BonAir
بن ایر

ادامه روند بازگرداندن آثار باستانی غارت شده توسط فرانسه

ادامه روند بازگرداندن آثار باستانی غارت شده توسط فرانسه

به گزارش بن ایر فرانسه اعلام كرد آثار باستانی غارت شده دوران استعماری « بنین» را تا اوایل سال ۲۰۲۱ به این كشور بازمی گرداند.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، «امانوئل ماكرون» - رئیس جمهور فرانسه – سال قبل قول داده بود ۲۶ اثر باستانی غارت شده را بدون تاخیر به كشور اصلی خود بازگرداند.
این تصمیم « ماكرون» فشار را برای بازگرداندن آثار باستانی غارت شده توسط دیگر كشورهایی كه از آثار باستانی دوره استعماری نگهداری می كنند، بیشتر كرد.
تخت سلطنتی كه بیشتر از یك قرن گذشته توسط سربازان فرانسه از «بنین» غارت شده بود و در یكی از موزه های پاریس نگهداری می شود همچون ۲۶ اثری است كه بازگردانده خواهد شد.
«فرانك ریستر» - وزیر فرهنگ فرانسه- روز دوشنبه در ملاقاتی با «پاتریس تالون» - رئیس جمهور بنین – اعلام نمود تمامی آثار وعده داده شده تا آخر سال ۲۰۲۰ و احیانا اوایل سال ۲۰۲۱ بازگردانده خواهند شد.
«بنین» ضمن قدردانی از تصمیم فرانسه برای بازگرداندن این مجموعه آثار باستانی، برای آماده نبودن مكانی مناسب برای نگهداری این آثار قبل از استرداد آنها ابراز نگرانی كرد.
وزیر فرهنگ « بنین» در كنفرانس خبری اعلام نمود هر دو كشور برای بازگرداندن این آثار طی چند مرحله جداگانه به توافق رسیده اند.
فرانسه پیشتر هم در جریان مراسمی اثر تاریخی گرانبهایی را كه در دوران استعماری سنگال از این كشور مصادره شده بود به «مكی سال» رئیس جمهور این كشور تحویل داد.
حدود ۹۰ هزار اثر از آثار تاریخی « آفریقای سیاه» (مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا) در موزه های عمومی فرانسه نگهداری می شوند كه موزه «Quai Branly» به تنهایی دو سوم این مجموعه را نگهداری می كند.1398/09/26
14:03:44
5.0 / 5
4043
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲