BonAir
بن ایر

گشتی در دنیای اسكناس ها

موزه ای برای پول در فرانكفورت

موزه ای برای پول در فرانكفورت

به گزارش بن ایر بازدید از موزه پول در فرانكفورت برای كسانی كه به جمع آوری سكه و اسكانس های قدیمی علاقه دارند، هیجان انگیز است جایی كه ۲۱ سال پیش برای برای همین مبحث به وجود آمد.به گزارش بن ایر به نقل از مهر، موزه پول یا موزه بانك فدرال آلمان در سال ۱۹۹۹ در فرانكفورت راه اندازی شد. این در شرایطی است كه ایده ایجاد موزه ای برای نگهداری سكه و اسكناس، پیش از این ها در آلمان شكل گرفته بود. در واقع، ۶۴ سال قبل از آنكه مسؤلان بانك فدرال به فكر تأسیس موزه پول باشند، مسؤلان (بانك رایش، سكه های طلا، نقره و همینطور پول های كاغذی زیادی را كه جمع آوری كرده بودند، در موزه ای در برلین به نمایش گذاشتند.
این اموال كه بعنوان دارایی های (رایش بانك) محسوب می شد، در زمان جنگ جهانی دوم توسط نیروهای متفقین مصادره شد. آنطور كه سایت موزه گزارش داده است، بعدها در سال ۱۹۵۴، این اموال باردیگر در اختیار آلمان (بانك فدرال آلمان) قرار گرفت. بانك فدرال هم به تدریج و به صورت منظم، مجموعه سكه ها و اسكناس ها را تكمیل كرد و بالاخره در سال ۱۹۹۹، مجموعه های جمع آوری شده را در موزه ای در شهر فرانكفورت در معرض نمایش عموم گذاشت.
موزه پول فرانكفورت به تدریج طرفداران زیادی پیدا كرد، تا جایی كه در سال ۲۰۱۴ چهل هزار بازدیدكننده داشت. با این وجود، مسؤلان موزه تصمیم گرفتند كه تغییراتی اساسی در فضای آن ایجاد كنند. بالاخره بعد از بحث های فراوان، كار بازسازی موزه در سال ۲۰۱۴، با بودجه ۱۹ میلیون یورویی شروع شد. بازسازی ساختمان موزه دو سال به طول انجامید و سرانجام در اواخر سال ۲۰۱۶، ساختمان جدید افتتاح شد. هم اكنون موزه بانك فدرال آلمان از بخش های مختلفی تشكیل شده است. شاید جالب ترین بخش موزه مربوط به جمع آوری سكه ها باشد. در این بخش، بیشتر از ۹۰ هزار سكه از دوران باستان تابحال وجود دارد و سیر تكامل تاریخی سكه هم به خوبی قابل مشاهده می باشد. بخش دیگری از موزه به انواع اسكناس اختصاص یافته است. در این بخش بیشتر از ۲۵۰ هزار نوع اسكناس وجود دارد. در قسمت دیگری از موزه، اشیایی دیده می شوند كه در زمان مبادلات كالا به كالا، نقش پول را ایفا می كردند. این بخش با عنوان اشیا قیمتی طرفداران زیادی دارد. همینطور در بخش دیگری از موزه به نقش بانك فدرال آلمان بعنوان بانك مركزی این كشور پرداخته شده است.
این گزارش توسط رایزنی فرهنگی ایران در آلمان تهیه و در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده شد.

1399/01/14
00:21:13
5.0 / 5
3177
تگهای خبر: تاریخی , ساختمان , فرهنگ , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳