BonAir
بن ایر

مجوزهایی كه رد امضای تخریب شان گریبان نمی گیرد

تاریخ تهران، پشت این پنجره های یخ زده

تاریخ تهران، پشت این پنجره های یخ زده

بن ایر: انگار عقربه های ساعت، سال هاست پشت پنجره جاخوش كرده اند. خانه ای با سقف شیروانی تا همین چند هفته قبل پرده های سفیدش هر بامداد جمع می شدند تا گرمای آفتاب را به جان بخرند، اما حالا همان پنجره منتظر تیزی چنگك لودرهاست...


به گزارش بن ایر به نقل از ایسنا، كارشناسان میراث فرهنگی می گویند «۲۵ سال پیش باید ثابت می كردیم كه تهران تاریخی است. باید مردم و مخاطبان مان را آگاه می كردیم از ارزش هایی كه در شهر گم شده اند» حرفی كه گویی به مرور در حال ثابت شدن برای متولیان تاریخی است. متولیانی كه از یك سو مسیرشان از قانونی می گذرد كه دست كم از حدود یك دهه قبل تا امروز قانون گذاران به خلاءهای زیادی در آن اشاره كرده اند و از طرف دیگر هنوز آن طور كه باید دنبال ارزش های تاریخی شهر تحت مدیریت شان نبوده اند و چه با امضای همان ها قسمتی از تاریخ شهر زیر پای لودرها خرد شده اند.
و حالا به خاطر همین خلاءهاست كه دستگاه قضا می تواند با استناد به شاید ساده ترین بحث ها یعنی ثبت ملی بودن یا نبودن یك خانه ی تاریخی از یك سو و رضایت مالك از طرف دیگر و حتی قدمت بنا بر طبق قانون ۱۳۰۹ حكم خروج از ثبت آثار ملی برای یك بنای تاریخی و باارزش را صادر كند، حتی اگر جزو ارزشمندترین بناهای تاریخی دوره ی نسبتا معاصر در نقطه ای خاص باشد.
مرثیه فضای مجازی برای خانه تاریخی خیابان سنایی


منبع:

1398/12/26
14:54:34
5.0 / 5
3241
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲