BonAir
بن ایر

مرمت 40 سكه تاریخی مكشوفه در استان مركزی

مرمت 40 سكه تاریخی مكشوفه در استان مركزی

بن ایر: ایسنا/مركزی مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مركزی از مرمت چهل سكه مربوط به دوره های مختلف تاریخی توسط كارشناسان امر در استان آگاهی داد كه بعد از اختتام مرمت در موزه های استان به معرض نمایش گذاشته شدند.


برمبنای اعلام روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مركزی علیرضا ایزدی با اشاره اینكه مرمت 40 سكه تاریخی مكشوفه استان اختتام یافته بیان كرد: این سكه ها مربوط به دوره الیمائی و دارای ارزش های قابل توجهی است كه بنا بر این حفظ، نگهداری و مرمت اصولی آنها بسیار حائز اهمیت می باشد.
ایزدی اظهار داشت: الیمائی حكومت محلی دوره اشكانی در خوزستان امروزی است و این سكه ها با خط آرامی حك شده اند. یك روی سكه تصویر پادشاه و یك روی سكه تصویر لنگر و ستاره است. الیمائی ها در دوران اشكانی اجازه داشتند سكه مختص خودرا ضرب كنند.
وی با اشاره به اینكه هر یك از این سكه ها دارای داده ها و اطلاعات موثق تاریخی هستند، اظهار داشت: « این سكه ها روایت های گوناگون و با ارزشی از نوع هنر سكه زنی، لوگوسازی، چهره پردازی، تاریخ نویسی و فلزكاری دوره های تاریخی مختلف نشان می دهند كه غیر از ارزش تاریخی، وجهه پررنگ تر داده های باستانی را با خود همراه دارند.
مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مركزی با اشاره به اینكه این سكه ها در سال 92 كشف شده اند و بعد از مرمت تمام آنها در موزه چهارفصل به معرض نمایش گذاشته شدند، اظهار نمود: 90 درصد این اشیا طی عملیات های حفاری و دیرینه شناسی كارشناسان اداره كل استان كشف و شناسایی و 10 درصد باقی مانده نیز از حفاران غیر مجاز ضبط شده است.منبع:

1398/10/21
14:39:35
5.0 / 5
4349
تگهای خبر: تاریخی , فرهنگ , گردشگری , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲