BonAir
بن ایر

مركز آمار ایران اعلام كرد

66 درصد خانوارهای كشور یك سفر در بهار داشته اند

66 درصد خانوارهای كشور یك سفر در بهار داشته اند

بن ایر: 66 درصد از حدود ۲5 میلیون خانوار كشور، در فصل بهار سال ۹۸ حداقل یك سفر داشته اند كه بر این اساس، تعداد خانوارهای سفر رفته نسبت به بهار ۱۳۹۷، ۲.۲ درصد كاهش داشته است.به گزارش بن ایر به نقل از مركز آمار، طرح آمارگیری از گردشگران ملی یكی از طرح های مركز آمار ایران است كه با هدف تهیه آمار و اطلاعات مربوط به سفرهای گردشگری خانوارهای كشور، جهت بررسی های اقتصادی و تصمیم گیری مدیران و برنامه ریزان در حوزه گردشگری، توسط آن مركز به اجرا در می آید.
در این طرح با مراجعه به خانوارهای نمونه، اطلاعاتی در مورد خاصیت های سفر همچون تعداد سفر، نوع سفر (با اقامت شبانه و بدون اقامت شبانه)، هدف اصلی سفر، شیوه سفر، نوع اقامتگاه گردشگران، نوع وسیله نقلیه مورد استفاده، تعداد شب اقامت و هزینه های سفر و همین طور اطلاعاتی در مورد خاصیت های اجتماعی اعضای خانوار مانند سن، جنس، وضع سواد و وضع اشتغال جمع آوری می شود.
نتایج این طرح آماری در فصل بهار سال ۱۳۹۸ نشان می دهد:
در فصل بهار سال ۱۳۹۸، معادل ۶۶ درصد از حدود ۲۵ میلیون خانوار كشور، حداقل یك سفر داشته اند كه تعداد خانوارهای سفر رفته نسبت به بهار ۱۳۹۷، ۲.۲ درصد كاهش داشته است.
در بهار سال ۱۳۹۸، حدود ۱۰۳ میلیون سفر انجام شده است كه نسبت به بهار ۱۳۹۷، ۹.۰ درصد كاهش داشته است.
تعداد سفرهای بومی در فصل بهار، بیشتر از ۱۰۲ میلیون سفر بوده كه ۴۶ درصد از آن، با اقامت شبانه و ۵۴ درصد بدون اقامت شبانه بوده است.
ده استان خراسان رضوی، مازندران، تهران، فارس، گیلان، اصفهان، كرمانشاه، كرمان، هرمزگان و خوزستان مقصد بیشترین سفرهای با اقامت شبانه در فصل بهار ۱۳۹۸ بوده اند.
ده استان گیلان، مازندران، كرمانشاه، تهران، فارس، گلستان، قزوین، خراسان رضوی، آذربایجان غربی و اصفهان مقصد بیشترین سفرهای بدون اقامت شبانه در بهار ۱۳۹۸ بوده اند.
بیشترین سفرهای با اقامت شبانه در فصل بهار سال ۱۳۹۸، با هدف دیدار دوستان و بستگان (۶۰ درصد)، گردش و تفریح (۲۲ درصد)، درمان (۸ درصد) و زیارت (۷ درصد) انجام پذیرفته است. سفرهای با اهداف فوق در مجموع ۹۷ درصد از سفرها را ایجاد كرده است. حدود ۳ درصد از سفرها در فصل بهار با اهدافی نظیر آموزش، خرید و كسب و كار انجام شده است.
در فصل بهار سال ۱۳۹۸، ۳۴ درصد از سفرهای بدون اقامت شبانه با هدف گردش و تفریح، ۳۰ درصد با هدف دیدار دوستان و بستگان، ۱۸ درصد با هدف درمان و ۹ درصد با هدف خرید انجام شده است. ۹ درصد سفرهای بدون اقامت شبانه، با اهدافی نظیر آموزش، زیارت و كسب و كار انجام شده است.
اقامتگاه اصلی مورد استفاده در سفرهای داخلی با اقامت شبانه خانوارها در فصل بهار سال ۱۳۹۸، خانه بستگان و آشنایان با ۷۴ درصد، ویلا و آپارتمان اجاره ای با ۹ درصد، ویلا و آپارتمان شخصی با ۷ درصد، چادر و كمپ شخصی و اقامتگاه عمومی هر یك با ۳ درصد و اقامتگاه سازمانی با ۲ درصد و سایر اقامتگاه ها هم ۲ درصد بوده است.


منبع:

1398/12/13
13:49:02
5.0 / 5
3799
تگهای خبر: آپارتمان , آموزش , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵