BonAir
بن ایر

در سفر وزیر میراث فرهنگی به خراسان جنوبی عنوان شد

نگاه ویژه استاندار به گردشگری

نگاه ویژه استاندار به گردشگری

به گزارش بن ایر ایسنا/خراسان جنوبی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینكه پیشنهاد داریم استاندار خراسان جنوبی با پیگیری ها این مكان را تحویل میراث فرهنگی دهد، خاطرنشان كرد: اگر این امر محقق نشد، پیشنهاد استاندار خراسان جنوبی در خصوص جدا كردن ساختمان ارگ از قسمت اداری دنبال خواهد شد.


علی اصغر مونسان، در حاشیه بازدید از ارگ كلاه فرنگی بیرجند به ایسنا اظهار داشت: بناهای تاریخی شهرها باید حمایت شود.
وی ادامه داد: میراث فرهنگی محافظ هویت شهرها است و هركاری می نماییم در جهت حفظ هویت ها و برای مردم شهر است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینكه پیشنهاد داریم استاندار خراسان جنوبی با پیگیری ها این مكان را تحویل میراث فرهنگی دهد، خاطرنشان كرد: اگر این امر محقق نشد، پیشنهاد استاندار خراسان جنوبی در خصوص جدا كردن ساختمان ارگ كلاه فرنگی از قسمت اداری دنبال خواهد شد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینكه استاندار قول داد مباحث را صورت جلسه كرده و كار جداسازی را آغار كند، بیان كرد: در این صورت، اعتبارات را تامین كرده و كار مرمت را آغاز می نماییم تا توریست در آن حضور پیدا كند.
مونسان با اشاره به اینكه اعتبار آنرا تامین می نماییم و به محض تحویل از جانب استانداری، كار را آغاز می نماییم، خاطرنشان كرد: اعتبارات را تامین می نماییم تا امكان ورود توریست برای تماشای ارگ بیرجند فراهم گردد.
استاندار خراسان جنوبی هم در این بازدید با اشاره به انتقاد گردشگران از بسته بودن ارگ كلاه فرنگی در بعضی از ایام سال، اظهار نمود: باید تمهیداتی برای بازگشایی این بنای تاریخی به روی گردشگران اندیشیده شود.
به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، محمد صادق معتمدیان با بیان آمادگی استانداری برای تفكیك فرمانداری از بنای ارگ كلاه فرنگی اظهار داشت: آمادگی داریم همین امروز صورت جلسه این مورد را تنظیم و این كار انجام شود؛ از فردا كار جداسازی این ارگ را آغاز خواهیم كرد.
ارگ كلاه فرنگی یكی از آثار تاریخی شهر بیرجند است. كه در دوره قاجار و بین سالهای ۱۲۶۴ تا ۱۳۱۳ هجری قمری ساخته شده است. این ساختمان كه در گذشته به نامهای دیگری همچون ارگ حسام الدوله، قصر بی بی عروس و ارگ سركار هم خوانده می شد؛ صرف نظر از فرم زیگوراتی آن در بخش هم كف كاملترین نقشه و فضاسازی را دارا می باشد و قسمت ورودی ارگ جلوتر از طبقه هم كف بوجود آمده است كه با چندین قوس طاق های زیبایی را در بنا به وجود آورده است.
این ارگ به شكل شش ضلعی و در رأس به شكل مخروط و به رنگ سفید می باشد و مصالح این ساختمان از گل، آجر، آهك و ساروچ است. این بنا الان زیر نظر استادان معماری باتجربه در حال ترمیم است.1398/10/09
21:47:08
5.0 / 5
4309
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲