BonAir
بن ایر

ماجرای فروش جرثقیل پایگاه میراث فرهنگی كنگاور چه بود؟

ماجرای فروش جرثقیل پایگاه میراث فرهنگی كنگاور چه بود؟

به گزارش بن ایر حقوق معوقه و نداشتن اعتبار برای پایگاه معبد كنگاور سبب شده بود تا در سالهای اخیر جرثقیل این پایگاه میراثی به مزایده گذاشته شده و در نهایت فروخته شود.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، كاركنان پایگاههای ملی و جهانی میراث فرهنگی در ایران معمولا دیر حقوق می گیرند. آنها با اینكه در بیابان ها و یا مناطقی كار می كنند كه دسترسی بعضی از آنها به شهر و یا امكانات كمتر است اما باز هم نه تنها سختی كار نمی گیرند بلكه حقوق شان معمولا هر چند ماه یك مرتبه پرداخت می شود. یگان حفاظت پایگاههای میراث فرهنگی هم جزو این دسته از افراد هستند. در این میان بعضی از كاركنان پایگاهها هر از چند وقتی لب به اعتراض باز می كنند و یا دست از كار می كشند تا بتوانند به حق و حقوق شان برسند. نمونه آن ارگ بم است كه چند بار تا كنون دست به اعتراض زده اند. از آن طرف وزارت میراث فرهنگی هم به سازمان برنامه و بودجه فشار اعلام می كند كه سریعتر حقوق این افراد داده شود. گاهی زود گاهی دیر پرداخت می شود.
اخیرا وقتی مسؤلان میراث فرهنگی به پایگاه گنگاور در استان كرمانشاه رفته بودند؛ یكی از این افراد درباره حقوق معوقه شان سخن گفت. در بین حرف و حدیث ها درباره مزایای عقب مانده و اینكه پایگاهها بودجه خوبی برای انجام فعالیت هایشان و پرداخت حقوق كاركنان ندارند، صحبتی عنوان شد با این مضمون كه جرثقیل پایگاه برای تامین مخارج فروخته شده است.
صحبت ها پیرامون فروختن این جرثقیل طور دیگری بین تهرانی ها نقل شد و همگی گمان كردند این اتفاق اخیرا رخ داده درحالی كه مرتضی گراوند مدیر پایگاه میراث فرهنگی كنگاور این طور به خبرنگار مهر توضیح داد: این مورد در زمان مدیریت من نبوده است بلكه در دو یا سه سال قبل تصمیمی گرفته شد در خصوص اینكه جرثقیل به مزایده گذاشته شود تشخیص داده شده بود این وسیله كه در سال ۴۸ خریده شده، به كار نمی آید و دیگر كاركرد خویش را از دست داده است. بنابراین در مزایده ای به فروش رفت. اما درباره اینكه هزینه آن صرف حقوق كاركنان شده و یا پایگاه اطلاعی ندارم.
وی همینطور درباره پرداخت حقوق معوقه كاركنان پایگاه كنگاور یا همان معبد آناهیتا هم اظهار داشت: ما هم از این مشكلات داریم ولی توانسته ایم كه حقوق این كاركنان را تا الان بپرداریم. هر چند كه تعداد نیروهای ما كم هست. بیشتر نیروهای پایگاهها كارگر هستند برخی اوقات پرداخت حقوق آنها دو تا سه ماه طول می كشد.
گراوند اظهار داشت: این مجموعه بنایی است كه از بلوك های سنگی ساخته شده و به تجهیزات خاصی نیازمند است ازاین رو به وجود یك جرثقیل نیاز داشته است. ولی با یك وقفه ۱۵ ساله در فعالیتهای این پایگاه روبرو شده بودیم. حالا اعتباری نزدیك به ۷۰۰ میلیون تومان نیاز داریم تا بتوانیم برنامه ها را پیش ببریم.

1398/09/27
15:20:36
5.0 / 5
4572
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳