر از میراث فرهنگی نبود بدین سبب می خواستیم در این عرصه پژوهش های كاربردی داشته باشیم. ما باید بدانیم در تولید علم چقدر پیشرفت كرده ایم، پژوهشگاه میراث فرهنگی باید به این سمت برود. باید بدانیم پژوهشگاه در حوزه بهره وری چه كاری انجام داده، پژوهش ها باید هدفمند باشند. اگر این پژوهشگاه هدفی نداشته باشد مسیر پژوهش های آن هم مشخص نخواهد بود بدین سبب خوب است در این عرصه بازبینی صورت گیرد.
وی اظهار داشت: همین طور باید دید چقدر سازمان یونسكو یا سازمان های بین المللی دیگر از پژوهش های ما بهره برده اند اگر این اتفاق بیفتد نشان میدهد ما در سطح جهانی خوب كار كرده ایم بدین سبب از پژوهشگاه میراث فرهنگی می خواهم در نخستین جلسه راهبردی برنامه ای برای پژوهش و هدف گذاری روی آنها داشته باشد.
عمرانی اشاره كرد: به سوژه استارت آپ ها پرداخته ایم چون به نظر سوژه مهمی است با شتاب دهنده ها ارتباط خودرا تقویت كنید، خیلی از ایده های آنها می تواند به شما كمك نماید. همین طور متوجه شده ام مجله گردشگری دارید بهتر است در این مجله فعالان گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی معرفی و پروژه های آنها مورد ارزیابی قرار گیرد.
وی اضافه كرد: تعداد كتاب های منتشرشده در پژوهشگاه زیاد است وقت آن رسیده عناوین آنها بازبینی شود در حوزه كمی خوب جلو رفته اند به صورت كیفی نیز روی آن كار شود.
در همین حین یكی از بازنشستگان پژوهشگاه میراث فرهنگی خطاب به علی اصغر مونسان اظهار داشت: دو سال است كه استاد پژوهشكده هنرهای سنتی هستم یكی از محوطه های باستانی مورد تعرض قرار گرفته اما زمانی كه آنرا اعلام می نماییم كسی پاسخ مان را نمی دهد.
مونسان در پاسخ به این اعتراض سكوت كرد و وعده رسیدگی به آنرا بعد از اختتام برنامه داد.
در اختتام این مراسم نیز نمایشگاه صنایع دستی و تولیدات هنری استان خراسان جنوبی توسط مونسان راه اندازی شد. این نمایشگاه تا فردا در محل موزه ملی ایران برپا خواهد بود.
از چند تن از فعالان پژوهش، موسیقی و مرمت نیز در این برنامه تجلیل شد.


منبع:

1398/09/25
20:32:28
5.0 / 5
4296
تگهای خبر: سنتی , فرهنگ , گردشگری , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵