BonAir
بن ایر

در گزارش بن ایر بیان شد؛

تأثیر عضویت غار علیصدر در WTO

تأثیر عضویت غار علیصدر در WTO

به گزارش بن ایر معاون گردشگری مجموعه غار علیصدر درباره تأثیر عضویت این غار در سازمان جهانی جهانگردی اظهار داشت: گرفتن حق میزبانی بعضی از اجلاس ها و پیشنهاد مشاور در بهره برداری از غارها همچون فواید این عضویت است.مسعود ملكی معاون گردشگری غار علیصدر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره فواید عضویت غار علیصدر در سازمان جهانی گردشگری UNWTO توضیح داد: غار علیصدر در سال ۲۰۱۶ به عضویت سازمان جهانی جهانگردی در آمد و با شركت در اجلاس سالیانه سازمان جهانی در سال ۲۰۱۷ درخواست نمود تا سال بعد اجلاس اعضای وابسته این سازمان در همدان برگزار گردد كه با موافقت مواجه گردید. ازاین رو در سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار در ایران این اجلاس برگزار گردید و دبیركل سازمان UNWTO در آن شركت كرد.
وی با اشاره به اینكه ایران بعنوان هیأت رئیسه انتخاب گردید و در جلسات مختلف سازمان شركت كرد اضافه كرد: از فواید برگزاری این اجلاس در ایران، رونق گردشگری برای كشورمان بود آن هم در حالیكه استكبار جهانی خواستار تحریم ایران است و تمایل دارد تا سفرهای كمتری به ایران شود. وزیر میراث فرهنگی هم اعلام نموده بود كه سازمان جهانی گردشگری به علت برگزاری اجلاس اعضای وابسته UNWTO ایران را كشوری امن برای سفر معرفی كرده است. تلاش ما هم در حوزه معرفی ایران بعنوان كشور دارای منابع غنی گردشگری و تاریخی و ایجاد گسترش با كشورها برای توسعه گردشگری می باشد.
ملكی درباره اینكه همكاری ها با سازمان جهانی WTO بعد از پیوستن غار علیصدر به سازمان جهانی به چه صورت انجام می شود اظهار داشت: این عضویت به معنای ارتباط نزدیك تر با این سازمان جهانی، شركت در جلسات و نشست های آنها و رصد خبرهای روز جهان و عضویت در كتابخانه مجازی سازمان جهانی گردشگری می باشد كه تنها اعضای وابسته می توانند از آنها استفاده كنند. ما در این كتابخانه فرصت معرفی خودمان را بعنوان عضو كتابخانه داریم و الان هم تصاویری از همدان در آن وجود دارد. حتی با عضویت در این سازمان توانستیم میزبانی اجلاس را بگیریم كه البته تا سالهای متمادی آثار این میزبانی وجود دارد. بیشترین سود عضویت در این سازمان جهانی، در حوزه تبلیغ و معرفی است كه الان تیم كارشناسی ما در حال كار كردن روی این مورد است. در سازمان جهانی فعالیتهایی نظیر اجلاس سالانه، دو سالانه، كنفرانس های علمی با موضوعات مختلف در كشورها و … وجود دارد ما بعنوان عضو ثابت همیشه در این جلسه ها دعوت می شویم.
وی افزود: غار علیصدر بعنوان بزرگترین غار آبی در جهان شناخته شده است و این ارتباطات باید حفظ شود. زمانی كه دبیركل سازمان جهانی در اجلاس همدان ۲۰۱۸ شركت كرد، به ما پیشنهاد مشاوره سازمان جهانی گردشگری در بهره برداری از غارها را داد. كارهای مربوط به این مورد انجام شده است ولی هنوز ابلاغیه ای نگرفته ایم. امروزه به علت كارهای تخصصی كه در چند سال قبل در غار علیصدر انجام شده است، بعنوان مجموعه تخصصی غارشناسی در دنیا مطرح هستیم و عضو انجمن بین المللی غارهای جهان هم شده ایم حالا هم در صفحه اول سایت انجمن غارهای دنیا قرار داریم.
معاون گردشگری مجموعه غار علیصدر با اشاره به اینكه این غار بزرگترین غار آبی قابل قایقرانی در دنیاست خاطرنشان كرد: اگر بعضی از غارها برای تبدیل شدن به مجموعه توریستی باید آماده سازی می شدند این غار خیلی از زیرساختها را از قبل داشته است. همینطور می توان اظهار داشت كه غار علیصدر پربازدیدترین غار آبی دنیاست چون كه سالیانه یك میلیون توریست داخلی و خارجی از این غار دیدن می كنند.
ما در حوزه محیط زیست كارهای مطالعاتی گوناگونی انجام داده ایم و تاییدیه هم گرفته ایم كه صدمه ای از جهت حضور توریست به غار وارد نشود. ما در نظر داشتیم تا اجلاس گردشگری روستایی و اكوتوریسم را هم در سال ۲۰۲۰ برگزار نماییم اما كرمانشاه این میزبانی را گرفت.

1399/01/08
23:39:31
5.0 / 5
3419
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳