BonAir
بن ایر

بهشتی مطرح كرد:

ترامپ با ایرانیت مشكل دارد

ترامپ با ایرانیت مشكل دارد

به گزارش بن ایر سید محمد بهشتی می گوید: ترامپ با ایرانیت و ایران بودن ایران مشكل دارد، با كشوری دارای سابقه تاریخی غنی و مردمی كه دارای چنین فرهنگی هستند، حتی فارغ از فكر و تعلق داشتن به هر نوع جریان سیاسی.


رئیس سازمان سابق میراث فرهنگی در گفت و گو با ایسنا، با تاكید بر این كه بر طبق كنوانسیون های جهانی، حرف های ترامپ هیچ وجاهت قانونی ندارند، بیان می كند: بعنوان مثال كنوانسیون ۱۹۵۴ اعلام می كند «كشورها حتی در شرایطِ جنگی، حق ندارند به محوطه ها، موزه ها و آثار تاریخی لطمه وارد كنند» این بحث نمونه ای از این وجاهت قانونی می باشد.
او با بیان این كه این كنوانسیون معمولا توسط همه دنیا مراعات می شد و اگر در نقطه ای خلاف آن رخ می داد، هیچ كشوری مسئولیت آنرا نمی پذیرفت، ادامه می دهد: اما در دو رویداد پس از جنگ جهانی یعنی تخریب بوداهای بامیان توسط طالبان و تخریب شهر هترا توسط داعش، آثار تاریخی لطمه دیدند و كسانی كه به آنها لطمه زدند خودرا معرفی كرده و رسما مسئولیت كارشان را بر عهده گرفتند.
وی با طرح این پرسش كه كدام یك از اقدامات امریكا قانونی می باشد، بیان می كند: ترور سردار سپهبد شهید سلیمانی نیز در امتداد همین سوژه قرار می گیرد، كاری كه هیچ قانونی پشت آن نیست. هر چند در مواقع وقوع عملیاتی تروریستی توسط یك دولت، همه قواعد بین المللی آنرا محكوم می كنند، اما به سبب زوری كه امریكا دارد، همه ی این كارها را به راحتی انجام می دهد و از آن بدتر این كه افكار عمومی دنیا در مقابل آن سكوت می كند، اقدامی كه پشت آن فقط مناقع اقتصادی قرار دارد.
رییس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری می گوید: هر چند ترامپ فقط یك حرف زده، اما وی در همین حرف، بیشتر نقاب را از چهره خود برداشته است. در واقع ما و دیگر ملت ها با این پدیده آشنا می شویم كه چطور می تواند این حرف را راحت به زبان بیاورد.
او با اشاره به اظهارات ضد و نقیض ترامپ دراین زمینه بیان می كند: او یك دفعه می گوید با حاكمیت جمهوری اسلامی مشكل دارد، یك دفعه بحث مشكل با رژیم را مطرح می كند و از طرف دیگر تهدید می كند كه ۵۲ سایت ایران به خصوص سایت های فرهنگی را از بین می برد. این حرف ها نشان میدهد كه او با ایرانیت و ایران بودن ایران مشكل دارد، با كشوری دارای سابقه تاریخی غنی و مردمی كه دارای چنین فرهنگی هستند، حتی فارغ از فكر و تعلق داشتن به هر نوع جریان سیاسی.
بهشتی اضافه می كند: این شرایط نشان میدهد نقاب را از چهره ی حتی ایرانی هایی كه تحریم های ناجوانمردانه امریكا مقابل ایران را مجاز می شمردند نیز برمی دارد.
او در پاسخ به این پرسش كه آیا امكان شكایت بین المللی از طرف ایران وجود دارد؟ اظهار می كند: این امكان وجود دارد. ما می توانیم بر طبق این صحبت به یونسكو اعتراض كرده و از امریكا شكایت نماییم. یونسكو، مراكز میراث جهانی و ایكوموس جهانی باید در این موارد نسبت به این اتفاق واكنش نشان دهند. شورای امنیت ملی باید بوسیله شورای امنیت سوژه را تعقیب كند. ایران باید از این حق خود استفاده نماید.
او تاكید می كند: هر چند ممكنست نتیجه ای نگیریم اما وظیفه داریم به ان عمل نماییم. چون عملكرد ما بحثی است كه برای نسل های اینده نیز می ماند. اگر ما اقدامی نكنیم آنها باید هزینه بپردازند در صورتیكه اگر ما اقدام نماییم ان ها نیز می توانند این شكایت را تعقیب كنند. حتی اگر در زمان ما، به نتیجه نرسیم، زمینه ای فراهم می شود برای بعدی تا بتوانند نسبت به استعفای حقوق ایران اقدام نمایند.
این مدیر فرهنگی ادامه می دهد: حفاظت از اثار تاریخی از یك منظر عملی قانونی در سطح ملی وبین المللی است و از منظر دیگر اقدامی فنی است یعنی اقدامات مرمتی و حفاظتی در دستور كار است. اما حالا این مساله به صورت روشن یك حفاظت قانونی می باشد یعنی باید از ظرفیت قانونی برای حفاظت استفاده نمائیم.
بهشتی با بیان این كه مسلما امروز تجربه كشور ما بسیار بیشتر از قبل است، اطهار می كند: امروز اثار تاریخی بیشتری در لیست آثار جهانی ثبت كرده ایم. در دوره جنگ تحمیلی فقط ۳ اثر جهانی داشتیم اما حالا تعداد آن به بیشتر از ۲۰ اثر رسیده است، از طرف دیگر تجربه ارتباط با مراكز میراث جهانی، یونسكو و مراجع بین المللی و تخصصی را داریم این موارد به ما كمك می كنند تا در مراجع بین المللی فعال تر بتوانیم حضور پیدا نماییم.1398/10/16
23:05:53
5.0 / 5
4525
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵