BonAir
بن ایر

راه باز خوشنویسی به موزه ملی ایران

راه باز خوشنویسی به موزه ملی ایران

بن ایر: «قلمی چند از گنجینه ملك مدنی» در موزه ملی ایران رونمایی می شود.


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، نمونه های نادیده از «هنر خوشنویسی» در چارچوب نمایشگاهی با عنوان «قلمی چند از گنجینه ملك مدنی» یكم دی در موزه ملی ایران به نمایش در می آید.
در این نمایشگاه كه از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در موزه مادر ایران در خیابان امام خمینی (ره)، خیابان سی تیر، موزه ملی ایران برگزار می شود، علاوه بر نمایش آثار خوشنویسی مجموعه «محمد حسن ملك مدنی» از مجموعه داران دارای مجوز از وزارتخانه میراث فرهنگی، آثاری از میرعماد، میرزا غلامرضا اصفهانی، زین العابدین اصفهانی، گلزار، اسماعیل جلایر و ملك محمد قزوینی نیز به نمایش در می آیند.
آیین افتتاح این نمایشگاه با حضور غلامحسین امیر خانی، سید مجتبی حسینی – معاون امور هنری وزارت ارشاد -، سید محمد بهشتی - رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی - و با حمایت یك گالری خصوصی برگزار می گردد.
خطاطی در ایران بعد از فتح اسلام، نخست به شیوه نَسخ وجود داشت. به دنبال آن با حمایت ابوبكر بن سعد زنگی در فارس، ده ها نسخه قرآن خطی به وجود آمد. در زمان حكومت ایلخانیان، به سبب نفوذ هنر چین و سلطه ی مغول ها، اوراق مُذهّب كتاب ها، اولین بار با نقش های تزیینی زینت یافت. در زمان حكومت تیموریان در ایران، خط و خوشنویسی اهمیتی ویژه پیدا كرد.
از یك سو میرعلی تبریزی خط نستعلیق را كه از تركیب خط نسخ و تعلیق به تدریج به وجود آمده بود، قوام بخشید. از طرف دیگر شاهزاده بایسنقر میرزا بعنوان مشهورترین خطاط قرآن در این دوره یاد می شود. آنچه كه بعنوان شیوه ها یا قلم های خوشنویسی ایرانی شناخته می شود بیشتر برای نوشتن متون غیر مذهبی مانند دیوان اشعار قطعات ظریف هنری یا برای مراسلات و مكاتبات اداری ابداع شده و به كار رفته است. این در حالیست كه خط نزد اعراب و تركان عثمانی بیشتر جنبه دینی داشته است. هرچند آنان نیز برای امور منشی گری و غیرمذهبی قلم هایی را بیشتر به كار می برند، اما اوج هنرنمایی آنان - بر خلاف خوشنویسان ایرانی- در خط ثلث و نسخ و كتابت قرآن و احادیث وجود دارد.
در ایران نیز برای امور مذهبی مانند كتابت قرآن یا احادیث و روایات و همین طور كتیبه نویسی مساجد و مدارس مذهبی بیشتر از خطوط ثلث و نسخ بهره می گرفتند كه نزد اعراب رواج بیشتری دارد. هرچند ایرانیان در این قلم ها نیز شیوه هایی مجزا و مختص به خود آفریده اند.
منبع:

1398/10/01
11:53:59
5.0 / 5
4662
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳